Podzimní zdravotní rádce Vozky: Podpořte své zdraví přírodními prostředky! - Zdravotnictví - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Zdravotnictví

Podzimní zdravotní rádce Vozky: Podpořte své zdraví přírodními prostředky!

17. září 2013, 22.54 | Ostrava (vsch, bf)
Podzim, období sklizně, období hojnosti, kdy se dělají zásoby na zimu, ale i období, kdy si můžeme doplnit zásoby vitamínů a minerálů v těle, kterých je vždy potřeba a kterých je v tomto období kolem nás víc než dost. Ale o tom psát nemusíme, to snad dnes už ví každý.

 

 

Ne každý ale ví, že některými potravinami a nápoji přírodního původu můžeme nahradit některé léky, nebo aspoň snížit jejich spotřebu (což při výši cen doplatků za léky jistě není nepodstatná věc).

 

Vysoký tlak 

Na vysoký tlak není potřeba hned brát léky, stačí si každý den vytlačit do sklenky s vodou šťávu z citronu. Je dobré si tlak kontrolovat častěji, abychom věděli, jestli nám šťáva z jednoho citronu stačí.

Výborný je i česnek, popř. česnekové tablety, pokud nám nedělá česnek dobře na žaludek nebo se bojíme nepříjemného zápachu.

Na snížení vysokého krevního tlaku můžete také vyzkoušet pití kyselého mléka. Nebo sklenku (2–3 dcl) dobrého bílého vína denně.

 

Viry a bakterie, období chřipek 

Česnek působí antibakteriálně, antiviroticky, uvolňuje a čistí dutiny, posiluje imunitu. Podobně působí cibule. V některých domácnostech jste ji v období chřipek mohli vidět v miskách volně položenou někde v pokoji. A pokud se už o vás něco pokouší, stačí ji ukrojit vršek a na několika místech propíchat vidličkou, položit na noční stolek a její silice vám krásně uvolní dutiny, usnadní dýchání a budou pomalu a jistě ničit viry a bakterie. Alespoň podle našich babiček.

Léky na chřipku a nachlazení spolehlivě nahradí nastrouhaná cibule smíchaná s medem nebo cukrem (úspěšnější než Bromhexin či drahý Coldrex). Uvolní dutiny a usnadní dýchání, posílí imunitu.

Na průdušky a kašel jsou výtečné bezinky. Zahoďte všechny léky a kapky proti kašli, šťáva z černých bezinek vám udělá mnohem lepší službu – stoprocentně vás zbaví i chronického kašle.

 

Oční potíže 

Velkým pokladem pro naše oči je mrkev. Syrová nebo aspoň šťáva z ní. Obsahuje velké množství betakarotenu (provitamínu A), který naše oči nutně potřebují a s přibývajícími léty stále víc a víc. Pravidelná konzumace dostatečného množství mrkve nám pomůže oddálit nutnost používání brýlí, čoček, kapek do očí…

Zkusit můžeme i meruňky, které jsou bohaté na vitamíny a minerály.

Mrkev se rovněž doporučuje na zlepšení průchodnosti cév. Posiluje organizmus při únavě a vyčerpání.

Kromě mrkve oči milují i borůvky. Jejich konzumace likviduje šeroslepotu, zhoršené vidění za šera.

 

Břicho 

Borůvkami také výborně nahradíme léky proti průjmu. Pokud je zrovna nemáte po ruce, můžete se průjmu zbavit nesolenou uvařenou rýží, nebo tabulkou kvalitní hořké čokolády, dospělý velkým panákem rumu (ten zabere vždy a ihned).

Játra pročistí a posílí petržel (nebo aspoň šťáva z něj).

Na podrážděnou slinivku nebo žaludeční vředy mohou prokázat obrovskou službu brambory. Hned jak se začnou vředy ozývat (většinou na jaře a na podzim), vezmeme velkou očištěnou syrovou bramboru, nastrouháme ji najemno, přecedíme a šťávu každé ráno nalačno vypijeme. Úleva se dostaví rychle a vždy. Pokud to vydržíme dělat pár dní, celé „kritické“ období přežijeme v klidu.

Na zácpu pomůže konzumace rajčat a ve větší míře už zmíněné meruňky.

 

Ledviny, krev, imunita 

Ledviny trpí hlavně nedostatkem tekutin, nebo naopak nadměrným pitím – tady pomůže šťáva z petržele. Také bílé hroznové víno konzumované ve větší míře má blahodárné účinky na ledviny.

Na krev se jednoznačně doporučuje červená řepa. Je neocenitelná zvlášť pro lidi trpící anémií – chudokrevností. Hotovým pokladem je pro lidi s rakovinou, zvláště pak s leukémií. Čistí krev, ledviny a játra, tedy celý organizmus, posiluje a povzbuzuje. Působí i preventivně. Nejlepší je šťáva ze syrové řepy (chutná kupodivu dobře a můžete ji ředit vodou, čajem nebo šťávou). Nejlépe chutná smíchaná se šťávou z mrkve.

Prospěje také bílé hroznové víno.

Ke zlepšení imunity pomůže opět šťáva z petržele a konzumace meruněk.

 

Srdce, žíly

Činnost srdce podporuje např. konzumace rajčat. Na záněty žil pomůže šťáva ze syrových brambor. Recept je stejný jako u použití na žaludeční vředy.

 

Diabetes 

Diabetikům se doporučuje jíst hodně brokolice, protože vyrovnává hladinu cukru v krvi. Mimo to silně a účinně bojuje proti vzniku rakoviny. Také posiluje srdce, nervy a svaly (díky vysokému obsahu antioxidantů) a aktivizuje látkovou výměnu.

 

Kosti, neuralgie, neuropatie

Kostem velmi prospívá celer, rebarbora nebo čínské zelí.

I silné bolesti odstraní nebo aspoň výrazně zmírní šťáva z bezinek. Ale pozor! Tuhle sílu má pouze šťáva z černých bezinek, tedy z plodů, nikoliv z květů bezu.

 

Deprese, pocity únavy a vyčerpání 

Pro velké množství vitamínů a minerálů jsou v tomto případě velice vhodné meruňky.

 

Vitamínová bomba

Velmi oblíbeným prostředkem k podpoře zdraví a vitality je samozřejmě zelí.

A to jak syrové v salátech, tak kvašené, nakládané. Zelí posiluje obranyschopnost organizmu, ale i stěny cév (lze použít i zevně jako obklad). Nutí líná střeva k činnosti (často velmi efektivně), šťáva z kysaného zelí také podporuje činnost žaludku, mírní záněty a odvádí škodliviny z těla ven.

 

Pokračování ve zdrojovém článku v příloze

 

 

Zdroj: Vozka 3/2013

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Zdravotnictví  

 

 

Neděle, 26. května 2024

Svátek má Filip

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)