Projekt Integrace bez negace – pomáhejme si navzájem - Zaměstnávání - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Zaměstnávání

Projekt Integrace bez negace – pomáhejme si navzájem

Zakladatelé projektu Marek Lapka, Hana Pazderová a Boris Pazdera z UnBounded a Volnočasovek SPORT; foto: archiv projektu

29. dubna 2019, 20.35 | Praha, (red)
Kdo hledá, najde! Služby a produkty chráněných dílen pod jednou střechou. Skvělý nápad, který navíc funguje v praxi. A nabírá na významu, protože má celostátní dosah. Projekt vznikl s cílem podpořit chráněné dílny v propagaci jejich produktů či služeb a zároveň pomoci potenciálním zákazníkům je spolehlivě vyhledat.

 

 

 

 

Výsledkem projektu je web www.ChraneneDilnyOZP.cz, kde najdete prostor pro vytvoření profilu chráněné dílny a zjednodušené hledání pro každého, kdo má chuť jejich činnost podpořit. Vše zdarma. 

Pracujete v chráněné dílně a rádi byste o sobě dali vědět? Podnikáte jako OSVČ a usilujete o účinnější propagaci svých výrobků nebo služeb? Třeba jste zaměstnavatelem osob se zdravotním postižením a sháníte nové zaměstnance. Publikujte poptávku na webu ChranenedilnyoZP.cz. Navíc se tady můžete podílet i na blogování o sociálním podnikání a zaměstnávání osob na chráněném trhu práce.

 

U jedné večeře… 

A jak se Marek Lapka, Hana Pazderová a Boris Pazdera z UnBounded a Volnočasovek SPORT dostali k projektu Integrace bez negace – Pomáhejme si navzájem?

„Když jsem dopsala diplomku a hledala chráněnou dílnu v Praze, která by mi ji vytiskla, neuspěla jsem,“ vzpomíná Hana Pazderová. „Po velmi dobrých zkušenostech z Ladílny v Hradci Králové, kde jsem tiskla bakalářské práce, to bylo zklamání. A nedalo se to svést pouze na mou úroveň uživatelské znalosti internetu. Při jedné společné večeři jsem o tom mluvila s Márou a Borčou, kteří tomu samozřejmě nevěřili. Ale kupodivu taky nic vhodného nenašli…“

V té chvíli si všichni tři byli jistí, že stojí za to vytvořit službu, která propojí zákazníka s chráněnými dílnami. A určitě by nebyli jediní, kdo by něco podobného ocenili.

„A pak už to šlo ráz na ráz. Na internetu jsme si všimli, že program SmartUp Nadace O2 hledá nové projekty, které by mohl podpořit, a tak jsme do toho šli. V roce 2016 jsme podali s Borčou projekt Pomáhejme si navzájem – Integrace bez negace, absolvovali školení a pěkný víkend v Orlických horách, zkusili si prezentaci projektu a vylaďovali ‚chybičky‘ v přípravné fázi, než se naplno pustíme do realizace. V lednu 2017 jsme naplnili aplikaci Trello úkoly a trnuli, zda všechno zvládneme. Zvládli. Web je přehledný, nabízí prostor pro vytvoření kreativního profilu pro chráněnou dílnu a zájemci na něm mohou lehce – podle filtrů – službu, kterou potřebují.“

 

Kdo může zaregistrovat dílnu a proč? 

Je to zaměstnavatel s více než 50 % osob se zdravotním postižením nebo osoba samostatně výdělečně činná se zdravotním postižením. Díky registraci si zlepší propagaci služeb, veřejnost bude vědět, co nabízí, a navíc na webu může publikovat pracovní nabídky.

Návštěvníci webu pak jako registrovaní zákazníci mají možnost hodnotit služby, které využili, nebo se dozví o aktualitách ze světa chráněných dílen. 

 

Vyhledávač a kategorie chráněných dílen 

Na úvodní stránce webu najdete jednoduché vyhledávací okno s možnostmi vyhledávání podle klíčových slov, lokace a kategorie.

Hledat můžete i podle kategorií – De/montáže a kompletace, Kancelářské práce, Potravinářský průmysl, Telekomunikace, Občerstvovací zařízení, Průmysl, Textilní a oděvní výroba a Jiné.

Podívat se tady můžete i na nedávno přidané dílny a video s náhledem na ilustrativní profil chráněné dílny. Můžete si tak udělat obrázek o tom, jak by mohl vypadat váš profil. A v odkazu menu Pracovní nabídky vás třeba zaujme konkrétní nabízené pracovní místo.

