Ergoterapie pro zdraví i pro radost - Volný čas - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Volný čas

Ergoterapie pro zdraví i pro radost

17. září 2013, 22.57 | Udělat si vlastní mýdlo? Jak snadné...

 

 

Někdo by mohl namítnout – zajdu si do supermarketu a koupím si mýdlo za pár korun. Ano, jistě je to pravda. Nicméně obdarovat někoho blízkého kouskem ručně vyrobeného originálního mýdla – to už je jiná písnička… A už ani nemluvím o tom, jak si takto parádně vyhrajeme s dětmi.

Přitom stát se mydlářem či mydlářkou ani neznamená, že budete muset svou kuchyň proměnit v továrnu, ani po vás nebudeme chtít, abyste vařili mýdlo z nebezpečného louhu.

Pokud si budete chtít vyrobit mýdla se zaručeným úspěchem, máte hned několik možností: můžete zajít do prodejny výtvarných potřeb a nakoupit potřebné ingredience nebo objednat v některých e-shopech mýdlové hmoty, vůně, barviva i formičky.

Výroba: mýdlovou hmotu (transparentní – průhledná, mléčná) rozpustíte ve vodní lázni, přidáte pár kapek barviva, vonnou esenci a po důkladném promíchání ji nalijete do forem. Necháte úplně vychladnout a ztuhnout, tvary vyklepnete z formy a mýdla už jen ozdobně zabalíte.

 

Bylinná mýdla z domácích zdrojů 

Zde je na místě upozornění – nevyhazujte žádné zbytky mýdla, pro tuto výrobu se mohou velmi dobře hodit. Také můžete vytáhnout rezervní mýdla, prohledat prádelník, kde určitě najdete kousek, z něhož již vyprchala intenzivní vůně. Můžete použít éterické přírodní oleje do aromalampy (stačí 5–6 kapek), abyste „uvařili“ voňavé mýdlo.

Připravte si: 80–100 ml silného nálevu z bylin (nejlépe nějakých voňavých – levandule, máta…), 150 g mýdla, 40 ml citrusové šťávy nebo oleje (např. olivového). Toaletní mýdla nastrouhejte, vložte do nádoby, přilijte předem připravený nálev, zamíchejte a ve vodní lázni nechte rozpustit. Nevařte! Do vzniklé krémovité hmoty vmíchejte olej (na suchou pleť) nebo citrusovou šťávu (na mastnou pleť) a nechte vychladnout. Můžete přidat nadrobno nasekané lístky bylinek nebo květů. Směs pak nalijte do formiček nebo do větší formy. Teplota vařeného mýdla má velký vliv na tvorbu bublinek. To znamená, že čím je větší teplota, tím větší množství bublinek vznikne. Bublinky po nalití do formy stáhněte nožem. 

Upozornění: Toto mýdlo tuhne pomaleji než směs zakoupená ve výtvarných potřebách. Někdy i řadu dnů až týdny. Když mýdlo ztuhne, vyklopte je z formiček a zabalte do papíru. Převažte lýkem nebo stužkou podle typu papíru. Jestli jste mýdlo dali do větších forem (srnčí hřbet, chlebíčková forma, bábovka), krájejte je na dílky. Z tuhnoucí hmoty také můžete rukama vyválet válečky nebo koule.

 

Tipy, nápady, fígle a vychytávky 

Do formičky vložte drobnosti na zalití – mýdlové vločky, kamínky, mince, mušle, korálky, hračky, koření nebo ozdobné šňůrky k zavěšení. 

Formy a formičky: Nejlepší jsou pružné silikonové formy na hobby odlévání, jdou použít i menší silikonové formy na pečení (mufiny), dobré jsou také pružné formy na led do mrazáku (Ikea), dále plastové formy na sádrové odlitky (papírnictví, 30 Kč). Použitelné jsou i kelímky od jogurtů, tvarohů (pozor na teplotu hmoty). Pevné (na písek) nepoužívejte – mýdla z nich nejdou vyklopit. 

Ozdoby z mýdla na mýdla: Odlijte jen drobné tvary, které po ztuhnutí přilepíte ke koupeným mýdlům. Místo, kam chcete přilepovat, zdrsněte (např. vidličkou) a pomocí pár kapek vody udělejte na povrchu mýdla „mýdlové lepidlo“ a připravené malinké mejdlíčko přitiskněte. 

Vícebarevná mýdla: Do části formy nalijete hmotu jedné barvy, až na povrchu trošku ztuhne, nalijte další barvu. Chce to trochu praxe – když nalijete další barvu brzy, barvy se promíchají, ale i to může být účel. A když nalijete další barvu později, je patrný předěl mezi barvami, a i to nemusí vůbec vadit.

Mýdlo k zavěšení: Připravte si provázek (tkaničku), který se nerozpadá vlivem vlhka nebo vyšší teploty. Jeho konce vložte do formy a zalijte roztavenou mýdlovou hmotou.

S mýdlovou hmotou a dekoracemi si můžete pohrát téměř jakkoli, omezuje vás jen míra vaší kreativity.

Zdroj: www.mimibazar.cz, www.moje-pravdy.cz, Vyrábíme mýdla glycerinová, přírodní – autor J. Šabatka (zde naleznete mnoho návodů/nápadů, jak si s mýdlovou hmotou vyhrát)

Foto: www.mimibazar.cz

Připravila: Blanka Falcníková

 

Zdrojový článek v příloze

 

Zdroj: Vozka 3/2013

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Volný čas  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Anketa

Můj volný čas (... a proč?)

trávím aktivní činností

34.7%

 

trávím pasivní činností

21.4%

 

prolelkuji

20.4%

 

protrpím

23.5%

 

 

Úterý, 18. června 2024

Svátek má Milan

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)