Co bych si více mohla přát? S Dagmar Mazákovou o vzdělávání žáků s více vadami - Vzdělávání - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Vzdělávání

Co bych si více mohla přát? S Dagmar Mazákovou o vzdělávání žáků s více vadami

Dagmar Mazáková (vlevo) a Zuzana Kučerová

20. prosince 2013, 22.14 | Ostrava (di)
Ostrov pohody a klidu – tak se dá nazvat Soukromá základní škola speciální pro žáky s více vadami v Ostravě. Má charakter školy rodinného typu, a to nejen tím, že sídlí ve dvou vilkách se zahradami v Mariánských Horách…Když v roce 1992 vznikla, byla první svého druhu na Moravě a druhá v tehdejším Československu.

 

„Přestože jsem v tom roce netušila, co je kombinovaná vada, působení na takzvané velké škole mě neuspokojovalo a chtěla jsem dělat něco jiného,“ říká ředitelka školy Mgr. Dagmar Mazáková. „Ten rozdíl jsem cítila v prostředí, možnostech i přístupu. A povedlo se. Naši žáci dostávají péči ryze individuální a komplexní. Musí to tak být, protože všichni mají handicap kombinovaného charakteru a ze čtyřiapadesáti žáků jich má třicet diagnózu dětského autismu.“ 

  • Můžete onen individuální přístup k žákům nějak přiblížit?

Veškerý chod a režim školy, vybavení tříd, výchovně-vzdělávací a zdravotně-rehabilitační péče, odpolední družinové aktivity, rozdělení žáků ve třídách, vybavení speciálními pomůckami, to vše je podřízeno specifickým potřebám našich žáků. Kromě toho si s nimi tykáme – s úctou – a když to jde, doslova z nich děláme své kolegy. Například Zuzana Kučerová u nás vychodila s Downovým syndromem základní školu a nyní chodí pomáhat při výuce Petru Kovářovi. Nebo náš absolvent Martin Holý je kolegou se vším všudy, na čtyřhodinový úvazek denně.

  • Zmínila jste zdravotně-rehabilitační péči. Ta ve vaší škole konkrétně znamená co?

V suterénním prostoru, v budově na ulici Železárenská, je vybudována rehabilitace a vodoléčba. Fyzioterapeut zde provádí individuální cvičení s dětmi, tedy polohování, cvičení a nápravu vadného držení těla, relaxaci a podobně. Vodoléčba je vybavena speciální vanou s vířivou koupelí i masážním stolem.

V budově na ulici Wolkerova pak máme ergoterapeutické pracoviště, kde žáci pracují pod vedením kvalifikovaného ergoterapeuta. Vyrábějí zde drobné předměty a pracují s rozličnými materiály. Rovněž využívají malou relaxační místnost k uvolnění.

Kromě toho – k pravidelným odpoledním aktivitám v rámci družinové činnosti patří kroužky rehabilitačního plavání, hippoterapie, kroužek výtvarný, hudební, keramický, dramatické výchovy nebo výuka hry na zobcovou flétnu. Každoročně se navíc žáci školy účastní ozdravných pobytů v České republice i v zahraničí.

  • Při tak rozmanité činnosti s dětmi může docházet k situacím, které se z pohledu přísné logiky jeví třeba až absurdně. Jak je personál zvládá?

Máte pravdu v tom, že žáky s více vadami může správně učit jen proškolený a moudrý, empatický personál. Zvlášť v dnešní době, kdy jsou diagnózy čím dál složitější. Proto se my sami také školíme a jeden z významných kurzů, které jsme v rámci projektů Evropské unie absolvovali, je Feuersteinova metoda. Učitelé při ní zásadně mění přístup k výuce. Látka, kterou chce učitel probírat, je totiž připravena pro žáka a nikoli pro lekci samotnou. Mottem celého souboru, všech cvičných sešitů je pak věta: Nechte mě chvilku, já si to rozmyslím…

No, a pokud jde o občasné absurdity, ty jsou přece také zdrojem poučení.

 

 

Pokračování ve zdrojovém článku v příloze

 

 

Zdroj: Vozka 4/2013

Přílohy:

Snímek z výuky

Ukázka pohybové aktivity

Žáci se projevují spontánně

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Vzdělávání  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Úterý, 16. dubna 2024

Svátek má Irena

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)