Mezinárodní den poškození míchy 2023: Přístup ke službám pro lidi po poškození míchy = méně komplikovaný život - Zpravodajství - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Zpravodajství

Mezinárodní den poškození míchy 2023: Přístup ke službám pro lidi po poškození míchy = méně komplikovaný život

1. září 2023, 08.28 | ČR (Centrum Paraple, red)
Život s poškozenou míchou přináší každý den mnoho drobných i velkých výzev. Zvládat je lidem výrazně usnadňují kvalitní zdravotní i sociální služby. Jaká je jejich dostupnost a jaké se v nich objevují novinky? Nejen na to odpoví celodenní setkání v rámci Mezinárodního dne poškození míchy (SCI Day). Akce pro odbornou i laickou veřejnost nabídne workshopy, ukázky, přednášky i diskusní panel. Konat se bude již posedmé v Centru Paraple.

 

 

Poškození míchy vstupuje do života často náhle a znamená obrovskou změnu – zdravotní, psychickou i sociální. V České republice každý rok akutně postihne 250 až 300 lidí. Pro usnadnění jejich začlenění do běžného fungování, prevenci komplikací a také pro zvýšení obecného povědomí o životě s míšní lézí ustanovila Mezinárodní společnost pro míšní léze (ISCoS) v roce 2016 Mezinárodní den poškození míchy (SCI Day). Ten letošní nese podtitul – Přístup ke službám pro lidi po poškození míchy = méně komplikovaný život. 

Akce se koná v úterý 5. září 2023 od 10 hodin.

„Letošní téma SCI Day je obzvlášť naléhavé. Víme, že dostupnost zdravotních a především sociálních služeb je pro lidi s poškozenou míchou nedostačující. Přesto i v této oblasti určitý posun existuje. A ten chceme ukázat. Naším záměrem je, aby vozíčkáři neopomíjeli pravidelnou péči a prevenci. V tom, jak kvalitně se jim bude zdlouhodobého hlediska žít, jsou totiž zcela zásadní,“ uvedl ředitel Centra Paraple David Lukeš.

Tým Centra Paraple ve spolupráci s Českou společností pro míšní léze ČLS JEP připravil pestrý program pro lidi s poškozením míchy a jejich blízké, odborníky, studenty i laiky – zkrátka pro všechny, koho zajímají novinky a specifika v oblasti péče o lidi s míšní lézí.

 

Program SCI Day 2023

V dopoledním bloku proběhnou dva odborné workshopy. V prvním fyzioterapeuti Centra Paraple účastníkům představí zkušenosti s problematikou chůze u lidí s poškozením míchy, včetně jejích možných negativních dopadů.

Druhý se pak zaměří na správný výběr mechanického vozíku. Ten je totiž spolu s volbou vhodného příslušenství naprosto nezbytný pro dosažení maximální soběstačnosti.

Odpoledne bude v rámci zdravotního a sociálního bloku řeč mj. o problematice dispenzarizace, následné péče, case managementu a koordinované spolupráce organizací terciární péče. Vše doprovodí praktické ukázky a příklady dobré praxe.

Součástí programu bude i panelová diskuse na téma intimní život lidí s poškozenou míchou. Diskusí se zajímavými hosty bude provázet ředitel Centra Paraple David Lukeš. K vyzkoušení bude na místě také smyslová laboratoř, kterou zajistí společnost Růžový slon.

V podvečer účastníky čeká moderovaný rozhovor z cyklu Host pod Parapletem. Tím tentokrát bude přední český psychiatr, publicista i pedagog Radkin Honzák, který promluví nejen o uvedeném tématu.

Celý den pak uzavře vystoupení hudební skupiny Czardashians.

Doprovodný program zahrnuje mj. prezentace kompenzačních a dalších pomůcek, praktická doporučení pro domácí rehabilitaci, komentované prohlídky Centra Paraple.

Účast na konferenci je zdarma, částkou 100 Kč jsou zpoplatněny pouze workshopy pro odbornou veřejnost.

Kompletní program konference je k dispozici na https://www.paraple.cz/paraple/pod-parapletem/nejblizsi-akce/sci-day-2023-den-poraneni-michy/.

Na akci je nutná registrace, kterou je možné provést na https://www.paraple.cz/sci-day-registracni-formular/.

 

O CENTRU PARAPLE 

Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost založená Zdeňkem Svěrákem a občanským sdružením Svaz paraplegiků. Od roku 1994 pomáhá lidem na vozíku po poškození míchy a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci. Paraple jim je oporou nejen během prvních měsíců v nové situaci, ale kdykoli v průběhu života. V České republice je jediným zařízením svého druhu.
Více informací na → www.paraple.cz

 

Zdroj: paraple.cz

Přílohy:

SCI Day 2021

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Volný čas  

 » Aktuality  » Zpravodajství  

 » Aktuality  » Sociální služby  

 » Aktuality  » Vzdělávání  

 

 

Úterý, 23. července 2024

Svátek má Libor

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

 

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)