Speciální doprava opavského Centra pro ZP. Ze zkušeností klientů – kontakty – způsob přepravy – objednávky - Doprava bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Doprava bez bariér

Speciální doprava opavského Centra pro ZP. Ze zkušeností klientů – kontakty – způsob přepravy – objednávky

20. prosince 2013, 22.59 | Opava (Petra Kroutilová)
Pracuji jako osobní asistentka v rámci bezbariérové dopravy v Centru pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje v Opavě a dostala jsem za úkol napsat článek o některém z klientů, který využívá služeb naší bezbariérové dopravy.

 

První pocit byl nadšení „hurá, mohu se vyřádit s písmenky a popsat některý ze zajímavých osudů mých neméně zajímavých cestujících“ (měla bych napsat klientů, ale toto označení mi odjakživa připadá s prominutím neosobní a formální). Nadšení ovšem vzápětí vystřídal pocit odpovědnosti – koho zvolit, o kom psát, když všichni do jednoho mají zajímavý osud. A navíc, časopis budou číst zejména lidé se stejně zajímavým, často pohnutým osudem. Mám dát předost mladé vozíčkářce, kterou jsme po několik měsíců vozili za vzděláním? Její osud je zajímavý: přišla k postižení jako „slepá k houslím“, když chtěla seřídit TV anténu a nešťastně upadla. I přes své postižení na vozíčku bravurním způsobem vystudovala vysokou školu, pracuje a zcela altruistickým způsobem pomáhá všem kolem sebe.

Ale jak by k tomu přišli ostatní? Třeba dvě bezvadné dámy, které ačkoli jsou obě upoutané na vozík už od útlého mladí, obě projezdily půl světa. Přičemž jedna z nich cestovala díky touze po poznání nového a druhá měla tuto touhu ještě obohacenou o lásku ke sportu, a tedy i cestování bylo spojené se sportovními výkony a reprezentací naší země za hranicemi. S věkem přišlo však i omezení možností cestovat „po vlastní ose“ a vlastně díky tomu mě potkalo to štěstí dělat asistentku zrovna jim. Poznala jsem je i jejich práci, kterou věnují péči o ostatní podobně postižené lidi kolem. 

A co paní, která celý život bojovala s progresivním postupem své nemoci a na vozíku se ocitla až ve starším věku? Musela se přestěhovat z rodinného domku se zahrádkou a domácími zvířaty do bezbariérového bytu a nyní ji zasahuje jedná rána osudu za druhou v podobě úmrtí nejbližších. Přesto život nevzdává a užívá si cestování bezbariérovou dopravou jen tak, pro samotnou radost z jízdy.

No, ale to by se taky mohl hněvat pán, který v útlém mládí ochrnul po pádu z motorky a i přes své postižení nejen vychoval vlastní děti, ale dítě také adoptoval a celý život zasvětil šíření své víry a ve své víře žije?

A co potom paní, která věnuje svůj život víře jiné a vozívám ji do kostela?

A takto mi na mysl vyplouvají tváře jednoho klienta za druhým a spolu s nimi jejich příběhy, které mi vyprávějí při cestách za rodinou, za nákupy, k lékařům, na prohlídky památek, kulturní programy nebo prostě jen tak, na výlet či prostě tam, kam všude jezdíme našim bezbariérovým vozidlem. Každý z nich by si zasloužil svůj článek, už jen proto, že i přes své postižení a často i vysoký věk nesedí doma a nehořekují, ale cestují a žijí stále naplno.

Proto jich několik zmiňuji a ostatní mi snad laskavě prominou, že zrovna o nich v tomto krátkém textu větička není, ale snad příště a snad i více…

Petra Kroutilová, DiS., CZP Opava

 

Důležité informace

Pokud po přečtení článku zvažujete, že byste využili služeb naší dopravy, zde je pár informací o nás:

 

Pokračování ve zdrojovém článku v příloze

 

Zdroj: Vozka 4/2013

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Doprava bez bariér  

 

Úterý, 28. května 2024

Svátek má Vilém

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)