 

Náhradní plnění v roce 2019 

Náhradní plnění je jedna z možností firem, jak plnit povinnost podpory osob se zdravotním postižením (dále OZP). Zákon č. 435/2004, o zaměstnanosti ustanovuje, že zaměstnavatel zaměstnávající více než 25 osob musí zaměstnávat alespoň jednoho člověka se zdravotním postižením. Může se však stát, že z různých důvodů nejste schopni zaměstnávat OZP. Zákon nabízí další dvě možnosti, jak povinné plnění splnit.

Jednak prostřednictvím finančního odvodu státu – znamená to 2,5násobek průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí sledovaného kalendářního roku za každou OZP, kterou by zaměstnavatel měl zaměstnat. Ale také odběrem služeb v rámci náhradního plnění prostřednictvím aktérů chráněného trhu práce. Firmy často tyto možnosti kombinují.

Co se stane, pokud zaměstnavatel povinný podíl nesplní? Stát mu může mu udělit pokutu až 1 000 000 Kč. Kontrolu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a náhradního plnění mají na starosti příslušné úřady a inspektoráty práce. Kromě finanční sankce však takový zaměstnavatel nenaplňuje ani aspekt společensky odpovědného podnikání, což může negativně ovlivnit vnímání jeho podniku ze strany okolí i obchodních partnerů apod.

 

Podpora OZP na trhu práce 

„V některých článcích se objevuje termín společenská solidarita. Myslíme si, že pokud se jedná o zásah státu do řízení podniků, není možné toto slovo ve spojení s náhradním plněním používat. Z čeho však vycházet můžeme, je myšlenka větší prospěšnosti pro společnost. Ta se projevuje zejména v případě, kdy je zaměstnavatel schopen OZP zaměstnávat ve větší míře než zvyšovat jejich závislost na dávkách ze státního rozpočtu. Na našem webu můžete rychle najít chráněnou dílnu, která nabízí náhradní plnění,“ vysvětluje Hana Pazderová.

A podle čeho vybrat kvalitní dodavatele náhradního plnění? „Podle recenzí a kontroly toho, zda se jedná o dodavatele náhradního plnění. Tedy podle obsahu webových stránek potencionálního budoucí obchodního partnera,“ radí Hana Pazderová.

Na webu ChraneneDilnyOZP.cz najdete profily dílen, které jsou dodavateli náhradního plnění, a dokonce je možné vybrat si na jejich e-shopu. Jedná se o rychlou a efektivní variantu splnění povinného podílu. Všechny zaregistrované dílny jsou srozuměny s etickým kodexem webu.

 

Etický kodex 

Jelikož je cílem projektu vytvořit bezpečné prostředí pro poskytovatele služeb i nakupující, chráněné dílny potvrzují při vytvoření individuálního profilu, že se s etickým kodexem ztotožňují.

Mezi jeho cíle patří nejen podpora činností, které prospívají společnosti, ale i smysl pro sociální zodpovědnost na místní, regionální i celostátní úrovni, nápomoc růstu integračních sociálních podniků i rozvoji jedinců a organizací působících na chráněném trhu práce. A co je důležité – také upozorňování na případné nekalé praktiky komerčních produktů a firem, které se pouze za chráněné dílny vydávají. Ty získávají nákupem od chráněné dílny výhody v tom, že dále přeprodávají produkty pod „značkou“ chráněná dílna. Samozřejmostí je pak odmítat korupční jednání. 

 

Blog 

V mnoha zajímavých článcích na blogu si můžete přečíst o tom, jak je důležité mít součástí sociálního podnikání e-shop, jak se rozvíjí sociální zemědělství nebo o tom, jak je zvýhodněn chráněný trh práce v soutěžích o veřejné zakázky.

V rubrice Představujeme se seznámíte s činností sociálního podniku Návštěvy POTMĚ nebo Evropského spolku pro OZP v Třinci. Ten působí ve stacionářích pro klienty s kombinovaným postižením všech věkových kategorií, v domovech pro seniory a speciálních i standardních vzdělávacích institucích. Se svými klienty prožívá volný čas, připravuje přednášky a besedy, organizuje výstavytalentovaných klientů a další aktivity. Ostatně přečtěte si na chranenedilnyozp.cz/blog/ sami. Nebo připravte svůj příspěvek, s jehož editací vám provozovatelé webu pomohou.

 

Originál článku v příloze.

 

Zdroj: VOZKA 1/2019

Přílohy:

Náhled úvodní stránky webu

Logo projektu

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Zaměstnávání  

 » Aktuality  » Vzdělávání  

 

 

Čtvrtek, 18. dubna 2024

Svátek má Valérie

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)