Českobudějovická VŠTE bude školou bez bariér - Vzdělávání - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Vzdělávání

Českobudějovická VŠTE bude školou bez bariér

23. března 2013, 20.17 | České Budějovice (red)
Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích (www.vstecb.cz – pozn. red.) zahájila v lednu pilotní provoz nového Informačně poradenského centra pro zrakově, sluchově, pohybově nebo jinak znevýhodněné studenty. Budou v něm trvale pracovat dva zaměstnanci.

 

„Chceme se stát školou bez bariér a otevřít se všem, kteří chtějí studovat. A to i třeba studentům se specifickými poruchami učení jako je dyslexie nebo dysgrafie,“ říká Lukáš Kučera, manažer projektu Integrace a podpora studentů se specifickými vzdělávacími potřebami.

Ten začal v červenci 2012 a potrvá do konce března 2015. Vyžádá si celkem 16,5 milionu korun, hrazených především z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, dotovaného Evropskou unií a ČR.

 

Škola očekává 250 studentů s handicapem

Díky projektu VŠTE připraví vhodné studijní a výukové materiály, nakoupí didaktické a kompenzační pomůcky a také stavebně upraví vchody do jednotlivých budov a vybuduje prostorově vyhovující výtah. Vznikne také odpovídající orientační značení v areálu školy. „Distanční praxe“ pak těmto studentům umožní absolvovat odbornou praxi.

„Jsme jedinou vysokou školou na jihu Čech, která takový projekt realizuje. Kvalifikované odhady proto počítají, že u nás bude až 250 studentů s nějakým typem znevýhodnění. Jsem velmi rád, že těmto mnohdy talentovaným dívkám a chlapcům vysokoškolské vzdělání, o které by jinak mohli přijít, umožníme,“ říká rektor Marek Vochozka.

 

Speciální studijní materiály

Průzkum projektu zatím ukazuje, že na VŠTE s více než 3 500 zapsanými studenty je zhruba 40 až 50 těch se specifickými vzdělávacími potřebami. „Je to

ale jen odhad, vycházející ze zprávy společnosti Alevia. Víc nám napoví až běžný provoz nového Infocentra,“ dodal rektor.

Speciální multimediální studijní materiály kombinující mluvené slovo, obraz, snímkové prezentace a elektronický text zahrnou na 50 předmětů z ekonomiky a řízení, stavebnictví, technologie dopravy či strojírenství.

„Každý materiál přitom projde recenzi odborníků z praxe. Zároveň už máme objednané pomůcky jako braillskou tiskárnu, braillský řádek nebo notebooky,“ říká Lukáš Kučera s tím, že přesně definovat potřeby znevýhodněných studentů bylo velmi složité.

Současně s těmito učebními materiály vznikla i prezentace nového Informačně poradenského centra na sociální síti Facebook a na webu už běží sekce VŠTE bez bariér, v níž bude i videonápověda.

Do projektu se postupně zapojují také akademičtí a další pracovníci školy, kteří si tak rozšíří své znalosti a kompetence      v oblasti přístupu a práce se znevýhodněnými lidmi. Během let 2013 a 2014 k nim přibudou i zástupci spolupracujících firem a institucí.

Zdroj: www.budejckadrbna.cz, Zdeněk Zuntych,

(red), foto: archiv VŠTE

 

 

Originál zdrojového článku v příloze

 

Zdroj: Vozka č. 1/2013

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Vzdělávání  

 » Aktuality  

 

 

Neděle, 26. května 2024

Svátek má Filip

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)