Dovolená na slunném Kypru - Cestování a pobyty bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Cestování a pobyty bez bariér

Dovolená na slunném Kypru

Kourion - cesta bez bariér, ale pozor na terén

6. března 2015, 11.39 | Ostrava (Michal Pospíšil)
Loňská letní dovolená na Kypru byla mou v pořadí osmou „leteckou“. Všechny jsem absolvoval na mechanickém vozíku.

 

 

Jak už jsem do Vozky psal dříve, letiště jsou na vozíčkáře připravena a poskytují asistenční služby, které sjednáte u odbavení zavazadel. Asistent na celou dobu, kterou strávíte před odletem na letišti, snad není třeba, přizvěte ho až k celnímu odbavení, kde detektorem prohlédnou vozík, nebo až u nástupu do letadla. Asi je výhodnější zůstat na svém vozíku, protože po příletu na něj zase hned usednete a odpadá tak překládání ze zapůjčeného letištního vozíku.

 

Teplíčko na vzduchu i v moři

K moři létám za zdravím, odpočinkem, ale i za poznáním. Dlouho jsem si přál dovolenou v co největším teple a v co nejteplejším moři. Kypr tyto mé priority bohatě naplnil – vzduch kolem 35 °C a voda 28 °C.

Po přistání v Larnace nás autobus převezl na západní pobřeží severně od Pafosu do letoviska Corallia Bay, kde jsme měli ubytování s polopenzí – hotel byl po rekonstrukci, sice s vysokými nájezdy (nám nevadily, ale někoho by mohly nemile překvapit), zato s výtahy. Spíše nám vadila silná „brana“ u dveří po celém přízemí hotelu. Koupelny jsou s menší vanou a WC, s vozíkem (a třeba i s asistentem) se tam hůř dostává. Celkem pohodlně jsem se ale dostal všude – po hotelu, do jídelny i k bazénu.

 

Prověřujte informace o bezbariérovosti

Inzeruje-li CK pobyty vhodné pro vozíčkáře, podívejte se raději na webové stránky a telefonicky nebo e-mailem tuto skutečnost ověřte a přeptejte se na detaily, které by mohly nemile překvapit a dovolenou znepříjemnit. Mám zkušenost, že na konkrétní dotaz jsou pracovníci CK schopni zjistit vše o ubytování (výtahy, schody, nájezdy) a někdy vědí i o přístupu na pláž. Tentokrát jsem cestoval s CK VTT.

Na západě řecké části Kypru jsem nikde neviděl plošiny do moře ani koberce k moři (ty byly třeba na jižní Krétě), ty dřevěné byly jen na pláži v místech slunečníků. K moři bylo po písku pro vozíčkáře daleko. U hotelu byl cca pětimetrový bezbariérový sjezd k moři, byl ale prudký, navíc ukončený deseticentimetrovým schodem. Po dvoumetrovém pásu písku už následoval vstup do moře. I přesto jsme si tuto destinaci vybrali, protože jsme vstup viděli na videu na webových stránkách CK a usoudili, že to zvládneme. A zvládli, ale zádrhel to trošku byl… Nikdy se ale nestalo, že by nám někdo nepomohl, dokonce lidé i sami pomoc nabízeli. Měl jsem štěstí – moře bylo v letovisku Corallia Bay u hotelu Corallia Beach čisté a přístupné.

 

Mám rád cestování, třeba po památkách

Letos jsem málo času trávil na pláži, ale hodně jsem cestoval – autobusem, autem i pěšky. Viděl jsem růst plody, které znám většinou jen jako zralé z obchodů – banány, grepy, pomeranče, mandarinky, citrony, melouny, hrozny, opuncie… Cestou do Agio Georgias jsme nelenili a vyšlapali kopec, na jehož vrcholu je ZOO – zelená oáza ve všudypřítomné výhni. Po západním pobřeží jezdí nízkopodlažní autobus (1,5 €), mimochodem na Kypru se jezdí vlevo jako v Anglii.

Tato dovolená byla báječná i proto, že jsem navštívil mnoho památek, na které je Kypr velmi bohatý. V Pafosu je velký archeologický komplex Kato Pafos se starověkými památkami a hlavně zachovanými mozaikami (komentář k nim je i v Braillově písmu), které dokazují přepychový život obyvatel před 2 000 lety. V Kourionu (nedaleko Limassolu), osídleném již v mykénské době, je podobný komplex s veřejnými lázněmi, stadionem, amfiteátrem, vilami, sloupy nebo oltáři… Snadno se mi do mysli podsouval obraz tehdejších obyvatel v bělostných řízách, chitonech, v uších jakoby zněly lyry a flauty… Areál je postaven na útesu a pohled dolů k moři bere dech. Ani v jednom komplexu jsem neplatil, vstup je v obou 4,5 €, postřehl jsem, že akceptují i studentské průkazy. Oba komplexy jsou sice dostupné, ale je třeba počítat s prašnými a kamenitými cestami; do domů s exponáty bývají chodníky nebo nájezdy, ale po celém prostoru areálu jsem se s vozíkem nedostal. Cestou tam jsme ještě zastavili u starověkého stadionu, kde sbírali vavříny sportovci. Dokonce jsem z vyhlídky viděl pláž Petra tou Roumio, kde se podle mýtu zrodila z mořské pěny božská Afrodita. To je okouzlující místo…

Letošní dovolená se velmi vydařila, nemalý podíl na tom měla i kyperská kuchyně ovlivněná kuchyní řeckou i tureckou, ale to lze najít na internetu i s obrázky.

Vždy jsem ale rád, když letadlo v Praze bezpečně dosedne na přistávací plochu a já vím, že jsem doma a mohu zase spřádat další prázdninové plány…

Foto: archív Michala Pospíšila

 

Zdrojový článek v příloze

 

Zdroj: Vozka 4/2014

Přílohy:

Kato Pafos - nájezd do domu s expozicí

Kourion - pohled na mozaiky z bezbariérové plošiny

Sjezd k pláži

Strmý nájezd po rekonstrukci hotelu

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Cestování a pobyty bez bariér  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Anketa

Trávím rekreační pobyt mimo domov

několikrát ročně

43.7%

 

jednou ročně

28.5%

 

vůbec

27.8%

 

 

Čtvrtek, 29. září 2022

Svátek má Michal

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)