Bezbariérová kuchyňská linka - Aktuality - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Aktuality

Bezbariérová kuchyňská linka

2. listopadu 2012, 21.26 | Ostrava (dz)
Přinášíme vám několik tipů, rad a zkušeností, jak si navrhnout a vybavit kuchyni vhodnou pro vozíčkáře. Radí zkušená architektka na vozíku, paní Ing. arch. Daniela Filipiová, své kuchyňské zkušenosti přidává i vozíčkář, který jen nechválí chodící manželku, jak mu chutnalo.

 

Kuchyň na obrázku dokazuje, že i prostor zcela vyhovující potřebám tělesně postižené osoby může být esteticky hodnotný. V rámci dispozičního řešení je ideální přímá návaznost pracovní plochy kuchyně na jídelní stůl, který je vlastně součástí pracovní desky. Stůl může plně nahradit klasický jídelní stůl nebo lze tuto formu využít pro rychlá jídla, snídaně, svačiny, popř. jako prostor pro domácí práce, který využije zejména žena – matka. Ta při vychovávání dítěte tráví většinu času v kuchyni.

Sestavit funkční kuchyň pro vozíčkáře není jednoduchá záležitost. Jak na obrázku vidíme, je pracovní plocha v podstatě rozdělena na dvě části. Jedna část je snížená, druhá je ve standardní výši. To vyplývá jednak z potřeb vozíčkáře, který potřebuje zajet pod pracovní desku, jednak z výšek zařizovacích kuchyňských předmětů – myčky, pračky. Paradoxně není snížena ta část, kde je dřez. Důvod je ten, že dřez má svou hloubku a při výpočtu vzdálenosti dolní plochy dřezu od podlahy je rozhodující, zda vozíčkář pod dřez podjede.

Osazení dalších zařizovacích prvků – ovladačů, baterie, zásuvek apod. – je třeba rozmístit s rozvahou, nejlépe po konzultaci s uživatelem. Například umístění dřezové baterie je možné ze tří stran. Rozhoduje o tom nejen zdatnost vozíčkáře (jeho dosahová vzdálenost), ale i to, zda je levák či pravák.

Horní skříňky, které jsou umístěny tak, jak je běžné, jsou uvnitř vybaveny vysouvacími koši na nádobí. Zajímavým a funkčním detailem kuchyně je konzole, která je uchycena na tloušťku pracovní desky. Slouží jednak pro snadnější manipulaci s předmětem v·ruce na vozíku (vozíčkář držící např. mísu s jídlem se volnou rukou k desce přitáhne, což je jednodušší manipulace než přiblížení se k·desce manipulací na vozíku přes obruč kola), jednak pro zavěšování různých drobných kuchyňských pomocníků – naběraček, cedníků, měchaček apod.

(Zdroj: katalog firmy Koryna.)

 

Celý článek v příloze

Zdroj: Vozka č. 3/2012

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Aktuality  » Bydlení bez bariér  

 

 

Úterý, 28. května 2024

Svátek má Vilém

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)