Lékaři umí pomoci handicapovaným lidem se založením rodiny - Zdravotnictví - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Zdravotnictví

Lékaři umí pomoci handicapovaným lidem se založením rodiny

26. března 2014, 23.20 | Ostrava (di)
Fakultní nemocnice Brno – jako jediná v Česku – otevřela centrum, které tělesně postiženým poskytne komplexní pomoc s početím dítěte. „Kromě chirurgů se na takovém zákroku podílejí psychologové, ortopedi, sexuologové a další odborníci,“ uvádí přednosta kliniky úrazové chirurgie Michal Mašek.

 

 

 

 

 

V nemocnici už začali pomáhat se založením rodiny mladému páru ze Znojemska. Třicetiletý Jiří před třemi lety po autohavárii úplně ochrnul na spodní část těla. S manželkou Evou mají čtyřletou dcerku Karin, nyní se chtějí pokusit o další dítě.

„Když se manžel po devíti měsících vrátil domů, na podobné věci jsme neměli myšlenky. Ale nyní, když máme zařízené zázemí s bezbariérovým přístupem, jsme se rozhodli vyzkoušet asistovanou reprodukci,“ říká Eva.

Podle odborníků muži po úrazu páteře často ztratí schopnost ejakulace. „Tuto překážku odstraní elektrostimulátor a vibrostimulátor, díky kterým je možné odebrat spermie a dosáhnout umělého oplodnění zavedením spermie injekcí do vajíčka,“ vysvětluje sexuoložka fakultní nemocnice Taťána Šrámková a dodává: „Našim cílem je návrat lidí ochrnutých od pasu dolů do plnohodnotného společenského života.“

 

Těhotenství a roztroušená skleróza

Optimisticky vyznívá i výsledek výzkumu z Fakultní nemocnice Motol – otěhotnět a donosit zdravé dítě mohou při správně vedené léčbě také ženy s roztroušenou sklerózou. Dříve byly pacientky od těhotenství odrazovány s tím, že zhorší průběh jejich nemoci.

„V průběhu let jsme sledovali pětapadesát maminek s roztroušenou sklerózou a pouze pět mělo v těhotenství lehkou ataku nemoci,“ říká lékařka Eva Meluzínová z Fakultní nemocnice Motol. „Vážnější komplikace nehrozí, pokud žena naplánuje těhotenství v souladu s průběhem nemoci a je po celé těhotenství v péči gynekologa i neurologa.“

Podle nejnovějších doporučení může pacientka otěhotnět, když rok před početím neměla záchvat nemoci, výsledky vyšetření na magnetické rezonanci se nezhoršily a nebere léky, které mohou poškodit plod. Většina pacientek bere vitamin D, případně kortikoidy v dávce, která neohrozí vývoj plodu. V těhotenství si tělo tvoří hormony chránící matku i dítě. Hormonální výkyvy jsou jen v první třetině, pak se stav srovná.

Rodiče se ale často ptají, zda nemoc bude mít i dítě. „Studie říkají, že pokud má jeden z rodičů roztroušenou sklerózu, tak je tříprocentní pravděpodobnost, že onemocní i potomek. Pokud mají roztroušenou sklerózu oba rodiče, stoupne riziko na 30 procent,“ objasňuje Eva Meluzínová. Také riziko potratu není podle ní u žen s roztroušenou sklerózou větší než u žen zdravých, vývoj plodu totiž není touto nemocí ovlivňován.

Zdroj: Mladá fronta DNES

(di)

 

Zdrojový článek v příloze

 

Zdroj: Vozka 1/2014

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Zdravotnictví  

 

 

Pondělí, 29. dubna 2024

Svátek má Robert

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)