Publikujte i Vy
Jak správně rozesílat e-mailovou poštu
23. března 2013, 20.15 | (red)
O e-mailovou poštu je třeba se starat. Nechcete přece dostávat nevyžádanou, otravnou nebo dokonce škodlivou korespondenci od cizích lidí!?
Líbí se vám maily s vtipy, lákavými zprávami, prezentacemi a jinými zajímavými tématy, které chcete přeposlat dále? Nedopusťte však, aby se mailová adresa vaše a vašich známých dostaly do databází spammerů (hackerů)...
Nebezpečí spamů
Co je to SPAM? Obecně podle definice je to nevyžádaná zpráva. Spamy jsou nevyžádaná pošta, reklamní zprávy, sdělení o výhře nebo nabídka účasti v podivných průzkumech.
Nejnebezpečnější spamy jsou chytře napsány tak, aby apelovaly na vaše humanitární soucítění nebo na vaše touhy a naděje s tím, že dalším rozesláním těchto mailů vašim známým značně zlepšíte své štěstí nebo předejdete špatnostem, které mohou potkat vás nebo vaše blízké. Naivní lidé se tak nevědomky zapojí do hry, na kterou čekají spammeři.
Jak se spammeři (hackeři) dostávají na naše e-mailové adresy?
Hackeři obyčejně shromažďují adresy ze zpráv zasílaných mezi přáteli. Obsahují vtipy nebo příslib zázračných účinků, pokud mail předáte dalším osobám, nabídky na peněžní zisk, smyšlená varování před počítačovými viry a globálními událostmi apod. Na to číhají počítače hackerů, které automaticky shromažďují mailové adresy obsažené ve zprávách. Z adres pak vytvářejí databáze, které prodávají třetím osobám nebo je vyměňují s dalšími hackery. Tímto způsobem nashromáždí miliony mailových adres.
Zájemci o takto nashromážděné adresy jsou reklamní společnosti, on-line kasina a různé firmy, které používají spam jako prostředek k dosažení nekalých zisků. Nabízejí údajně skvělé způsoby, jak vydělat snadno peníze, výrobky a služby, které nepotřebujete apod. Jsou však mezi nimi i hackeři zasílající maily, ve kterých doporučují návštěvu infikovaných webových stránek šířící viry.
Jak se tomu bránit?
Nejlepším nástrojem hackerů pro sběr mailových adres jsou řetězce mailových adres. Proto jim velmi vyhovuje, že si celá řada uživatelů mailů ulehčuje práci tím, že je přeposílá tak, jak jim přijdou. Tedy s řetězci nastřádaných emailových adres obsaženými v mnohokrát přeposlané zprávě.
Jak správně přeposílat mailovou poštu
1) Mailové adresy umístit do rubriky SKRYTÁ
-
Po zadání příkazu „Přeposlat“ nevkládejte mailové adresy příjemců do pole „Komu“, nýbrž do pole „Skrytá kopie“ (angl. zkratka BCC)! Postup jak na to při práci s poštou v Seznam.cz je uveden v dokumentu v příloze.
-
Ze zprávy odstraňte mailovou adresu toho, kdo zprávu poslal (pokud jeho adresa není významná pro účel zprávy), a další v mailu zkopírovaný řetězec předchozích mailových adres.
- Ze zprávy odstraňte nevymazané záznamy od jejího několikerého přeposlání. Obsahují mailové adresy předchozích odesílatelů a příjemců.
Jen tímto způsobem jednotliví příjemci nebudou vidět adresy dalších osob, kterým byl mail odeslán. Ve svém příchozím mailu uvidí pouze adresu svou a odesílatele. Takto nemohou být ostatní adresy zneužity. Tímto způsobem ochráníte sebe a své známé před útokem spammerů.
2) Ohleduplnost
Ohleduplnost odesílatele vůči příjemcům se pozná také podle toho, že pokud není potřebné pro účel zprávy, vymaže v předmětu symbol přeposlání „Fwd:“ Je zoufalý pohled na zprávy mnohokrát přeposlané obsahující v rubrice „Předmět“ nekonečné množství zkratek přeposlání „Fwd:“…
3) Jak se bránit samotným spamům
Nikdy neodpovídejte na mail se SPAM funkcemi od neprověřeného a neznámého odesílatele mailu! Pokud obdržíte spam s otázkou např. „Chcete být odstraněn z distribučního seznamu?“, neodpovídejte na něj. Tím spammerovi jen potvrdíte, že vaše adresa je aktivní, a dalších spamů od něj se už nezbavíte.
4) Nereagujte na zprávy zaslané z neznámých mailových adres
Další informace jsou v dokumentu v příloze tohoto článku.
Přílohy:
|
Diskuse k článku
Reklama
Krátké zprávy
VOZKA na sítích
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru
Reklama
Finanční podpora
Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: