Sedmina z pěti tisíc nástupišť má výšku hrany 550 mm nad temenem kolejnice - Doprava bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Doprava bez bariér

Sedmina z pěti tisíc nástupišť má výšku hrany 550 mm nad temenem kolejnice

27. června 2013, 07.47 | Ostrava (Jiří Muladi)
"Podmínky pro cestování vozíčkářů vlakem budou čím dál lepší", slibuje v rozhovoru pro Vozku generální ředitel Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiří Kolář.

 

Lidé s omezenou schopností pohybu to nemají v běžném životě vůbec lehké, zvlášť na delších cestách. Je pravdou, že od počátku devadesátých let, kdy na našich železnicích jezdilo jen 16 bezbariérových dálkových spojů, se situace zlepšila – v současné době jsou jich čtyři tisíce. Vozíčkáři však nepotřebují jen vyhovující vagóny a vhodně upravené toalety, ale také přístupná nádraží a kvalitní informační servis.

Na toto téma přinášíme rozhovor s generálním ředitelem Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jiřím Kolářem. Plníme tak slib z minulého čísla Vozky.

  • V případě nízkopodlažních vlaků se na nástupištích s 550 mm nad temenem kolejnice obejdou vozíčkáři bez cizí pomoci. Existuje seznam takových stanic v naší republice?

V současné době zvažujeme, že tento seznam zveřejníme na našich internetových stránkách. Důvodem, proč jsme k tomuto kroku dosud nepřistoupili, je obava, že by jeho publikování mohlo způsobit cestujícím na vozíku spíše komplikace, místo toho, aby jim pomohlo. Někdy totiž může nastat situace (a v mnoha případech tomu tak je), kdy je ve stanici jedno ostrovní nástupiště s hranou 550 mm nad temenem kolejnice, ale ostatní nástupiště jsou nižší. Nicméně pracujeme na úpravách seznamu tak, aby jeho zveřejnění bylo pro všechny uživatele přínosem. Podotýkám ale, že se situace v této oblasti neustále mění a seznam bude vždy jen orientační. Pro zjištění informací o bezbariérovosti stanic lze v současné době využít stránky Českých drah www.cd.cz. Po jejich otevření si zadáte odkaz Služby na nádraží, vyplníte název stanice a dáte vyhledat. Otevře se detail vyhledané stanice, kde máte mimo jiné uvedenou její bezbariérovou přístupnost vyjádřenou kódy b0 až b8, vybavení mobilní zvedací plošinou apod. Tyto stránky byly zřízeny a upraveny přesně podle požadavků osob se sníženou schopností pohybu a orientace.

  • Jaký je poměr zmíněných stanic vůči ostatním? Počítá se s jejich nárůstem, například při rekonstrukcích?

„Všechna nově budovaná a rekonstruovaná mimoúrovňová nástupiště musí být bezbariérově přístupná a použitelná i pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Naší snahou je takto přebudovat co největší množství nástupišť. Vzhledem k tomu, že jich máme ve stavu téměř pět tisíc, to však nejde tak rychle, jak bychom si představovali. V současné době je cestujícím k dispozici téměř 700 nástupišť s výškou hrany 550 mm nad kolejí. Toto číslo se ale bude neustále zvyšovat.

  • Jak spolupracujete v této oblasti s Českými drahami, aby právě tyto stanice byly co nejefektivněji využity při nasazování nízkopodlažních vlaků?

SŽDC pravidelně předává Českým drahám aktuální data o nástupištích, kde jsou mimo jiné uvedeny informace pro vyhodnocení bezbariérovosti stanic. Tyto informace pak ČD využívají při organizaci svých služeb.

  • V kterých krajích je situace kolem uvedených stanic velmi dobrá, v kterých nejhorší a proč?

To nelze přesně vyhodnotit. Nejvíce nástupišť s výškou 550 mm se nachází na koridorových tratích, které procházejí téměř všemi kraji v republice. Při jejich modernizaci se ovšem klade rovněž velký důraz na rekonstrukce stanic podle současných požadavků, tedy na zřizování nástupišť s mimoúrovňovým přístupem při důsledném dodržování principů bezbariérovosti.

  • Co hodláte pro vozíčkáře zlepšit během příštích tří let?

Dobrou zprávou nejen pro vozíčkáře je, že SŽDC hodlá v maximální míře investovat přidělené miliardy z Evropské unie, které je potřeba využít do konce roku 2015. Za tímto účelem vypracovala seznam tratí, na nichž dojde k vylepšení jejich současného stavu. V rámci stavebních úprav se mimo jiné zrekonstruují nástupiště v řadě stanic. V některých, jako například v Lovosicích, Hranicích na Moravě nebo na hlavním nádraží v Kutné Hoře, díky tomu vznikne bezbariérový přístup na jednotlivá nástupiště. Tempo zlepšování podmínek, a to nejen pro cestující na vozíku, se tak v následujících letech podstatně zrychlí a nebude se týkat jen modernizovaných koridorů.

  • Děkujeme za rozhovor.

Jiří Muladi

Ilustr. foto: fotogalerie časopisu Železničář



Originál zdrojového článku v příloze

 

Zdroj: Vozka 2/2013

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Doprava bez bariér  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

Pátek, 19. dubna 2024

Svátek má Rostislav

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)