Kateřina Cuřínová přivezla z Evropského poháru v boccie zlatou - Sport bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Sport bez bariér

Kateřina Cuřínová přivezla z Evropského poháru v boccie zlatou

Kateřina Cuřínová na archivní fotografii www.boccia.tode.cz (r. 2016)

1. listopadu 2018, 20.20 | Praha (Michaela Řiháčková), (red)
Na prestižní BISFed Evropský pohár v boccie, který se uskutečnil v Itálii ve dnech 21. až 28. října, vyrazil do sardinského města Olbia i tříčlenný reprezentační tým České republiky ve složení Kateřina Cuřínová, Simona Blažková a Josef Žabka, přičemž prvně jmenovaná získala zlatou medaili.

 

  

 

 

Na BISFed Regional Open 2018 odletěli zástupci Česká federace Spastic Handicap v neděli 21. října z Prahy. Kromě tří závodníků čítala výprava ještě sportovní asistenty Dominiku Fuksíkovou s Natálií Blažkovou, fyzioterapeutku Natálii Koubkovou a také vedoucí Michaelu Řiháčkovou. Po pondělní kontrole vybavení, tréninku a slavnostním ceremoniálu proběhlo rozlosování do základních herních skupin. 

Úterkem odstartovala skupinová fáze turnaje. Ve skupině A kategorie BC1 narazila Simona Blažková na soupeře z Itálie, Francie, Portugalska a Německa. S bilancí dvě výhry a dvě prohry v tie-breaku bohužel nedosáhla na vysněný postup ze základní skupiny. „Chyběly doslova milimetry. Při hře byla klidná, koncentrovaná a přesná. Její výkon hodnotím velmi pozitivně. Bylo vidět, že se v přípravě držela především nácviku dohozů, což bylo při soutěžních zápasech znát,“ zhodnotila výkon české hráčky vedoucí výpravy Michaela Řiháčková. 

V „béčku“ stejné kategorie se představila Kateřina Cuřínová, která s přehledem ovládla celou skupinu a zaslouženě slavila postup. Z překonání skupinové fáze se radoval i Josef Žabka (kategorie BC2), který se měl ve čtvrtfinále utkat se soupeřkou z Portugalska Cristinou Congalves. Bohužel kvůli organizačním zmatkům v časovém rozpisu turnaje zmeškal český reprezentant „callroom“ do zápasu a tímto v soutěži jednotlivců skončil na 8. místě. 

Na poslední české želízko v ohni Kateřinu Cuřínovou čekala semifinálová bitva s Italem Diegem Gillim. Domácího hráče sice hnalo za vítězstvím početné publikum zeleno-bílo-červených barev, ale česká hráčka bravurně zvládla i tento zápas a po výsledku 4:1 postoupila do finále. V tom se o nejcennější kov utkala s Joãem Pintem z Portugalska. V poměrně uvolněné (před)zápasové atmosféře byly přesnější hody reprezentantky České republiky, Cuřínová zvítězila 3:1 a slavila tak zisk zlaté medaile. 

Po turnaji jednotlivců přišly na řadu zápasy týmů. Češi byli umístěni do skupiny A společně s Francií a Ukrajinou. S bilancí jedné porážky (6:1 pro Ukrajinu) a jedné výhry (6:3 pro Českou republiku) bohužel o jeden jediný bod na postup nedosáhli a obsadili celkové 5. místo. Celkovým vítězem mezi týmy BC1/2 se stalo Portugalsko.

 

Krátké hodnocení reprezentační trenérky Michaely Řiháčkové (Česká federace Spastic Handicap)

Na tomto turnaji si prošli dva nováčci z reprezentačního týmu (Simona Blažková a Josef Žabka) svou první zkušeností na mezinárodní úrovni a je toho spoustu, co jim tento turnaj přinesl. Jaké změny v tréninku provést, na které hody se na něm více zaměřit, jakou část zlepšit a jak, a to přímo v nácviku procesu hodu. Na čem začít pracovat, aby se sportovní výkon postupně zlepšil, ať už v technické, taktické či jiné oblasti, to vše se vykreslilo na Evropském poháru do konkrétních podob. Uvědomit si a pojmenovat herní aspekty, které nám mohou začít rozvíjet progres ve hře, je první krok k tomu, aby na nich člověk mohl začít pracovat, zlepšovat se a tím postupně nabírat ve svém sportovním výkonu efektivitu. K tomu nám tento turnaj velmi pomohl. Vždy je potom už jen na každém z nás, jak to využijeme a jak naložíme s prožitými zkušenostmi. 

Pro Katku Cuřínovou byl tento turnaj také výbornou zkušeností a ona sama si zde prošla zásadními pokroky v její dlouholeté sportovní kariéře. K tomuto turnaji se pro ni vázaly dvě velké změny, a to výměna sportovního asistenta a také změna herní strategie. Po létech spoléhání hry na dálku začala důvěřovat své hře na blízko. Obě dvě změny byly postupně konzultované, velmi vhodně plánované a uskutečněné s rozvahou. Přinesly pozitivní výsledek v podobě Katčině spokojenosti a zlaté medaile. Katčina dlouholetá sportovní asistentka – maminka Katky Lenka Cuřínová – odvedla za roky s Katkou moc dobrou práci. Nyní už je Katka v dalších skvělých rukou Dominiky Fuksíkové. Přemístění oblasti hry samotné, tam kde má Katka na kurtu nejsilnější zónu, svědčí o pevnější sebedůvěře ve svou hru. Je to bezpochyby velmi pozitivní a jasný krok, kdy z oblasti „kde je soupeř nejslabší“ se hráč přesouvá do oblasti „kde je sám nejsilnější“. Pro mě jako pro trenérku je velmi cenné nasměrovat hráče k pozitivním změnám, ještě cennější je vidět když hráči těmto změnám důvěřují natolik, že je ve sportu opravdu aplikují.

Za každý turnaj, stejně tak i za tento, jsme si prošli řadou emocí a prožitků. Důležité je si uvědomit, co pro příště vylepšit tak, abychom postupně vytvořili efektivní a úspěšný tým, ve kterém budeme všichni spokojení.

Na úspěch Katky Cuřínové jsme moc hrdí a zpívat hymnu byl moc krásný pocit. Je to pro naši zem druhá medaile tento rok. Po bronzovém Polsku (páry BC3) je to úžasný úspěch. Máme velikou radost.

 

Zdroj: Paralympic.cz

Vyhlášení výsledků

Vyhlášení výsledků

Kateřina Cuřínová na archivní fotografii www.boccia.tode.cz

Skupinové foto celé české výpravy

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Sport bez bariér  

 

 

Úterý, 28. května 2024

Svátek má Vilém

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)