Rekonstrukce koupelnového a WC jádra - Rozvaha a přehled rekonstrukčních činností - Bydlení bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Bydlení bez bariér

Rekonstrukce koupelnového a WC jádra - Rozvaha a přehled rekonstrukčních činností

Ilustr. foto: KOLO Lehnen

23. března 2013, 20.06 | Ostrava (red)
Článek je určen pro ty z vás, kdo se chystáte na bezbariérovou rekonstrukci stávající koupelny a WC, které jsou provedeny zejména jako tzv. „umakartové“ jádro.

 

Přínosy rekonstrukce

Umakartová jádra v panelácích se dnes nahrazují novými vyzděnými stěnami. Novou výstavbou se vyřeší nejen bezbariérovost, ale také estetické hledisko, zlepší se požární bezpečnost a odstraní se problémy s nevyhovujícími hliníkovými elektrickými rozvody (nahrazují se měděnými). Nakonec se dosáhne i kvalitnější izolace proti vodě a tepelné izolace rozvodu teplé vody. 

Rekonstrukce úpravou stávající koupelny a WC

Pokud nejste vlastníkem bytu nebo nechcete vložit do úpravy koupelny velké finance, můžete použít obkladové vodoodpudivé sádrokartonové desky, které se lepí a šroubují na stávající umakartové stěny. Toto řešení se nabízí pouze v případě, že chcete ponechat původní dispoziční řešení, tedy oddělenou koupelnu a WC, rozšířit zárubně dveří, opatřit prostory madly pro přesun z vozíku a provést jen dílčí úpravy elektrorozvodů a vody. Podtmelením sádrokartonových desek se snadno odstraní nerovnosti původních stěn. Na desky se lepí běžné keramické obklady. Pokud jde o vybavení, lze použít staré zařizovací předměty.

Pro realizaci takovéto úpravy je potřeba vyžádat si souhlas u majitele bytu. 

Rekonstrukce vybouráním stávajícího a výstavbou nového jádra

Povolení ke stavbě

V případě, že jste nájemníkem bytu a chcete vystavět nové stěny do budovy, která vám nepatří, musíte se vlastníkovi zavázat, že po odstěhování nebudete požadovat náhradu. Zároveň musíte mít od majitele domu písemný souhlas s rekonstrukcí, který se doloží k žádosti na stavební úřad. Na výměnu jádra je totiž zapotřebí stavební povolení.

Po schválení stavebního úřadu můžete začít s výstavbou, při které nesmí dojít k narušení či poškození budovy.

S technickým řešením vám pomůže projektant, který zpracuje projektovou dokumentaci vč. statického posudku nosné konstrukce.

Na realizaci je nejlepší povolat odbornou firmu s dobrými referencemi, která dílo provede tzv. na klíč, tedy se vším všudy.

S odbornou firmou se uzavírá smlouva o dílo, která obsahuje přesný rozsah prací, celkovou cenu a termín dokončení. Smlouva musí stanovit reklamační podmínky a penále za nedodržení termínu dokončení.

Je potřeba počítat s bouracími pracemi, které produkují stavební odpad. Jeho odvoz a likvidaci musí zajistit rovněž dodávající firma.

 

Rozvaha řešení

Existuje více typů panelových domů, a tím pádem i více typů bytových jader. Nejprve je potřeba si promyslet, zda je vhodnější mít záchod s koupelnou dohromady nebo zvlášť. Zejména pro vozíčkáře na elektrickém vozíku se z důvodu potřeby většího místa v koupelně i WC doporučuje oba prostory spojit.

Myslete na to, že tato rekonstrukce vám bude sloužit dalších několik let. Zároveň zvažte, kolik lidí bude tuto koupelnu využívat. Je dobré si hned na začátku upřesnit své priority. Po vybourání stávajícího umakartového jádra máte možnost rozšířit koupelnu do přilehlých prostorů – do komory, předsíně či kuchyně, samozřejmě pokud to řešení bytu umožňuje.

Při plánování nové koupelny je nutné myslet na to, jaké máte nároky – jestli upřednostňujete vanu či sprchový kout, jak budou situovány rozšířené dveře (křídlové nebo posuvné), vana, umyvadlo, záchodová mísa, skříňky, madla a příp. i pračka. To vše s ohledem na požadavky na pojíždění vozíku a přesuny z něj do vany či sprch. koutu a na WC mísu. Budete-li pro přesun do vany používat pojízdný zvedák, musíte pod vanou ponechat otvory pro zajetí podvozku zvedáku.

V této fázi příprav je vhodné navštívit koupelnové studio, kde vám poradí a předvedou nabízený sortiment, udělají předběžnou cenovou kalkulaci a vyhotoví grafický 3D model. Ujasníte si tím vaše představy o nové koupelně.

Instalační šachta se stoupacími rozvody musí zůstat na svém místě. I když jste majitelem bytu, nesmíte do těchto rozvodů zasahovat či je měnit. Instalační šachta (většinou umístěna na WC) musí být vždy přístupná. Pokud budeme rekonstruovat záchod, musí být stěna za záchodem dobře demontovatelná, nebo opatřena dvířky, která umožní snadný přístup do šachty.

Při rekonstrukci WC je velmi vhodné uvažovat o instalaci elektronického bidetového sedátka na záchodovou mísu. Je praktické pro všechny osoby s těžkým tělesným postižením. Tento bidet vyžaduje přípojku vody (na odbočce přívodu vody pro WC) a elektrickou zásuvku ve zdi.

Je důležité dbát na statické parametry stropní konstrukce. Materiál pro výstavbu nových příček je tedy omezen jeho hmotností. Pro výstavbu se proto nejčastěji používají pórobetonové přesné tvarovky YTONG třídy P2–500 tloušťky 75–125 mm. Příčky, které ponesou těžší předměty a budou částečně oslabeny rozvody instalací, je vhodné používat tvárnice tloušťky 100 nebo 125 mm.

Pro rozvody vody a kanalizace za vanou, sprchovým koutem, či WC (pokud by bylo nutné vysekávat drážky na tyto rozvody v panelu) se může vyzdít nízká předstěna, která může sloužit i jako odkládací prostor pro koupelnové přípravky.

Obklady v koupelně se dávají do výšky cca 2 m, v místnosti, kde je umístěné WC, do výšky 1 m. Mohou však být i do výšky stropu.

 

Pokračování - viz zdrojový článek v příloze

 

Zdroj: Vozka č. 1/2013

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Bydlení bez bariér  

 » Aktuality  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Anketa

Můj byt je bezbariérově upraven (Pokud ano, tak co zejména?)

zcela

38.9%

 

částečně

31%

 

není

30.1%

 

 

Neděle, 23. června 2024

Svátek má Zdeňka

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)