Žít déle doma? Ano, žít déle doma - Sociální služby - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Sociální služby

Žít déle doma? Ano, žít déle doma

20. prosince 2013, 19.39 | Praha (di)
Devět lidí z deseti si přeje dožít doma. Ale devět lidí z deseti umírá v ústavech. Změňte to. Tak zní motto kampaně s názvem Žít déle doma, která chce zvýšit povědomí společnosti o možnostech a službách, jež mohou senioři a jejich rodiny využívat v domácím prostředí.

 

 

Populace ČR stárne. Do roku 2050 se podle nejnovějších statistik počet lidí starších 65 let více než zdvojnásobí a lidí nad 85 let bude dokonce pětkrát více.

Zmíněná kampaň apeluje na to, že v současné době může být i zdravotní péče poskytována seniorům doma. Zařízení trvalé péče jsou totiž traumatizující a klienti je často hodnotí negativně (i přes kvalitní péči odborného personálu). Senioři si tam připadají odložení, nepotřební a nechtění.

 

Jde to jinak

Rodiny často umisťují seniory do ústavní trvalé péče proto, že jsou málo informované o jiných možnostech. Pokud je člověk závislý na pomoci druhé osoby, může zažádat o příspěvek na péči, jehož výše záleží na stupni závislosti žadatele (celkem jsou čtyři). Z těchto peněz může zaplatit za potřebnou pomoc nejen poskytovateli sociálních služeb, ale také třeba asistentovi či příbuznému, který se o něj stará v jeho přirozeném prostředí.

Informační kampaň, zaměřenou na prevenci proti umisťování seniorů do ústavů trvalé péče, realizuje občanské sdružení Život 90 a její součástí je putovní výstava v Praze. Obsahuje portréty deseti seniorů narozených v letech 1918–1948, kteří žijí doma s podporou různých služeb.

„Všechno podstatné v životě se dříve dělo doma: porod, svatba, marodění i umírání,“ říká Jan Lorman, ředitel občanského sdružení Život 90. „Teď pro svůj životní úděl potřebujeme spoustu úřadů, které spravují instituce na lidskou radost i bolest. Ovšem po letech bloudění se vracíme tam, kde jsme začali: domů,“ dodává.

 

Pokračování ve zdrojovém článku v příloze

 

 

Zdroj: Vozka 4/2013

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Sociální služby  

 

 

Čtvrtek, 25. dubna 2024

Svátek má Marek

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)