Jak se žije vozíčkářům ve Švýcarsku - Sociální služby - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Sociální služby

Jak se žije vozíčkářům ve Švýcarsku

14. prosince 2012, 00.00 | Nová Paka (Jitka Fučíková)
Další studijní návštěvu zástupci občanského sdružení Život bez bariér z Nové Paky absolvovali ve švýcarských kantonech Thurgau a Bern. Studijní cesta nebyla formální. Nové poznatky z oblastí poskytování sociálních služeb, ochrany práv a zaměstnávání zdravotně postižených sdružení již delší dobu aplikuje do praxe.

 

Pro Infirmis

Velkým přínosem pro poznání systému sociálních služeb určených pro zdravotně postižené žijící ve Švýcarsku byla schůzka se zástupcem švýcarské Národní rady p. Christianem Lohrem. On sám, byť těžce tělesně postižený, se zasadil o schválení průlomového zákona, který upravuje podmínky pro poskytování finančního příspěvku osobám se zdravotním postižením, s jehož pomocí si budou moci sami financovat sociální a další služby dle svého výběru.

Měli jsme tu čest navštívit kantonální sídlo organizace Pro Infirmis a nahlédnout pod pokličku této největší oborové organizaci poskytovatelů služeb a aktivit pro zdravotně postižené ve Švýcarsku. Organizace radí a pečuje ročně až o 100 000 osob se zdravotním postižením a jejich rodinných příslušníků a její nabídka zahrnuje odborné sociální poradenství, chráněné bydlení, transport, asistenční služby a další oblasti.

Práce lidí s postižením

Navštívili jsme organizaci Bruggli, která zaměstnává a zprostředkovává zaměstnání a školní praxi téměř 700 handicapovaným. Firma produkuje vlastní výrobky, poskytuje služby v oblasti informatiky, logistiky, tisku, gastronomie a další. Od ředitele firmy jsme se dozvěděli, že ve Švýcarsku je v současné době pouze 2,8 % nezaměstnaných (zdravých i postižených dohromady) a práce zdravotně postižených tak nejenom významně přispívá k uspokojení poptávky na trhu práce, ale její morální rozměr považuje naprostá většina firem za významný přínos pro zodpovědné naplnění své společenské role.

Jachtařem může být i vozíčkář

Velký dojem na nás udělala také návštěva organizace Ilgenpark, neboť svoji činností přispívá k sociální integraci těch osob, kteří kvůli svému těžkému postižení nenachází pomoc u jiných, pro tento účel zřízených subjektů.

Ke špičkovým rehabilitačním zařízením ve Švýcarsku patří Klinika Zihlschlacht, kde nám byly předvedeny způsoby rehabilitace určené pro osoby po těžkých úrazech.

V průběhu našeho pobytu u Bodamského jezera jsme se stali první skupinou, která měla možnost otestovat speciální sedačku určenou k řízení plachetnic osobami zdravotně postiženými. Tyto speciálně upravené plachetnice patří organizaci Sailability, která umožňuje provozovat jachtařský sport osobám s těžkým fyzickým i mentálním postižením.

 

Pokračování – viz originál zdrojového článku v příloze

 

Zdroj: Vozka č. 4/2012

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Sociální služby  

 » Aktuality  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Úterý, 16. dubna 2024

Svátek má Irena

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)