Splněný sen vozíčkáře o samostatném bydlení - Bydlení bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Bydlení bez bariér

Splněný sen vozíčkáře o samostatném bydlení

17. září 2013, 22.55 | Český Krumlov (Michal Pospíšil)
Leckdo považoval za bláhové, když jsem začal rekonstruovat byt 1 + 1 v panelovém domě (6. patro s výtahem) na bezbariérový. Byteček je pěkný a světlý. Je umístěn na jihozápadní a západní stranu, takže je v něm teplo, což je pro vozíčkáře nezanedbatelné plus.

 

 

 

Koupelna a WC

Na rekonstrukci jsem si vybral v českobudějovickém Bauhausu firmu Svět koupelen a vše mohlo začít – nejprve zbourat jádro, zvýšit a vyspádovat podlahu (aby sprchový kout byl v úrovni podlahy a byl kde umístit jeho sifon a odpadové potrubí…), rozumně umístit umy-vadlo a WC a samozřejmě vybrat dlaždice a nezbytné doplňky.

Pěticentimetrové převýšení zdolávám pomocí nájezdu, který je dlouhý šedesát cm a v kuchyni nepřekáží. Musím ovšem sedět na elektrickém vozíku, na mechanickém bych se do koupelny nedostal. V celém bytě dokonce předělali podlahu, položili zátěžové lino, opravili stropy a nakonec vymalovali.

 

Elegantní kuchyň

Kuchyně je sice menší než ta původní (kvůli rozšíření koupelny), ale pohodlně se do ní vešla bezbariérová linka se spotřebiči včetně pračky (trouba, mikrovlnka, elektrická varná deska, lednička i „špajska“). Šikovný truhlář se mé zakázky nebál – vyměření bylo precizní, takže vše nakonec dokonale klaplo. Kuchyň jsem si přál vymalovat na žluto, v kombinaci s vanilkovou a hnědou linkou působí účelně a elegantně.

 

Pokoj dle mého vkusu

V obývacím pokoji jsem se vyřádil! Zařídil jsem ho podle svého vkusu, vymalováno mám lila fialově, do praktické vyklápěcí postele mohu uklízet lůžkoviny. Nižší kusy nábytku jako by do pokoje vždycky patřily – koupě byla sice náhodná, ale šťastná. Společnost mi dělá hlavně elektronika (TV, PC), která je, myslím, dobře umístěná.

Jsem moc rád, že mi rodiče umožnili samostatné bydlení. Snažím se vše zvládnout. Pro obědy si jezdím do školní jídelny, která je v sídlišti. Chci využívat asistenční službu i dobrovolníky. Jsem šťastný, že se vše podařilo podle mých představ!

 

Pokračování ve zdrojovém článku v příloze

 

 

Zdroj: Vozka 3/2013

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Bydlení bez bariér  

 

 

Anketa

Můj byt je bezbariérově upraven (Pokud ano, tak co zejména?)

zcela

38.8%

 

částečně

31%

 

není

30.2%

 

 

Čtvrtek, 30. května 2024

Svátek má Ferdinand

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)