Kateřina Cuřínová přivezla z Evropského poháru v boccie zlatou - Sport bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Sport bez bariér

Kateřina Cuřínová přivezla z Evropského poháru v boccie zlatou

Kateřina Cuřínová na archivní fotografii www.boccia.tode.cz (r. 2016)

1. listopadu 2018, 20.20 | Praha (Michaela Řiháčková), (red)
Na prestižní BISFed Evropský pohár v boccie, který se uskutečnil v Itálii ve dnech 21. až 28. října, vyrazil do sardinského města Olbia i tříčlenný reprezentační tým České republiky ve složení Kateřina Cuřínová, Simona Blažková a Josef Žabka, přičemž prvně jmenovaná získala zlatou medaili.

 

  

 

 

Na BISFed Regional Open 2018 odletěli zástupci Česká federace Spastic Handicap v neděli 21. října z Prahy. Kromě tří závodníků čítala výprava ještě sportovní asistenty Dominiku Fuksíkovou s Natálií Blažkovou, fyzioterapeutku Natálii Koubkovou a také vedoucí Michaelu Řiháčkovou. Po pondělní kontrole vybavení, tréninku a slavnostním ceremoniálu proběhlo rozlosování do základních herních skupin. 

Úterkem odstartovala skupinová fáze turnaje. Ve skupině A kategorie BC1 narazila Simona Blažková na soupeře z Itálie, Francie, Portugalska a Německa. S bilancí dvě výhry a dvě prohry v tie-breaku bohužel nedosáhla na vysněný postup ze základní skupiny. „Chyběly doslova milimetry. Při hře byla klidná, koncentrovaná a přesná. Její výkon hodnotím velmi pozitivně. Bylo vidět, že se v přípravě držela především nácviku dohozů, což bylo při soutěžních zápasech znát,“ zhodnotila výkon české hráčky vedoucí výpravy Michaela Řiháčková. 

V „béčku“ stejné kategorie se představila Kateřina Cuřínová, která s přehledem ovládla celou skupinu a zaslouženě slavila postup. Z překonání skupinové fáze se radoval i Josef Žabka (kategorie BC2), který se měl ve čtvrtfinále utkat se soupeřkou z Portugalska Cristinou Congalves. Bohužel kvůli organizačním zmatkům v časovém rozpisu turnaje zmeškal český reprezentant „callroom“ do zápasu a tímto v soutěži jednotlivců skončil na 8. místě. 

Na poslední české želízko v ohni Kateřinu Cuřínovou čekala semifinálová bitva s Italem Diegem Gillim. Domácího hráče sice hnalo za vítězstvím početné publikum zeleno-bílo-červených barev, ale česká hráčka bravurně zvládla i tento zápas a po výsledku 4:1 postoupila do finále. V tom se o nejcennější kov utkala s Joãem Pintem z Portugalska. V poměrně uvolněné (před)zápasové atmosféře byly přesnější hody reprezentantky České republiky, Cuřínová zvítězila 3:1 a slavila tak zisk zlaté medaile. 

Po turnaji jednotlivců přišly na řadu zápasy týmů. Češi byli umístěni do skupiny A společně s Francií a Ukrajinou. S bilancí jedné porážky (6:1 pro Ukrajinu) a jedné výhry (6:3 pro Českou republiku) bohužel o jeden jediný bod na postup nedosáhli a obsadili celkové 5. místo. Celkovým vítězem mezi týmy BC1/2 se stalo Portugalsko.

 

Krátké hodnocení reprezentační trenérky Michaely Řiháčkové (Česká federace Spastic Handicap)

Na tomto turnaji si prošli dva nováčci z reprezentačního týmu (Simona Blažková a Josef Žabka) svou první zkušeností na mezinárodní úrovni a je toho spoustu, co jim tento turnaj přinesl. Jaké změny v tréninku provést, na které hody se na něm více zaměřit, jakou část zlepšit a jak, a to přímo v nácviku procesu hodu. Na čem začít pracovat, aby se sportovní výkon postupně zlepšil, ať už v technické, taktické či jiné oblasti, to vše se vykreslilo na Evropském poháru do konkrétních podob. Uvědomit si a pojmenovat herní aspekty, které nám mohou začít rozvíjet progres ve hře, je první krok k tomu, aby na nich člověk mohl začít pracovat, zlepšovat se a tím postupně nabírat ve svém sportovním výkonu efektivitu. K tomu nám tento turnaj velmi pomohl. Vždy je potom už jen na každém z nás, jak to využijeme a jak naložíme s prožitými zkušenostmi. 

Pro Katku Cuřínovou byl tento turnaj také výbornou zkušeností a ona sama si zde prošla zásadními pokroky v její dlouholeté sportovní kariéře. K tomuto turnaji se pro ni vázaly dvě velké změny, a to výměna sportovního asistenta a také změna herní strategie. Po létech spoléhání hry na dálku začala důvěřovat své hře na blízko. Obě dvě změny byly postupně konzultované, velmi vhodně plánované a uskutečněné s rozvahou. Přinesly pozitivní výsledek v podobě Katčině spokojenosti a zlaté medaile. Katčina dlouholetá sportovní asistentka – maminka Katky Lenka Cuřínová – odvedla za roky s Katkou moc dobrou práci. Nyní už je Katka v dalších skvělých rukou Dominiky Fuksíkové. Přemístění oblasti hry samotné, tam kde má Katka na kurtu nejsilnější zónu, svědčí o pevnější sebedůvěře ve svou hru. Je to bezpochyby velmi pozitivní a jasný krok, kdy z oblasti „kde je soupeř nejslabší“ se hráč přesouvá do oblasti „kde je sám nejsilnější“. Pro mě jako pro trenérku je velmi cenné nasměrovat hráče k pozitivním změnám, ještě cennější je vidět když hráči těmto změnám důvěřují natolik, že je ve sportu opravdu aplikují.

Za každý turnaj, stejně tak i za tento, jsme si prošli řadou emocí a prožitků. Důležité je si uvědomit, co pro příště vylepšit tak, abychom postupně vytvořili efektivní a úspěšný tým, ve kterém budeme všichni spokojení.

Na úspěch Katky Cuřínové jsme moc hrdí a zpívat hymnu byl moc krásný pocit. Je to pro naši zem druhá medaile tento rok. Po bronzovém Polsku (páry BC3) je to úžasný úspěch. Máme velikou radost.

 

Zdroj: Paralympic.cz

Vyhlášení výsledků

Vyhlášení výsledků

Kateřina Cuřínová na archivní fotografii www.boccia.tode.cz

Skupinové foto celé české výpravy

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Sport bez bariér  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Čtvrtek, 24. září 2020

Svátek má Jaromír

Reklama

CanoCar HANDY

Reklama

Rychlý rozvoz inkontinenčních pomůcek

Reklama

 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Reklama

klikni

Reklama

 

 

Finanční podpora

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou:

 

Ministerstvo zdravotnictví ČR  

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)