Tak se ptám PROČ? - Sociální služby - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Sociální služby

Tak se ptám PROČ?

Ilustr. foto: repro Charita Ostrava

24. července 2020, 14.30 | Ostrava (Božena Šimková)
V roce 2014 jsem po onemocnění manžela začala využívat služeb terénní asistence z Centra pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje, detašovaného pracoviště Ostrava (CZP). Bylo už třeba přijmout pomoc zvenčí. Léta života rychle plynou, čas nelze zastavit a i onemocnění má své nové a nečekané vrtochy. Bylo to pro nás z počátku velmi zvláštní: najednou svěřujete klíče od bytu cizímu člověku.

 

 

Obavy ale brzy opadly. Více nás těšila pomoc a přítomnost jedné milé, šikovné a mladé asistentky, která ale u nás i v CZP (po dálkovém studiu) ukončila pracovní činnost. Při odchodu mi řekla: „Jednou na mě budete vzpomínat.“ Kdyby tak věděla, jakou měla pravdu!

Z mého pohledu a podle mých zkušeností mohu říct, že situace v terénní asistenci je stále horší a horší. U mě (a nejen u mě) se za týden vystřídá i 12 asistentek. Službu užívám dvakrát denně, v sobotu a neděli ráno 1,5 hodiny. A vždy s jinou asistentkou. Na té ranní, tříhodinové asistenci mi záleží nejvíc. Uděláme více práce, každá z asistentek vyniká v něčem jiném. Večerní je hodinová.

Podle rozpisu služeb na další měsíc, který mi posílala elektronicky koordinátorka, jsem věděla, kdo v daný den přijde a podle toho jsem naplánovala pracovní činnost. Tak jsem se ráno po probuzení vždy těšila na konkrétní asistentku a na to, co budeme spolu dělat. Od začátku tohoto roku ale ředitel centra zakázal tyto rozpisy rozesílat. Nyní musím obden telefonovat koordinátorce, aby mi sdělila, kdo přijde. A to mě vůbec nebaví. Navíc vše diktuji svému muži, aby to napsal na lístek papíru, který se jak naschvál vždy někam zatoulá.

V současně době je častá manželova otázka: „Kdo dnes večer přijde?“

„Nevím,“ odpovím.

„A bude mít klíče? Chtěl bych odejít na zahradu a do obchodu…“

„Nevím,“ odpovím.

Bylo období „bezkoronové“ a k nám chodilo třeba až 16 různých asistentek. To už se v mé skříni nevyznal nikdo. Vedení má od bytu sedm svazků klíčů, a přesto musí manžel otvírat dveře, protože asistentka klíče nemá. Nyní je korona přes lokální výskyt jakžtakž v pohodě, ale děje se to už řadu let pořád dál – neuvěřitelná fluktuace osobních asistentek nebo asistentů.

Přijímají se lidé bez kvalifikace, z různých oborů, i když se sociálním cítěním, což je pro tuto činnost velmi důležité. Ovšem je to dosud platově nedoceněná práce. Tito lidé mají hodinu na zaučení pod dohledem déle zaměstnané asistentky a dále už pracují sami – klienti jim musí radit. Matka jedné autistické klientky pořád upozorňuje, že na časté střídání asistentky její dcera špatně reaguje. Ale jako by hrách na stěnu házel…

Nyní dokonce ředitel neprodloužil jedné oblíbené asistentce pracovní smlouvu. Důvod neznámý. Jen mu otevřeně sdělila, co se nám klientům nelíbí. Absolvovala po roce práce povinný rekvalifikační kurz, který těsně před zkouškami stopnul koronavirus. V současné době je na úřadu práce vyvěšena poptávka po osobní asistentce. Kdo nyní zaplatí kurz a proč ji na kurz tedy posílali?

To vše mě vyprovokovalo k tomu, abych napsala tento článek. Pořád jsem to odkládala v domnění, že se situace zlepší. Jinak jsem s prací asistentek maximálně spokojená. Nemohu jim nic vytknout.

Tak se ptám PROČ?

 

Originál článku v příloze.

 

Zdroj: VOZKA 2/2020

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Sociální služby  

 » Aktuality  » Názory  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Neděle, 23. června 2024

Svátek má Zdeňka

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)