Na Bezdružické lokálce už cestují i vozíčkáři - Doprava bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Doprava bez bariér

Na Bezdružické lokálce už cestují i vozíčkáři

Krajina Bezdružické lokálky; foto: Miroslav Klas

24. října 2014, 19.09 | Plzeň (Miroslav Valina)
Další možnost bezbariérového cestování vozíčkářům, ale i cyklistům, rodinám s dětmi v kočárcích, seniorům a vlastně všem cestujícím přichystal Plzeňský kraj, když ve spolupráci s plzeňským organizátorem veřejné dopravy POVED objednal u Českých drah nízkopodlažní spěšný vlak Krasíkov, který od 21. června letošního roku po celou turistickou sezónu až do 4. října vozí cestující každou sobotu z Plzně do Bezdružic a zpět.

 

 

Je to příslovečná první vlašťovka – první výsledek nového programu zpřístupňování veřejné dopravy na regionálních železničních tratích v Plzeňském kraji lidem s omezenou schopností pohybu. Program je součástí Krajského plánu vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním  postižením  na období  2013–2018, který v loňském roce schválilo zastupitelstvo Plzeňského kraje.

 

Do Konstantinových Lázní

Trať Bezdružické lokálky vede krásnou romantickou krajinou se zříceninami hradů Švamberk a Gutštejn, zážitkem je jízda po železničním mostě vysoko nad hladinou vodní nádrže Hracholusky.

V první řadě jde ale o možnost bezbariérové přepravy z Plzně do Konstantinových Lázní – jediných lázní v Plzeňském kraji. Zde se navíc od loňského roku léčí také pacienti s nemocemi a poruchami pohybového ústrojí a pacienti po úrazech či po složitých chirurgických a ortopedických zákrocích.

To potvrzuje MUDr. Stanislav Zajíček, ředitel léčebného úseku společnosti Léčebné lázně Konstantinovy Lázně: „Jedná se o choroby jako revmatoidní artritida, Bechtěrevova nemoc, artrózy, stavy po implantacích kloubních náhrad, operacích páteře či traumatologických zákrocích. Lázně disponují balneoprovozem, krytými bazény pro rehabilitaci a za pozornost určitě stojí i nové wellness centrum.“

 

Chybí bezbariérové stanice

Právě s ohledem na možnost dlouhodobých, ale i krátkodobých, např. víkendových léčebných, rekondičních a wellness pobytů je důležité, aby mezi Plzní a Konstantinovými Lázněmi fungoval bezbariérový železniční spoj, který by co nejdřív měl jezdit také o dalších víkendových dnech a pokud možno se v blízké době stát spojem každodenním.

Je ale třeba zmínit jeden velký problém, a to stav železničních zastávek na téhle i na ostatních regionálních tratích nejen v Plzeňském kraji. Na všech se bezbariérové stanice vyskytují spíš výjimečně – což je škoda – zvlášť když ve vozovém parku Českých drah narůstá podíl nízkopodlažních vozů, ale vozíčkář je kvůli bariérovosti nástupišť může využívat jen s obtížemi.

K tomu dodává Ing. Petr Náhlík, zástupce ředitelky POVED: „Nespornou výhodou při bezbariérových úpravách nástupišť na jednokolejných tratích, jako je Bezdružická lokálka, jsou nízké náklady na provádění těchto úprav, které sestávají zpravidla jen ze zvýšení a zpevnění hrany nástupiště a bezbariérového napojení nástupiště na místní komunikace. Když se ale vrátím zpět k bezbariérovému vlaku Krasíkov, ten bude v této fázi projektu vyjíždět každou sobotu ze stanice Plzeň hlavní nádraží v 8.56 a do Bezdružic bude přijíždět v 10.02. Poté bude po celý den vozit cestující na trati Bezdružické lokálky a večer v 18.12 znovu vyjede z Bezdružic do Plzně a do stanice Plzeň hlavní nádraží bude přijíždět v 19.25.“

Miroslav Valina

Foto: Miroslav Klas

 

Více informací o cestování s vozíkem lze najít na webových stránkách autora www.valina.cz nebo v autorově knize Kam bez bariér, kterou v roce 2012 vydalo nakladatelství Albatros. 

 

Zdrojový článek v příloze

 

 

Zdroj: Vozka 3/2014

Přílohy:

Bezdružická lokálka - nástupiště v Plzni; foto: Miroslav Klas

Bezdružická lokálka - nástupiště v Bezdružicích; foto: Miroslav Klas

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Doprava bez bariér  

 

Úterý, 28. května 2024

Svátek má Vilém

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)