Co říkají vozíčkáři na cestování vlakem? Které přepravce preferují? - Doprava bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Doprava bez bariér

Co říkají vozíčkáři na cestování vlakem? Které přepravce preferují?

Vlak ČD InterCity (IC) pro vnitrostátní dopravu; foto www.cd.cz

31. srpna 2017, 12.09 | Ostrava (Věra Schmidová, red)
(Anketa) Počet cestujících na vozíku roste. Jenom České dráhy loni registrovaly skoro 6 000 cest, je to o 12,5 % více přeprav než v roce 2015. V letošním jízdním řádu nabízí jen České dráhy přepravu osob na vozíku ve 4 914 vlacích na území celé České republiky, i do zahraničí. Je to o 258 vlaků více než v roce 2016. Kromě Českých drah jsou tady ale i jiní dopravci...

 

Nízkopodlažními vlaky cestují každý měsíc stovky imobilních cestujících, kteří využívají moderní nízkopodlažní soupravy a bezbariérová nástupiště na vybraných stanicích. Speciálně konstruované jsou i vnitřní prostory vozů, které musí být dostatečně velké pro pohyb na vozíku a přístupné by měly být i prostory na sociálním zařízení.

Co nabízí vlakoví přepravci? Jaké zkušenosti mají a co si o cestování vlakem myslí sami vozíčkáři? Jak je využívají a které přepravce preferují? Co si chválí a co naopak kritizují? A proč?

 

Martina, 47 let:

Já jsem zatím vždy využívala služeb RegioPanter. Člověk se nemusí starat o zajišťování plošiny a jestli tam bude včas přistavena… Vagon Regio Panter má vlastní rampu, takže nástup i výstup jsou vždy velice rychlé. Personál byl ochotný, vždy mi pomohl, pokud jsem potřebovala. WC prostorné, čisté. Jediné minus vidím v tom, že vzali pouze dva vozíčkáře, i když další si chtěl přesednout na sedadlo a vozík složit a zasunout do koutu. Místa na to bylo dost. Ale nevím, jestli je to u nich pravidlo, nebo to byla náhoda.

 

Petra, (38):

Já jsem jela několikrát z Prahy, vždy s Českými drahami (ČD) a maximální spokojenost. Zaměstnankyně ČD pro mě přišla až do čekárny, doprovodila mě na příslušné nástupiště, kde už měla připravenou plošinu, takže opravdu spokojenost.

 

Marek, (53):

Několikrát jsem jel s ČD (ještě v době, kdy nic jiné nejezdilo) nějakým rychlíkem do Prahy, kde musel člověk cestovat ve vagónu, kde půlka je pro poštu, druhá polovina pro cestující na vozíku, pro kočárky… Potom jsem jel pendolinem, to už bylo lepší. Plošina byla připravená, sedačky šly sklopit, místa dost, WC vyhovující.

 

Milan, (58):

Vlakem cestuji hodně často, a to nejen v Česku. Vyzkoušel jsem už i vlak v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Austrálii, ale i na Slovensku… Pokud bych měl srovnat podle zemí, tak na západ od nás jsou na tom líp, na východ naopak. Bezkonkurenčně nejlepší byla doprava v Austrálii, kde se všechno neustále kontrolovalo a zajišťovalo, aby se ani náhodou něco nepřihodilo.

U nás jsem jel s ČD, Leo expresem (LE) a RegioJetem (RJ). S LE je cestování velice jednoduché, uvnitř vlaku mají vlastní přenosnou rampu a cestu stačí nahlásit den dopředu, jinak není nutno nic domlouvat. Trošku horší už je domluva
s nimi, pokud člověk potřebuje náhle a rychle změnit termín, tedy nutně potřebuje jet jiným vlakem. Tady by mohli trošku víc vyjít vstříc…

Výborná domluva je s ČD, vždy se snaží vyjít vstříc. Udělali už velký krok dopředu. Nakupují nové vlaky, které jsou pro vozíčkáře přístupné. Je pravda, že mají ještě některé staré vlaky, kam člověk na vozíku jít nemůže vůbec, ale dělají změny k lepšímu pořád. Na rozdíl od RJ, který ani po stížnostech, ani po reportáži v TV (rok 2015) neudělal jedinou úpravu, jediný krok, aby jeho vlaky mohli využívat i lidé na ortopedickém vozíku. Ministerstvo se brání, že soukromým dopravcům nemůže diktovat nutnost bezbariérových vagónů v jejich vlacích. Škoda…

Výborný je ale RegioPanter, má vlastní zabudovanou plošinu uvnitř vlaku, není tedy potřeba nic nahlašovat, vezme tolik vozíčkářů, kolik je potřeba, má dostatek místa i díky sklopným sedadlům. Jediná jeho nevýhoda je v tom, že je potřeba správně vysoké nástupiště a to, žel, všude není. 

