Sociální služby
NRZP ČR komentuje vládní návrh velké novely zákona o sociálních službách
Ilustr. foto
5. dubna 2017, 11.23 | Ostrava (red), aktualizace
Zákon schválený 31. 3. 2017 musí projít legislativním procesem a měl by začít platit od roku 2018. Vládní návrh zachovává zvýšení příspěvku na péči ve IV. stupni na 19 200 Kč v případě, že služba je poskytována v domácím prostředí. Mělo by to významně posílit péči v domácím prostředí a umožnit pečujícím osobám více objednávat terénní sociální služby a odpočinout si tak, případně se věnovat jiným aktivitám.
Tento návrh iniciovala Národní rada zdravotně postižených v ČR (dále Rada), protože Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) původně navrhovalo, aby byla zvýšena dotace pro poskytovatele sociálních služeb, kteří poskytují osobní asistenci. Původní návrh by podle Rady nebyl funkční: při stávajícím systému dotací by klient, který potřebuje osobní asistenci, byl uvázán k jednomu poskytovateli osobní asistence. Řada poskytovatelů by se mohla definovat jako poskytovatel osobní asistence a mohlo by dojít k tunelování celého systému. Místo toho Rada navrhla vytvořit speciální pátý stupeň pro osoby s nejtěžším zdravotním postižením. MPSV však na její argumenty reagovalo tím, že navrhlo zvýšit příspěvek na péči ve IV. stupni u klientů, kteří jsou v domácí péči.
Pokud jde o vyplácení příspěvku na péči po dobu hospitalizace, novelizační bod 14 upravující § 14a zákona o sociálních službách vychází z principu současné právní úpravy: stanoví dobu hospitalizace, která nebrání výplatě příspěvku na péči. Navrhovaná změna vládní novely princip zachování výplaty příspěvku na péči v omezené době hospitalizace zachovává a prodlužuje ji. Návrh diferencuje dobu hospitalizace, která nebrání výplatě příspěvku na péči podle toho, jakým způsobem je péče zajištěna. V případě, že péči poskytuje (před hospitalizací) osoba blízká nebo asistent sociální péče, je výplata příspěvku na péči zachována po dobu hospitalizace – jako jedno z opatření ve prospěch neformální péče. Příspěvek na péči se dle návrhu nevyplácí, je-li oprávněné osobě poskytována zdravotní péče v průběhu hospitalizace po dobu přesahující dva celé kalendářní měsíce po sobě jdoucí.
Podle Rady návrh zákona také obsahuje řadu velmi negativních věcí, které se dotýkají sociálně právní ochrany dětí, hospiců a dalších. Připraví proto pozměňovací návrhy a bude se snažit je uplatnit při projednávání návrhu zákona Výborem pro sociální politiku v Poslanecké sněmovně a potom ve druhém čtení zákona.
Pokud občané se zdravotním postižením mají k tomuto návrhu zákona (viz dvě přílohy tohoto článku) nějaký podnět, mohou jej co nejdříve poslat na NRZP ČR a to na adresu jejího předsedy Mgr. Václava Krásy .
Zdroj: NRZP ČR
Přílohy:
Tématické zařazení:

Reklama

Reklama
Krátké zprávy
VOZKA na sítích
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Reklama

Finanční podpora
Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: