Jak to bude s dálničními známkami v roce 2021? - Motorismus bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Motorismus bez bariér

Jak to bude s dálničními známkami v roce 2021?

Ilustr. foto: g.cz

11. listopadu 2020, 13.50 | Ostrava (red)
Na tuto otázku odpovídá Národní rada zdravotně postižených ČR ve svých informačních e-mailových zprávách prostřednictvím stanoviska svého legislativního odboru.

 

 

 

 

Jak to bude s dálničními známkami od 1. ledna 2021 pro držitele parkovacích průkazů a průkazů ZTP nebo ZTP/P?

Od 1. 1. 2021 nabývá účinnosti novela zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích, označená číslem 227/2019 Sb.

 1. Pro držitele parkovacích průkazů a současně průkazů ZTP nebo ZTP/P se nic nemění a pro příští rok zůstává stejný stav, jako je letos. To znamená, že pokud je osoba držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P a má zároveň parkovací průkaz, i nadále nemusí kupovat elektronickou dálniční známku a může jako dosud přenášet svůj parkovací průkaz z jednoho auta do druhého.

 2. U osob neslyšících a nedoslýchavých, které jsou držiteli průkazu ZTP, případně ZTP/P, nebude parkovací průkaz podmínkou, bude platit stejný režim jako u ostatních držitelů průkazů.

 3. Stále platí, že pokud se jízda nekoná v souvislosti s držitelem průkazu ZTP a ZTP/P a takové vozidlo nebude mít elektronickou dálniční známku, může být provozovatel vozidla pokutován.

 4. K uplatnění osvobození musí být od roku 2021 splněno současně následující:

  1. osoba se zdravotním postižením se nachází ve vozidle,

  2. tato osoba je držitelem průkazu ZTP či ZTP/P,

  3. provozovatelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama, nebo osoba jí blízká. 

 5. Uplatnění osvobození je tedy vázáno pouze na průkaz osoby se zdravotním postižením, tedy na průkaz ZTP či ZTP/P, nikoliv na parkovací průkaz.

 6. Protože kontrola vozidel, zda mají zaplacenou elektronickou dálniční známku, bude prováděna pomocí kamer, může dojít k situaci, že vozidla držitelů průkazů ZTP a ZTP/P budou na dálnicích kontrolována častěji. Systém totiž u takového vozidla okamžitě nahlásí, že dálniční známka není zaplacena. S tím je potřeba počítat a mít všechny doklady s sebou.

 7. Problém může nastat v situaci, kdy osoba s postižením je přepravena do příslušného zařízení (např. zdravotnické, školské, rekreační atd.), kde zůstává, zatímco řidič vozidla se vrací zpět po zpoplatněné silnici. Vzhledem k současnému způsobu zpoplatnění vozidel do celkové hmotnosti 3,5 t, tedy pouze formou časového poplatku v trvání nejméně 10 dnů, je zřejmé, že osvobození od zpoplatnění se musí vztahovat i na návrat samotného řidiče z místa, kam osobu s postižením vezl. V takových případech je vhodné vyžádat si od příslušného zařízení potvrzení o přijetí osoby s postižením.

 

Celé stanovisko legislativního odboru NRZP ČR k osvobození od zpoplatnění dálničních poplatků od roku 2021 pro držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P si můžete stáhnout na https://nrzp.cz/2020/11/06/informace-c-92-2020-upresnena-informace-k-osvobozeni-od-dalnicnich-poplatku-v-roce-2021/, nebo přečíst v dokumentu se zvýrazněným textem v příloze.

Zdroj: NRZP ČR

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Motorismus bez bariér  

 

Neděle, 26. května 2024

Svátek má Filip

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)