Spolek Trend vozíčkářů Olomouc – místo, kde společně překonáváme bariéry všeho druhu - Lidé, vztahy - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Lidé, vztahy

Spolek Trend vozíčkářů Olomouc – místo, kde společně překonáváme bariéry všeho druhu

Spolek Trend - Narozeninový dort; foto: Martin Benčík

11. února 2020, 23.55 | Olomouc (Tým Spolku Trend vozíčkářů Olomouc)
Je tomu již 25 let od doby, kdy se sešli Marie Svobodová, Jiří Slavíček a František Lang – všichni se zdravotním postižením, aby pro sebe a další podle zásad Independent Living založili v Olomouci službu osobní asistence. Ta jim umožnila žít ve svých domácnostech a zvládat pomocí osobních asistentů to, na co sami nestačí.

 

 

Od té doby se Spolek Trend vozíčkářů Olomouc rozrostl v úspěšnou organizaci. V současné době nabízí kromě již zmíněné osobní asistence třeba službu odborného poradenství – to se zaměřuje na sociální, psychologickou a sexuální oblast, půjčovnu kompenzačních pomůcek a má kupříkladu i vlastní pracoviště sociálního podnikání, kde zaměstnává osoby se zdravotním postižením.

 

Bohaté aktivity

Důležitou součástí spolku jsou také volnočasové aktivity. Organizují se filmové kluby, výlety, hrají se zde šachy, společenské hry, třeba fantasy hit Dračí doupě. Ve spolupráci s panem Martinem Dvořákem z Krav Maga Global Olomouc naši klienti absolvovali lekce sebeobrany pro vozíčkáře, máme zde oblíbené ozdravné cvičení vycházející z Čchi-kung s fyzioterapeutkou na vozíčku.

Spolu s katedrou Aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci spolupracujeme na lekcích plavání pro vozíčkáře a Dnech na monoski. Pořádáme přednášky, besedy, táboráky, kurz tvůrčí fotografie, arteterapeutické setkání, den otevřených dveří s názvem Čajovna na kolečkách, návštěvy kulturních akcí, výstavy handicapovaných umělců a samozřejmě tvoříme také sami.

 

Sociální rehabilitace

Trend nabízí také službu sociální rehabilitace. V rámci ní lidé s postižením ve spolupráci s pracovními asistenty či na skupinových aktivitách rozvíjejí své schopnosti v nejrůznějších oblastech života, aby dokázali být co nejvíce samostatní ať už například při pohybu v terénu, v domácnosti, při komunikaci s okolním světem, našli si pracovní uplatnění nebo se dokázali prostě svobodně a bez bariér seberealizovat.

 

V Trendu je prima!

Zkušenosti z více služeb – sociální rehabilitace, volnočasových aktivit a sociálního podnikání – má paní Jitka Obšilová.

„Pracovala jsem 28 let jako účetní a v té době jsem ke své práci nepotřebovala používat počítač (do roku 1998). Z důvodu zhoršujícího se zdravotního stavu mi byl přiznán plný invalidní důchod, takže jsem zůstala doma bez práce. Mám onemocnění C-M-T, což je druh neuropatie, která postihuje horní i dolní končetiny, je neléčitelná a postupně se zhoršuje,“ vysvětluje paní Jitka.

„V průběhu několika dalších let jsem si ale uvědomila, že doba pokročila, nastal čas internetu, a proto bych se měla naučit ovládat moderní technologie. Protože mám také postižené ruce, neměla jsem docela dlouho odvahu přihlásit se do nějakého kurzu. Obávala jsem se totiž, že bych to určitě nezvládla.

Pak jsem se dozvěděla o Spolku Trend vozíčkářů u nás v Olomouci, zašla jsem se tam zeptat, zda pořádají nějaké PC kurzy a zda bych se jich mohla zúčastnit. Kurzy v té době nepořádali, ale nabídli mi individuální výuku. A tak jsem se začala učit. Po nějaké době jsem dokonce v Trendu získala zaměstnání na úseku digitalizace, který právě otevírali a kde se digitalizovaly kroniky obcí a různé historické dokumenty. 

Po 7,5 letech jsem skončila a odešla do starobního důchodu, ale protože jsem v té době ráda dělala prezentace, různá přání apod., přihlásila jsem se v Trendu do služby sociální rehabilitace se zaměřením na další zdokonalování počítačových dovedností. Naučila jsem se mimo jiné i pracovat v některých grafických programech a dnes pro spolek vyrábím pozvánky a plakáty na akce, které se pořádají v programu volnočasovek. Připravuju i krátká videa z akcí a výletů Trendu.“

Spolek pořádá opravdu hodně akcí a každý tu může najít, co by ho bavilo a co mu vyhovuje.

„Máme tu cvičení na vozíku, šachový klub, muzikoterapii, trénování paměti, filmový klub, společenské hry, kvízy, line dance, chodíme plavat a mnoho dalšího. Tak pokud to k nám nemáte daleko, neseďte doma, ale určitě přijďte mezi nás. V Trendu je, jak říkají ti, co k nám jezdí nebo chodí, prostě prima. Věříme, že tomu bude tak i v dalších letech a rádi přivítáme do našich řad nejen vozíčkáře, ale také osoby s jiným tělesným handicapem.“

 

Kontakt a další informace:

Spolek Trend vozíčkářů Olomouc

Lužická 7

779 00  Olomouc

tel.: 582 777 702

www.trendvozickaru.cz

 

Originál článku v příloze.

 

Zdroj: VOZKA 4/2019

Přílohy:

Olomoucká štafeta na vozíku 2019; foto: Martin Benčík

Plavání s Trendem; foto: Martin Benčík

Paní Jitka Obšilová; foto: Martin Benčík

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Lidé, vztahy  

 » Aktuality  » Sociální služby  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Anketa

Příběhy lidí se zdravotním postižením

mne zajímají

58.3%

 

mne nezajímají

41.7%

 

 

Čtvrtek, 30. května 2024

Svátek má Ferdinand

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)