Okénko z historie: Tříkolky Orthopedia jsou dnes sběratelskou raritou - Motorismus bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Motorismus bez bariér

Okénko z historie: Tříkolky Orthopedia jsou dnes sběratelskou raritou

Tříkolka Orthopedia v jedné z několika variant

29. října 2016, 11.39 | Ostrava (Jiří Muladi)
Konstrukční motocyklové prvky se často používaly při stavbě ortopedických vozíků nebo malých vozítek pro dopravu drobného zboží. I u nás se vyráběly přibližně v letech 1949 až 1955 dodávkové tříkolky a rikši pro přepravu dvou či tří osob, oblíbené zejména v zemích Středního východu. A přímo i výrobou vozítek pro invalidy se zabývalo družstvo Orthopedia. Jak vzniklo?

 

Za první republiky bylo v Praze-Bubenči na Uralském náměstí založeno družstvo pro výrobu ortopedických pomůcek, převážně protéz, pod obchodním názvem ODIP. Po druhé světové válce se přejmenovalo na družstvo Orthopedia a počátkem padesátých let se přestěhovalo do prostor bývalé Mautnerovy továrny v Praze-Bubenči, do dnešní Papírenské ulice č. 3. Zde byla výroba rozšířena o další potřeby pro invalidy. A kromě dnes známých vozíků (křesel) se tady vyráběly i vozíky na ruční klikový pohon. Pak přišly pokusy o výrobu vozíku, který by nebyl poháněn silou paží, nýbrž spalovacím motorem. Nejednalo se o závratné série, ale o deset až dvacet kusů za čtvrtletí, a to po dobu asi dvou až tří let.

Pro úplnost – na počátku 60. let se družstvo Orthopedia přejmenovalo na ERGON a výroba všech ortopedických odvětví zde postupně skončila.

 

Tříkolky

Jednoduché tříkolky pro osoby postižené poruchami pohybového ústrojí stavělo družstvo Orthopedia s použitím prvků motocyklu ČZ 152 b, t a později typu 125/150 c, přičemž veškeré ovládací prvky byly přizpůsobeny ručnímu ovládání. Tříkolka měla rám s přední motocyklovou vidlicí, která se natáčela dlouhou řídící tyčí. Byla určena pro jednu osobu a vybavena přídavným sedátkem pro doprovod. 

Základ tříkolky tvořil trubkový rám s rozměrným sedadlem, na kterém „seděla“ celá přední část motocyklu. Motor s hnacím kolem bručel po levé straně vozítka a startoval se ručně prodlouženou pákou. Plynová otočná rukojeť se ovládala na samostatné páce, která sloužila též k ovládání táhel zadních brzd. Zadní kola stavitelé stroje uložili na kyvných ramenech, odpružených teleskopickými tlumiči. 

Vzhledem k charakteru použití, malosériové výrobě a neustálému vývoji závislém na vývoji použitých dílů sériových motocyklů se konstrukce jednotlivých vozítek mohla zásadně lišit.

Zdroj: Jiří Bartuš,

portál MotoMagazín příznivců historických strojů,

www.motomagazin.cz 

(di)

 

Zdrojový článek v příloze

 

Zdroj: VOZKA 3/2016

Přílohy:

Technická data: Dvoudobý jednoválec o obsahu 148 cm3, největší výkon 4,6 kW/5000 1/min. Magnetové zapalování 6 V. Třístupňová převodovka v bloku s motorem. Pohon levého zadního kola vačkovým řetězem. Hmotnost 165 kg. Největší rychlost 80 km/h. Spotřeba paliva 3,5 l/100 km.

Zajímavostí u některých vozítek byla zadní část rámu za sedadlem, která mohla sloužit pro uchycení sedadla doprovodu.

Rikša ČZ 125T umožňovala jízdu zdravému řidiči na klasickém sedle a tělesně handicapované osobě v jednoduchém křesle s polstrovaným sedákem a opěradlem. Přesun vozíčkáře do zvýšeného křesla rikše přes trubkovou konstrukci asi nebyl jednoduchý.

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Motorismus bez bariér  

 » Aktuality  » Kompenzační prostředky  

 

Čtvrtek, 18. dubna 2024

Svátek má Valérie

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)