Bezbariérový hrad Šternberk • Bezbariérové památky Olomouckého kraje - Cestování a pobyty bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Cestování a pobyty bez bariér

Bezbariérový hrad Šternberk • Bezbariérové památky Olomouckého kraje

Hrad Šternberg

26. března 2014, 23.10 | Ostrava (hk)
Státní hrad Šternberk ležící na výběžku Nízkého Jeseníku nad městem Šternberkem v Olomouckém kraji zve na bezbariérové prohlídky. Zpřístupněná je prohlídka 1. trasy Liechtensteinské sbírky, která zahrnuje kapli, chodbu, rytířský sál a renesanční pokoje vybavené mobiliářem posledních majitelů. Délka prohlídky je 40–50 minut.

 

 


Bezbariérový přístup do hradu vede přes zámecký park. Návštěvníci vstupují po rampě (přes dva schody nahoru) přímo do prvního patra hradu, do chodby před Rytířským sálem. Do sálu překonají po šikmé mobilní rampě dva schody dolů, kde se připojí ke skupině běžných návštěvníků. Nevidomí návštěvníci mají možnost haptického kontaktu s vybranými exponáty. 

 

Bohatá historie hradu

Hrad Šternberk, původně obranné středověké sídlo s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce, láká návštěvníky nevšední atmosférou. Půvabné kulisy hradu dotváří okolní lesopark a dnešní podhradí.

Hrad založil v polovině 13. století Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, příslušník starého českého šlechtického rodu. Původně obranné sídlo bylo ve 14. století přestavěno a rozšířeno. Biskup Albert II. ze Šternberka, významný církevní hodnostář a vlivný diplomat, využíval hrad jako svou rezidenci. Pozornost biskupa se upírala především ke kapli, kterou nechal vyzdobit ve stylu panujícím tehdy na dvoře Karla IV. Během prohlídky vás překvapí členitost hradu, jeho velká rozloha a bohatá výzdoba od gotiky až po secesi. V 16. století proběhla díky rodu Berků z Dubé a Lipé renesanční rekonstrukce hradu. Po rozsáhlém požáru byl hrad rozšířen o renesanční křídlo. 

Historie hradu je nejen bezprostředně spjata s rodem Šternberků, ale i s pohnutými chvílemi českých dějin – s husitskými válkami, s životem potomků českého krále Jiřího z Poděbrad i s třicetiletou válkou, během které město i hrad značně utrpěly.

Kolem roku 1699 koupil sídlo kníže Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna. V držení jeho rodu zůstal hrad až do roku 1945. Hrad nebyl dlouhou dobu užíván a chátral. Teprve v roce 1886 bylo rozhodnuto o jeho generální rekonstrukci podle projektu vídeňského architekta Karla Gandolpha Kaysera v duchu romantického historismu. Vzniklo luxusní sídlo splňující požadavky moderního aristokrata Jana II., který postupně vybavil své sídlo historickým mobiliářem, obrazy, nábytkem, plastikami a gobelíny.

 

Kontakt a další informace: Státní hrad Šternberk, Horní náměstí 6, 785 01 Šternberk, , tel.: 585 012 935, www.hrad-sternberk.cz.

Otevírací doba: duben – víkendy a svátky 10–17 h, květen, červen – mimo pondělí denně 10–17 h, červenec, srpen – mimo pondělí denně 10–18 h, září – mimo pondělí denně 10–17 h, říjen – víkendy a svátky 10–17 h.

Foto: https://www.hrad-sternberk.cz/fo tovideo/

Zdroj: https://www.hrad-sternberk.cz,

https://www.npu.cz

Zpracovala: Hana Klusová

 

Pokračování ve zdrojovém článku v příloze

 

Zdroj: Vozka 1/2014

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Cestování a pobyty bez bariér  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Anketa

Trávím rekreační pobyt mimo domov

několikrát ročně

43.3%

 

jednou ročně

29%

 

vůbec

27.7%

 

 

Středa, 19. června 2024

Svátek má Leoš

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)