Reportáž: Mens sana in corpore sano aneb Člověk lázeňský - Cestování a pobyty bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Cestování a pobyty bez bariér

Reportáž: Mens sana in corpore sano aneb Člověk lázeňský

V zdravém těle zdravý duch; foto: archiv M. Pospíšil

6. srpna 2016, 12.00 | Vráž (Michal Pospíšil)
Pravděpodobně se ze mě stane „člověk lázeňský“. Zatím díky střádání finančních prostředků. Do VOZKY jsem psal o loňském týdenním relaxačním letním pobytu ve Františkových Lázních, letos jsem vzal svoji mamku na ozdravný týdenní pobyt do Vráže. Oba jsme si ho hezky užili.

 

 

 

Vráž se nachází asi deset kilometrů od Písku a lázně mají svou historii. Základem pro poskytování lázeňské péče se stala budova zámku postaveného v roce 1875 v novogotickém slohu českým šlechtickým rodem Lobkowiczů (v areálu je i kostel), který zde měl až do roku 1926 svou letní rezidenci. Zámek a přistavené léčebné a ubytovací pavilony jsou obklopeny zelení, které dominuje anglický park, lesík a venkovní bazén.

 

Historie lázeňství ve Vráži

Rozvoj lázeňství ve Vráži začal v roce 1926, kdy zámeček odkoupil pomocný spolek pro péči a zdraví úředníků a zřízenců v Praze, který ho prodal Nemocenské pojišťovně. Pojišťovna dobudovala areál sanatoria výstavbou léčebného a ubytovacího Jubilejního pavilonu a v lednu 1936 ho slavnostně otevřela. Zasloužil se o to především profesor Vítek, jeden z nejlepších českých neurologů. Sanatorium už od počátku své existence poskytovalo pojištěncům širokou a kvalitní nabídku lázeňské péče – specializovalo se na nervové choroby, poruchy pohybového aparátu a celou řadu onemocnění dýchacích cest. V roce 1978 byl obci Vráž přiznán lázeňský statut. Lázně se pyšní návštěvou bývalého prezidenta V. Klause či stále aktivního sportovce J. Jágra.

 

Bezbariérový Jubilejní pavilon

Vozíčkářům doporučuji bezbariérový Jubilejní pavilon – zejména pokoje 41, 45, 55 a 57 –, protože jsou větší a bez prostorového omezení budou vyhovovat i klientovi na elektrickém vozíku. Dostane se na procedury pohodlně výtahem (sestřičky jsou ochotné, ale vždy je dobré, když si klient poradí co nejvíc sám), s električákem bude možná trochu problém na vodoléčbě. Procedury tu jsou jako všude – rehabilitace, masáže, různé zábaly, koupele, fyzioterapie, termoterapie – a péče komplexní, příspěvková i pro samoplátce. Do jídelny se pohodlně dostane spojovací chodbou plnou květin. Snídaně jsou formou švédského stolu, obědy a večeře na objednávku ze čtyř jídel – ve Vráži vaří chutně a velmi dobře. Pokud by ale chtěl vozíčkář bydlet přímo na zámečku, jsou zde jistá omezení: do malého výtahu se sotva vejde mechanický vozík, koupelna je stísněná.

 

Pobyt s autem: jižní Čechy jako na talíři

Nevím, zda bych se tu při třítýdenním pobytu „na křížek“ nenudil, protože obec je malá a možností pěších výletů moc není (v okolí je několik kostelů a mufloní farma v obci Dědovice, dojel jsem k Jezírku lásky, ale na Čertovu horu jsem se terénem s vozíkem nedostal). Zato autem navštívíte Písek, pak třeba Kamenný most (neoficiální název Jelení) přes řeku Otavu – nejstarší dochovaný most v Čechách, u něhož je Café Mozart delikates či kavárna Vykulená Sova. Můžete navštívit i zámek Orlík či hrad Zvíkov.

Další zajímavá místa jižních Čech jsou např. Milevsko, Český Krumlov, Týn nad Vltavou, Putim, Bernartice, Albrechtice nad Vltavou, Holašovice, Strakonice, Chýnovská jeskyně, Bechyňský, Žďákovský a Podolský most, přírodní památka V Obouch nebo Kladovský viklan.

Udělali jsme dobře, že jsme na týden změnili prostředí a investovali do svého zdraví. V lázeňské atmosféře jsme si nádherně odpočinuli, zrelaxovali, nabyli sil a o to víc se začali těšit na jaro a léto.

Zkrátka: Mens sana in corpore sano – Ve zdravém těle zdravý duch! 

 

Zdrojový článek v příloze.

 

Zdroj: VOZKA 2/2016

Přílohy:

Zámek ve Vráži; foto: archiv M. Pospíšil

Jubilejní pavilon; foto: archiv M. Pospíšil

Spojovací chodba mezi zámkem a Jubilejním pavilonem; foto: archiv M. Pospíšil

Na proceduře; foto: archiv M. Pospíšil

V bazénu; foto: archiv M. Pospíšil

Cafe Mozart delikates; foto: archiv M. Pospíšil

Na procházce; foto: archiv M. Pospíšil

Kamenný most v Písku; foto: archiv M. Pospíšil

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Cestování a pobyty bez bariér  

 

 

Anketa

Trávím rekreační pobyt mimo domov

několikrát ročně

43.3%

 

jednou ročně

28.9%

 

vůbec

27.8%

 

 

Úterý, 28. května 2024

Svátek má Vilém

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)