Pandemie urychlila vývoj a využití technologií pro lidi se zdravotním znevýhodněním - Zpravodajství - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Zpravodajství

Pandemie urychlila vývoj a využití technologií pro lidi se zdravotním znevýhodněním

4. dubna 2021, 09.12 | Praha, ČR (Jaroslav Winter)
Monitorování srdečního rytmu na dálku, online přepis Covid linky 1221 pro neslyšící a nedoslýchavé nebo počítačové hry pro nevidomé – to jsou technologie, které současná pandemie nemoci covid-19 významně posunula kupředu. Tyto a další novinky se představí už 7. dubna – na Světový den zdraví – od 16 hodin na online konferenci INSPO NEWS.

 

 

 „Pandemie nám ukázala, že jsme před 12 lety zvolili správnou cestu – telemedicíny v kardiologii. Při první vlně pandemie tak bylo možné chránit například transplantované pacienty tím, že specializovaná centra (IKEM, Brno) mohla objednat dlouhodobé EKG pro tyto pacienty z pohodlí domova. My jsme jim EKG zařízení zaslali a kardiologové pak už jen s nálezem provedli telefonickou kontrolu,” uvádí Veronika Bulková, ředitelka MDT – mezinárodního centra pro telemedicínu.

 

Když v MDT na základě zkušeností od pacientů zjistili, že u EKG z chytrých hodinek je důležitá verifikace odborným pracovníkem, zavedli před časem i tuto službu. Hodnocení EKG z hodinek je možné zasílat do telemedicínského centra v rámci jednorázového poplatku či měsíčního poplatku, kdy zároveň ošetřující lékař pacienta má možnost si zaslaná EKG prohlížet. Také se podařilo navázat spolupráci s Oborovou zdravotní pojišťovnou, která toto měření pacientů zajišťuje v rámci její chytré aplikace.

  

Informační linky pro osoby se sluchovým postižením

Vynikajícím způsobem na pandemii zareagoval rovněž sociální podnik Transkript online, který zajišťuje online přepisy pro uživatele se sluchovým postižením. Zpřístupnil tak pro ně více než 70 informačních linek, zvlášť důležité je to u linek hygienických stanic včetně COVID linky 1221. Na INSPO News představí inovaci služby telefonního hovoru s textovým záznamem nejen pro osoby se sluchovým postižením.

 

Virtuální rehabilitace a chytrá asistenční služba

„V programu přiblížíme taky dva projekty, které podporuje Nadace Vodafone. Jde o VR Vitalis – projekt, který využívá virtuální realitu pro rehabilitaci osob. Lékařským zařízením šetří personál, který zvládne obsloužit i víc klientů naráz, a pacienti naopak nemusejí na tak důležitou rehabilitaci čekat týdny. Druhým z projektů je chytrá asistenční služba Protectu, jejíž tlačítka jsou určena i pro osoby se znevýhodněním,“ uvádí programový manažer Nadace Vodafone Jan Fencl.

 

Technologie baví

Technologie pomáhají se zvládáním denních činností, ale jsou i zdrojem zábavy. Zájem uživatelů zažívají například i audiohry a videohry pro nevidomé. Odvětví, které nemůže být mainstreamem, ale o to zapálenější komunitu může oslovit, přináší několik novinek, které začínají otevírat nevidomým hráčům možnosti herního vyžití v dosud nebývalé míře. Díky nim by se současné vyšší desítky tuzemských hráčů mohly rozrůst na stovky.

 

Úžasný technický pokrok za více než dvě desetiletí demonstruje na příkladu alternativních způsobů ovládání informačních a komunikačních technologií Jiří Menšík, který se této oblasti věnuje už 25 let. Na INSPO News připomene dřevěná tlačítka či tyčinky z té doby a hlavně představí současné varianty ovládání ústy, očima, hlasem nebo hlavou

 

Konference INSPO 2021 bude 17. října

„Všichni doufáme, že se sejdeme 17. října na konferenci INSPO 2021 v plnohodnotném formátu v Kongresovém centru Praha. Pokud by to nebylo možné, uspořádáme konferenci online v pátek 15. října a všem, kdo si zakoupili vstupenky na loňskou neuskutečněnou konferenci a ponechali si je, budou peníze vráceny zpět,“ říká Jaroslav Winter, předseda BMI sdružení a organizátor konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami. 

 

Program INSPO News včetně odkazu na živé vysílání najdou zájemci na www.inspo.cz/inspo-news. V průběhu konference budou mít účastníci příležitost položit dotazy přednášejícím a zapojit se do anket. Živé vysílání technicky zajistí Středisko Teiresiás, samozřejmostí je simultánní přepis a tlumočení do českého znakového jazyka.

 

Generálním partnerem konference INSPO je Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje provoz a vývoj technologií pro lidi se speciálními potřebami. Partnery jubilejního 21. ročníku jsou Autocont, ČSOB, Microsoft, McDonald’s, Skupina ČEZ, Teiresiás a Vojenská zdravotní pojišťovna, mediálními partnery ČTK Protext, portál Helpnet a Inspirante.cz. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a hlavního města Prahy. Konferenci pořádá BMI sdružení. 

 

Záštitu konferenci poskytli Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo práce a sociálních věcí a primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

 

Zdroj: BMI sdružení, z. s.

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Aktuality  » Zpravodajství  

 » Aktuality  » Vzdělávání  

 » Aktuality  » Kompenzační prostředky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Úterý, 18. června 2024

Svátek má Milan

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)