Cestování a pobyty bez bariér
Dovolená na slunném Kypru
Kourion - cesta bez bariér, ale pozor na terén
6. března 2015, 11.39 | Ostrava (Michal Pospíšil)
Loňská letní dovolená na Kypru byla mou v pořadí osmou „leteckou“. Všechny jsem absolvoval na mechanickém vozíku.
Jak už jsem do Vozky psal dříve, letiště jsou na vozíčkáře připravena a poskytují asistenční služby, které sjednáte u odbavení zavazadel. Asistent na celou dobu, kterou strávíte před odletem na letišti, snad není třeba, přizvěte ho až k celnímu odbavení, kde detektorem prohlédnou vozík, nebo až u nástupu do letadla. Asi je výhodnější zůstat na svém vozíku, protože po příletu na něj zase hned usednete a odpadá tak překládání ze zapůjčeného letištního vozíku.
Teplíčko na vzduchu i v moři
K moři létám za zdravím, odpočinkem, ale i za poznáním. Dlouho jsem si přál dovolenou v co největším teple a v co nejteplejším moři. Kypr tyto mé priority bohatě naplnil – vzduch kolem 35 °C a voda 28 °C.
Po přistání v Larnace nás autobus převezl na západní pobřeží severně od Pafosu do letoviska Corallia Bay, kde jsme měli ubytování s polopenzí – hotel byl po rekonstrukci, sice s vysokými nájezdy (nám nevadily, ale někoho by mohly nemile překvapit), zato s výtahy. Spíše nám vadila silná „brana“ u dveří po celém přízemí hotelu. Koupelny jsou s menší vanou a WC, s vozíkem (a třeba i s asistentem) se tam hůř dostává. Celkem pohodlně jsem se ale dostal všude – po hotelu, do jídelny i k bazénu.
Prověřujte informace o bezbariérovosti
Inzeruje-li CK pobyty vhodné pro vozíčkáře, podívejte se raději na webové stránky a telefonicky nebo e-mailem tuto skutečnost ověřte a přeptejte se na detaily, které by mohly nemile překvapit a dovolenou znepříjemnit. Mám zkušenost, že na konkrétní dotaz jsou pracovníci CK schopni zjistit vše o ubytování (výtahy, schody, nájezdy) a někdy vědí i o přístupu na pláž. Tentokrát jsem cestoval s CK VTT.
Na západě řecké části Kypru jsem nikde neviděl plošiny do moře ani koberce k moři (ty byly třeba na jižní Krétě), ty dřevěné byly jen na pláži v místech slunečníků. K moři bylo po písku pro vozíčkáře daleko. U hotelu byl cca pětimetrový bezbariérový sjezd k moři, byl ale prudký, navíc ukončený deseticentimetrovým schodem. Po dvoumetrovém pásu písku už následoval vstup do moře. I přesto jsme si tuto destinaci vybrali, protože jsme vstup viděli na videu na webových stránkách CK a usoudili, že to zvládneme. A zvládli, ale zádrhel to trošku byl… Nikdy se ale nestalo, že by nám někdo nepomohl, dokonce lidé i sami pomoc nabízeli. Měl jsem štěstí – moře bylo v letovisku Corallia Bay u hotelu Corallia Beach čisté a přístupné.
Mám rád cestování, třeba po památkách
Letos jsem málo času trávil na pláži, ale hodně jsem cestoval – autobusem, autem i pěšky. Viděl jsem růst plody, které znám většinou jen jako zralé z obchodů – banány, grepy, pomeranče, mandarinky, citrony, melouny, hrozny, opuncie… Cestou do Agio Georgias jsme nelenili a vyšlapali kopec, na jehož vrcholu je ZOO – zelená oáza ve všudypřítomné výhni. Po západním pobřeží jezdí nízkopodlažní autobus (1,5 €), mimochodem na Kypru se jezdí vlevo jako v Anglii.
Tato dovolená byla báječná i proto, že jsem navštívil mnoho památek, na které je Kypr velmi bohatý. V Pafosu je velký archeologický komplex Kato Pafos se starověkými památkami a hlavně zachovanými mozaikami (komentář k nim je i v Braillově písmu), které dokazují přepychový život obyvatel před 2 000 lety. V Kourionu (nedaleko Limassolu), osídleném již v mykénské době, je podobný komplex s veřejnými lázněmi, stadionem, amfiteátrem, vilami, sloupy nebo oltáři… Snadno se mi do mysli podsouval obraz tehdejších obyvatel v bělostných řízách, chitonech, v uších jakoby zněly lyry a flauty… Areál je postaven na útesu a pohled dolů k moři bere dech. Ani v jednom komplexu jsem neplatil, vstup je v obou 4,5 €, postřehl jsem, že akceptují i studentské průkazy. Oba komplexy jsou sice dostupné, ale je třeba počítat s prašnými a kamenitými cestami; do domů s exponáty bývají chodníky nebo nájezdy, ale po celém prostoru areálu jsem se s vozíkem nedostal. Cestou tam jsme ještě zastavili u starověkého stadionu, kde sbírali vavříny sportovci. Dokonce jsem z vyhlídky viděl pláž Petra tou Roumio, kde se podle mýtu zrodila z mořské pěny božská Afrodita. To je okouzlující místo…
Letošní dovolená se velmi vydařila, nemalý podíl na tom měla i kyperská kuchyně ovlivněná kuchyní řeckou i tureckou, ale to lze najít na internetu i s obrázky.
Vždy jsem ale rád, když letadlo v Praze bezpečně dosedne na přistávací plochu a já vím, že jsem doma a mohu zase spřádat další prázdninové plány…
Foto: archív Michala Pospíšila
Zdrojový článek v příloze
Zdroj: Vozka 4/2014
Přílohy:
Kato Pafos - nájezd do domu s expozicí |
Kourion - pohled na mozaiky z bezbariérové plošiny |
Sjezd k pláži |
Strmý nájezd po rekonstrukci hotelu |
Tématické zařazení:

Reklama

Reklama
Krátké zprávy
VOZKA na sítích
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Reklama

Finanční podpora
Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: