Černá kronika - Zpravodajství - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Zpravodajství

Černá kronika

Foto: www.budejckadrbna.cz

30. června 2014, 13.20 | Ostrava (bf)

 

 

Mladý opilec zabíjel 

Jeden květnový nedělní večer se stal pro pětačtyřicetiletého muže na ortopedickém vozíku tragickým. Jednadvacetiletý řidič Fiatu Punto ho v Českých Budějovicích před prodejnou stavebnin srazil a vozíčkář těžkým zraněním podlehl. Mladík z místa nehody ujel. Policie ho po několika minutách dopadla. Jak k nehodě došlo a po jaké straně silnice muž na elektrickém vozíku jel, policisté prošetřují. Nicméně je jisté, že mladík měl přes dvě promile alkoholu v krvi.

 

Zkopali a okradli vozíčkáře

Brutální čin v režii tří patnáctiletých výrostků se odehrál v dubnu v Brně. Trojice romsky hovořících mladíků napadla vozíčkáře, který čekal na pomoc s překonáním překážky na Zvěřinově ulici. Povalili jej z vozíku a zajímali se o jeho batoh. Ležícího muže několikrát kopli a také uhodili jeho berlemi. Devětadvacetiletý vozíčkář sice ubránil hodinky, ale jiný z mladíků mu strhl z krku stříbrný řetízek. Po útoku výrostci rychle zmizeli, když část věcí po cestě odhodili. Policie po pachatelích pátrá.

 

Nestihl vystoupit, došlápl si na řidiče

Na jednu denní službu rozhodně dlouho nezapomene řidič pražské trolejbusové linky číslo 12. Na konci dubna kolem půl šesté večer jej během jízdy slovně napadl sedmatřicetiletý invalidní muž notně posílený alkoholem. Rozčílil se na šoféra, neboť nestačil vystoupit na místě, kde potřeboval. Přitom nerespektoval, že pro invalidní cestující jsou určena místa za kabinkou řidiče, a rovněž před vystupováním nepoužil tlačítko signalizující řidiči, že z vozu bude na zastávce vystupovat osoba s pohybovým omezením. A tak nic netušící řidič neposkytl na příslušné zastávce dost času, aby invalida s ohledem na jeho postižení a zřejmě i na míru alkoholového opojení stačil vystoupit. Muž řidiči vulgárně nadával, prorazil přepážku a snažil se na něj zaútočit francouzskou holí. Po příjezdu policistů nadýchal invalida 2,69 promile, a tak putoval k vystřízlivění na záchytku.

 

Deset let má na zklidnění

Mrzí mě to, ale už se to s ním nedalo vydržet, řekla u soudu žena obžalovaná z vraždy nechodícího manžela. K tragickému konci manželství došlo v listopadu 2011, kdy psychicky týraná žena zabila postiženého manžela v obývacím pokoji. Nejprve ho bila pěstmi, kopala a nakonec ho bodla dlouhým kuchyňským nožem do levé části hrudníku. Muž zemřel během několika desítek minut. Žena si pak vzala prášky a zavolala záchranku. Obžalovaná u soudu vypověděla, že 35 let snášela, jak ji muž psychicky týral, ponižoval a urážel. Soud rozhodl o desetiletém trestu odnětí svobody.

 

Žena bez rukou přišla o 30 tisíc 

Sarah Celá (55) z Jihlávky pod Javořicí se narodila bez rukou, její manžel Jiří (59) zase ve čtyřech letech přišel o nohu. Nedávno jim někdo odcizil čtyřkolku, na které byli oba závislí. Když paní Sarah cestovala s dcerou do Jihlavy, v zatáčce do nich prudce narazilo jiné auto, jehož řidič byl opilý. Výsledek? Zlomená páteř.

Před rokem požádala paní Sarah advokáta Vladimíra Focka z Brna, aby napsal odvolání k soudu, který pro ni nedopadl dobře. Právník si vyžádal zálohu 30 000 korun, ale pro svou klientku zčistajasna přestal existovat. Když mu invalidní žena oznámila, že s ním ruší dohodu a chce zpět peníze, vykázal úkony, o kterých klientka nic nevěděla. Nová advokátka se nyní kromě odvolání musí postarat, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost i v případě povedeného advokáta.

 

Stařence ukradli ortopedický vozík

O tom, že se drzost zlodějů před ničím nezastaví, se přesvědčila třiasedmdesátiletá paní z Nového Jičína. Letos v březnu jí někdo z domu s pečovatelskou službou ukradl ortopedický vozík. Bez něj se stará paní nikam nedostane a na nový nemá. Vozík stál 12 000 korun a pojišťovna peníze na nový prý už nedá.

 

Prosázel peníze na nákup auta pro postiženou

Třiapadesátiletý muž z Kolínska údajně prosázel peníze určené na nákup auta pro zdravotně postiženou klientku. Způsobil tak úřadu práce škodu 190 000 korun. Kriminalisté proto od dubna muže stíhají kvůli zpronevěře, které se dopustil jako zákonný zástupce těžce postižené klientky. Podle policistů použil příspěvek určený na nákup osobního auta k internetovým sázkám a všechny peníze prohrál.

 

Opilec s berlí terorizoval metro 

Opilý invalida terorizoval jedno květnové odpoledne stanici metra Palmovka v pražské Libni. Když strážníci dorazili na místo, oslovil je muž s tím, že určitě přijeli pro něj. Pak dodal, že francouzskými holemi udeřil do okénka budky ve vestibulu metra. Muž pak strážníkům sprostě nadával a osočoval je z šikany a psychických problémů. Skončil v poutech a nadýchal 1,87 promile alkoholu.

 

Syn tyranizoval matku. Bral ji berle, aby nemohla chodit

Ponižování a týrání snášela více než rok seniorka (80) od syna (47). Když se opil, byl agresivní. Nyní ji kopáním do nohou a bitím doslova vyhnal z domu.

Zuřivec je řemeslník bez stálé práce a mnozí mu údajně dluží, proto si chodil za matkou půjčovat peníze. Tentokrát ale odmítla a začal zuřit. Utěrkou a rukama ji bil do hlavy a žena, která se pohybuje o dvou berlích, věděla, že je zle a chtěla se dostat z domu. Syn zatím rozmlátil židli, rozbil okno i výplň dveří. Pak vyšel za matkou ven, nadával jí, vyhrožoval a kopal ji zezadu do nohou. Zachránila se u sousedů. Později byla hospitalizována. Útočník skončil na záchytce.

Důchodkyně se bála někomu svěřit, co jí syn dělal, a to byla chyba. Často jí sprostě nadával, urážel, strkal do ní nebo podkopával berle, o které se opírala. Také jí je bral a odnášel pryč. V opileckém amoku vždy rozbíjel zařízení v domě. Intenzita útoků se s postupem času stupňovala. Muž byl obviněn z týrání a vykázán na deset dnů z domu. Hrozí mu čtyři roky vězení.

Zdroj: Blesk.cz, ČTK, www.ahaonline.cz,

Krimi Zprávy Frýdek-Místek, PČR, Právo, tnbiz.cz

(bf)

 

Zdrojový článek v příloze

 

Zdroj: Vozka 2/2014

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Zpravodajství  

 

 

Pondělí, 24. června 2024

Svátek má Jan

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)