Ještě jsou tady vlaky Regionova, které jezdí na Plzeňsku, mají dva vagóny, z nichž má jeden vlastní plošinu.

Co se WC týče, všude vyhovuje, někde líp, někde je to trošku horší, třeba konkrétně v pendolinu je poměrně málo místa, pokud je člověk na elektrickém vozíku. Také nahlašování plošiny je občas u ČD problém…

 

Marie, (63):

Zatím jsem využila jen služby ČD, jela jsem hlavně pendolinem, ale i Zlínským expresem. Pendolinem proto, že když jsem začala jako vozíčkářka jezdit vlakem, nic jiného tenkrát nebylo. Už jsem u ČD zůstala. Celkově jsem spokojená. Jednou jsem využila i Zlínský expres. Ten měl sice více zastávek (CD ho změnily na rychlík – pozn. red.), zato hodně místa. Takže komfortnější cestování. WC je v pendolinu trochu menší, mně ale vyhovuje. S ČD jsem měla jen jednu zlou zkušenost, kdy zaměstnankyně nenahlásila nutnost přistavení plošiny. Vlak odjel beze mě, prý jsem si za to mohla sama. Také často pozdě oznamují nástupiště, ke kterému vlak přijede, na informační tabuli. A vozíčkáři by to potřebovali vědět trošku dřív, a to kvůli nutnosti jet výtahem – to chvíli času zabere.

 

Michal, (42):

Jezdím vlakem vcelku dost, využívám různé rychlíky ČD, i pendolino mi vyhovuje. Vadí mi akorát nutnost objednávání plošiny na cestu tam, ale i na cestu zpět. A potom se třeba stane to, že i navzdory tomu tam plošina není, stojí někde zamčená… V zimě se mi stalo, že měli zamrzlé dveře… Nebo s jedním zaměstnancem něco domluvím a druhý o tom nic neví… Na straně druhé – snaží se vždy vyjít vstříc, vzít i na poslední chvíli, pomůžou. Komunikace s nimi je zase nejlepší, i ochota.

Nejraději mám ale LE. Tam nemusím objednávat plošinu, mají vlastní přenosné rampy, ve vlaku je dost místa, krásné WC, stevardi se starají… Ale nelze u nich koupit lístek na poslední chvíli…

Jel jsem i s RJ. Tady to jde jen s mechanickým vozíkem – přesednete si do kupé, vozík složíte do uličky. Oni se vůbec netají tím, že jejich vagony nejsou pro vozíčkáře – v dohledné době nepočítají s tím, že by to nějak změnili.

Výborný je RegioPanter s vlastní plošinou a dostatkem místa. Tady je ale někdy problém s výškou nástupiště, stará nerenovovaná nádraží mají nízká nástupiště a potom je problém s rampami.

Jaké jsou kde WC, to posoudit nemohu – použil jsem ho pouze jednou, jinak nepotřebuji...

 

Věra, (57):

Jela jsem LE a také pendolinem. U Lea nemusím zajišťovat plošinu a trnout, jestli tam bude. Personál byl ochotný, místa dost. I ceny dobré, WC výborné, prostorné a čisté.

Pendolino má mnohem míň místa. Na mechanickém vozíku to šlo bez problémů, ale na elektrickém jsem potíže měla. Ale ČD se snaží, komunikují, lepší se – udělaly velký krok vpřed. Vycházejí vozíčkářům vstříc. Jen to věčné zajišťování plošiny, domlouvání, kontrolování… 

n

Zdrojový článek v příloze.

 

Zdroj: VOZKA 2/2017

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Aktuality  » Doprava bez bariér  

 » Aktuality  » Lidé, vztahy  

 

Čtvrtek, 19. září 2024

Svátek má Zita

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

 

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 skvp_logo_barva-nahled3.png

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)