Cestování a pobyty bez bariér
Bezbariérový hrad Šternberk • Bezbariérové památky Olomouckého kraje
Hrad Šternberg
26. března 2014, 23.10 | Ostrava (hk)
Státní hrad Šternberk ležící na výběžku Nízkého Jeseníku nad městem Šternberkem v Olomouckém kraji zve na bezbariérové prohlídky. Zpřístupněná je prohlídka 1. trasy Liechtensteinské sbírky, která zahrnuje kapli, chodbu, rytířský sál a renesanční pokoje vybavené mobiliářem posledních majitelů. Délka prohlídky je 40–50 minut.
Bezbariérový přístup do hradu vede přes zámecký park. Návštěvníci vstupují po rampě (přes dva schody nahoru) přímo do prvního patra hradu, do chodby před Rytířským sálem. Do sálu překonají po šikmé mobilní rampě dva schody dolů, kde se připojí ke skupině běžných návštěvníků. Nevidomí návštěvníci mají možnost haptického kontaktu s vybranými exponáty.
Bohatá historie hradu
Hrad Šternberk, původně obranné středověké sídlo s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce, láká návštěvníky nevšední atmosférou. Půvabné kulisy hradu dotváří okolní lesopark a dnešní podhradí.
Hrad založil v polovině 13. století Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, příslušník starého českého šlechtického rodu. Původně obranné sídlo bylo ve 14. století přestavěno a rozšířeno. Biskup Albert II. ze Šternberka, významný církevní hodnostář a vlivný diplomat, využíval hrad jako svou rezidenci. Pozornost biskupa se upírala především ke kapli, kterou nechal vyzdobit ve stylu panujícím tehdy na dvoře Karla IV. Během prohlídky vás překvapí členitost hradu, jeho velká rozloha a bohatá výzdoba od gotiky až po secesi. V 16. století proběhla díky rodu Berků z Dubé a Lipé renesanční rekonstrukce hradu. Po rozsáhlém požáru byl hrad rozšířen o renesanční křídlo.
Historie hradu je nejen bezprostředně spjata s rodem Šternberků, ale i s pohnutými chvílemi českých dějin – s husitskými válkami, s životem potomků českého krále Jiřího z Poděbrad i s třicetiletou válkou, během které město i hrad značně utrpěly.
Kolem roku 1699 koupil sídlo kníže Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna. V držení jeho rodu zůstal hrad až do roku 1945. Hrad nebyl dlouhou dobu užíván a chátral. Teprve v roce 1886 bylo rozhodnuto o jeho generální rekonstrukci podle projektu vídeňského architekta Karla Gandolpha Kaysera v duchu romantického historismu. Vzniklo luxusní sídlo splňující požadavky moderního aristokrata Jana II., který postupně vybavil své sídlo historickým mobiliářem, obrazy, nábytkem, plastikami a gobelíny.
Kontakt a další informace: Státní hrad Šternberk, Horní náměstí 6, 785 01 Šternberk, , tel.: 585 012 935, www.hrad-sternberk.cz.
Otevírací doba: duben – víkendy a svátky 10–17 h, květen, červen – mimo pondělí denně 10–17 h, červenec, srpen – mimo pondělí denně 10–18 h, září – mimo pondělí denně 10–17 h, říjen – víkendy a svátky 10–17 h.
Foto: https://www.hrad-sternberk.cz/fo tovideo/
Zdroj: https://www.hrad-sternberk.cz,
https://www.npu.cz
Zpracovala: Hana Klusová
Pokračování ve zdrojovém článku v příloze
Zdroj: Vozka 1/2014
Přílohy:
Tématické zařazení:

Reklama

Reklama
Krátké zprávy
VOZKA na sítích
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Reklama

Finanční podpora
Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: