Černá kronika - Zpravodajství - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Zpravodajství

Černá kronika

17. září 2013, 22.49 | (red)
Lidé se zdravotním postižením jsou nejen oběťmi, ale občas i pachateli...

 

 

 

 

 

  

 

Vozíčkáře zachraňoval vrtulník

Dvacítka policistů z Mostecka a Teplicka včetně pořádkové jednotky musela vyrazit v červenci do krušnohorských lesů k záchraně maďarského vozíčkáře, který   s autem uvízl neznámo kde. Osmatřicetiletý invalida zajel ráno s autem do lesa, kde najel na pařez. Auto na něm zůstalo viset a řidič si kvůli svému postižení nemohl dojít pro pomoc.Na tísňovou linku oznámili z maďarského konzulátu, že muž je někde v lese mezi Teplicemi a Mostem a není schopen se z vozidla dostat. Policisté proto zaměřili cizincův mobil a pročesávali okolí. Protože po dalších dvou hodinách už muž nezvedal ani mobil, do akce vstoupila letecká služba. Mezitím se muži podařilo z vozidla vysoukat a za pomoci ortopedického vozíku se snažil dostat na viditelné místo. Zde ho díky vrtulníku našli policisté. Muž nebyl zraněný, policisté vyprostili jeho auto a invalida pokračoval v cestě.

 

Pomáhala vozíčkáři, mezitím ji okradli

O nemalé peníze přišla na konci června řidička tramvaje v Liberci, a to ve chvíli, kdy pomáhala s výstupem vozíčkáři. Když připravovala speciální plošinu, neznámý nenechavec tmavé pleti využil situace, vběhl do tramvaje a řidičce vykradl kabinu. Muže se prozatím nepodařilo dopadnout, odnesl si přitom pěkný lup. Ve dvou peněženkách se nacházely peníze, osobní doklady, stravenky, zaměstnanecká karta a dobíjecí karta společnosti T-Mobile, vše v hodnotě téměř 27 tisíc.

 

Stojí před soudem, uškrtili muže na vozíku

Krajský soud v Praze začal v půli srpna v neveřejném jednání řešit případ pěti mladíků obviněných z brutální vraždy sedmdesátiletého muže. Vraždu si objednal vnuk oběti, který pak mezi sebe a čtyři komplice po činu rozdělil asi 300 tisíc korun. Případ se stal 13. února v Mladé Boleslavi. Pachatelé tělo po vraždě převezli do Libereckého kraje, kde jej policie objevila 21. února. Tělo bylo zahrabané v listí a větvích na louce mezi lesem a silnicí blízko Rychnova u Jablonce nad Nisou. Podle dřívějších informací policie měli mladíci čin naplánovaný. Muže na ortopedickém vozíku údajně spoutali na rukou i nohou a pak jej uškrtili. Obviněným bylo v době spáchání vraždy od 17 do 22 let.

 

Razie u vozíčkáře, padělal peníze!

Devětadvacetiletý muž na ortopedickém vozíku si doma vyráběl zdařilé falzifikáty bankovek, kterými na konci června platil útratu v kempu u Plumlovské přehrady a uhradil vstupné na hudební produkci. Prostějovské kriminálce však trvalo jen několik dní, než ho dopadla. Muž falsa v hodnotě 500 a 100 korun vyráběl doma na multifunkčním zařízení. Policisté mu sdělili obvinění z trestného činu padělání a pozměnění peněz. V jeho bydlišti se našly další barevné tisky bankovek stejných sériových čísel, které byly nalezeny v kempu při přepočítávání tržby. Podezřelému hrozí až osm let za mřížemi.

 

Čínský vozíčkář odpálil nálož na letišti v Pekingu

Muž na ortopedickém vozíku odpálil koncem července podomácky vyrobenou nálož na mezinárodním letišti v čínském hlavním městě Pekingu. Čínská televize uvedla, že muž odpálil balík černého střelného prachu používaný v petardách. K výbuchu došlo v mezinárodní části letiště v prostoru příletů, který byl v podvečerních hodinách místního času plný lidí. Jediným zraněným byl ale samotný 33letý vozíčkář Ťi Čung-sing, který pochází z východočínské provincie Šan-tung. Muž podle agentury DPA odpálil nálož poté, co mu pracovníci letiště zabránili v rozdávání letáků s blíže neurčeným obsahem. Na místě okamžitě zasahovali policisté i zdravotníci, kteří poskytli zraněnému muži lékařskou pomoc. Letiště nemuselo přerušit svůj provoz. Některá média poukazují na blog pod jménem pachatele, podle kterého byla exploze protestem kvůli špatnému zacházení ze strany policie. Blog naznačuje, že pachatel se dostal na kolečkové křeslo poté, co byl v roce 2005 zbit policisty. Pachatel v té době údajně bez povolení nabízel taxikářské služby. Blog byl krátce po incidentu zablokován. Okolnosti výbuchu začala vyšetřovat policie.

 

Kritizoval ho za parkování na místě pro invalidy, proto mu zlomil ruku

V nemocnici skončil pětaosmdesátiletý senior z České Lípy. V červenci ho napadl agresivní 30letý řidič Octavie poté, co mu důchodce domlouval, aby neparkoval na místě pro invalidy. Agresor mu „za to“ zlomil pažní kost a z místa odjel. Záchrannou službu přivolali až kolemjdoucí. Po řidiči pátrá policie.

 

Zloděj obral holčičku o nový ortopedický vozík

Zloděj bez špetky soucitu se předvedl v červenci v Karlinkách-Horním Hanychově na Liberecku. Před rodinným domem ukradl Octavii s ortopedickým vozíkem tolik potřebným pro devítiletou holčičku po dětské mozkové obrně. Auto zloděj ukradl od rodinného domu i přesto, že je na domě namontována plošina pro vozíčkáře a za oknem auta byla invalidní značka. Rodina už přestávala věřit, že se ukradené věci najdou. Jaké bylo její překvapení, když se objevili policisté s vozíkem! Našli ho u jedné z místních cest přikrytý větvemi. Auto se ještě nenašlo, policisté ho zařadili do celostátního registru kradených vozidel.

 

Úzkou lávku opilci nepřekonali

Devětapadesátiletý muž na ortopedickém vozíku se náhodně seznámil se dvěma štamgasty v jedné z brněnských restaurací. Tam za své nové kumpány platil útratu a odpoledne se pak posilněni alkoholem vydali na cestu k řece. Dvojice kamarádů z mokré čtvrti pak nezvládla zúžený přechod přes bystrckou lávku, a tak jejich mecenáš, kterého tlačili na vozíku před sebou, skončil v řece. Přivolaná hlídka z místního obvodního oddělení uviděla jednoho ze „zachránců“, jak z posledních sil drží invalidu bez dolních končetin hlavou nad hladinou. Policisté, hasiči a poté záchranáři poskytli tonoucím chlapíkům pomoc. Když se invalidní muž trochu vzpamatoval, oznámil policistům, že mu uplaval občanský průkaz a dvouměsíční důchod, a tak se policisté s hasiči věnovali hledání ztracených věcí. Peníze (15 230 Kč) i s ortopedickým  vozíkem přivezli devětapadesátiletému muži do bohunické nemocnice.

Zdroj: iDNES, Týdeník policie, ČTK, novinky.cz, TASR

(bf)

 


Originál zdrojového článku v příloze

 

Zdroj: Vozka 3/2013

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Zpravodajství  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Středa, 19. června 2024

Svátek má Leoš

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)