V Kladrubech otevřeli novou turistickou stezku. Vozíčkáři odpočívají, ale i závodí v lesoparku - Cestování a pobyty bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Cestování a pobyty bez bariér

V Kladrubech otevřeli novou turistickou stezku. Vozíčkáři odpočívají, ale i závodí v lesoparku

21. prosince 2013, 15.44 | Kladruby (Eva Talpová, Štěpánka Foxová)
Dne 13. září 2013 v 11 hodin jsme společně s pacienty a zaměstnanci v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech (RÚ) slavnostně otevřeli odpočinkovou zónu a turistickou trasu určenou pro vozíčkáře, která vede lesoparkem v délce cca pěti kilometrů.

 

Trasa je kvalitně vyznačena, jsou zde umístěny velmi dobře čitelné směrové ukazatele. Součástí je odpočinková zóna – dřevěný altán. RÚ se podílel na jeho výstavbě 60 000 Kč, další část nákladů hradil Klub českých turistů za přispění sponzorů. Slavnostního otevření přestřižením pásky se ujali Mgr. Eva Talpová z RÚ, Ing. Mojmír Nováček a pan Otakar Boura z Klubu českých turistů a Ing. Petr Vopelka z Desert Essence.

 

Trocha historie

Lesopark se začal budovat v roce 1981 při příležitosti Mezinárodního roku invalidů. V letech 1981–1990 tady brigádníci a zaměstnanci ústavu odpracovali bez nároku na odměnu 18 000 pracovních hodin. Tahounem byl Pavel Horký. Došlo ke zpřístupnění systému asfaltových cest s odpočívadly a lavičkami, orientačními a informačními tabulemi, které však byly v průběhu let poničeny. Lesy byly mezitím v rámci restitucí vráceny původním majitelům. Lesopark s asfaltovými cestami a perfektně značenými trasami umožňuje našim pacientům bezpečný pohyb bez nebezpečí úrazu.

 

Pacientský triatlon 

Otevření nově značené trasy jsme naplánovali na stejný den, ve kterém probíhá tradiční, v pořadí již šestý podzimní triatlon pro pacienty. Organizátorkami triatlonu byly Štěpánka Foxová a Mgr. Petra Skopcová.

Jeho první část – jízda na vozíku (chůze) – se uskutečnila právě na nově otevírané turistické trase. Triatlonu a duatlonu se zúčastnilo celkem 54 závodníků. Někteří startovali pouze v úvodní disciplíně, která byla součástí otevření turistické stezky. 

Do druhé disciplíny – plavání na 50 m – nastoupilo 30 plavců. Tento úsek mohl každý zdolat libovolným způsobem. 

Poslední disciplínou bývá jízda na handbiku nebo na horském kole. Bohužel, pro deštivé počasí a s ohledem na bezpečnost pacientů jsme byli nuceni jízdu po lesoparku zrušit. Abychom zachovali alespoň v náznaku triatlon a zůstaly tedy tři soutěžní disciplíny, nahradili jsme jízdu na kolech oblíbenou soutěží – Labyrintem. Připravili jsme ho v tělocvičně. Nebyl nikterak fyzicky náročný, o to víc bylo zapotřebí orientačního smyslu a soustředěnosti. Ale soutěžící se s tím vypořádali skvěle.

 

Podpora Pavla Nového se cení 

Každoročně za námi přijíždí bývalý pacient a náš milý host pan Pavel Nový. Tentokrát mu kvůli jeho pracovní vytíženosti nevyšla návštěva na celý den, a tak přijel alespoň na chvíli. Symbolicky si zajel právě Labyrint. A i sám Pavel musel konstatovat, že nebyl tak snadný, jak se na první pohled zdálo. 

Závodní den byl zakončen, jak už je u nás tradicí, slavnostním vyhlášením výsledků a tanečním večerem pro všechny zúčastněné.

Akce, které v průběhu roku v Kladrubech pořádáme, jsou otevřeny pro všechny zájemce. Bližší informace naleznete na stránkách www.rehabilitace.cz.

Eva Talpová, Štěpánka Foxová

Neoznačená fota: archiv RÚ KladrubyZdrojový článek v příloze

 

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Cestování a pobyty bez bariér  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Anketa

Trávím rekreační pobyt mimo domov

několikrát ročně

43.3%

 

jednou ročně

29%

 

vůbec

27.7%

 

 

Úterý, 18. června 2024

Svátek má Milan

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)