Aktivní senior po úraze končetiny. Lze to díky rehabilitaci s motodlahou - Zdravotnictví - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Zdravotnictví

Aktivní senior po úraze končetiny. Lze to díky rehabilitaci s motodlahou

Ilustr. obr.

24. února 2020, 12.00 | Praha (Proormedent) /aktualizace/
Ani nevíte jak, a zlomili jste si stehenní kost? K jednomu z nejčastějších úrazů, které vyžadují hospitalizaci v nemocnici, patří právě zlomenina stehenní kosti. V článku jsme si pro vás připravili tip na to, jak správně a efektivně rehabilitovat po vážné operaci nohy.

 

 

 

Jaké jsou nejčastější fraktury a úrazy ve stáří?

K velmi častým úrazům patří zlomenina stehenní kosti. Dále mezi velmi časté úrazy, které vedou nevyhnutelně k hospitalizaci v nemocnici, patří porotické fraktury páteře (porotický – prořidlý, např. ve smyslu postižení osteoporózou, pozn. red.), nitrokloubní zlomeniny pažní kosti a stabilní zlomeniny pánevního kruhu. Ženy trpí zlomeninou horního konce stehenní kosti až 3,5 krát více než muži.

Díky velmi kvalitní medicíně, včasné operaci a efektivní rehabilitaci se mohou pacienti velmi často vrátit do běžného života, který znali před úrazem. Nepodceňujte ovšem efektivní a pravidelnou rehabilitaci, která je klíčová k tomu, aby mohl vést pacient i nadále běžný aktivní život.

 

Rekonvalescence v nemocnici

Lékař stanoví diagnózu a pacientovi je neodkladně provedena operace. Samotný výkon bývá velmi náročný a pacient zůstává i po operaci hospitalizován v nemocnici. Délku hospitalizace určuje lékař v závislosti na stavu pacienta. V nemocnici pacient pravidelně rehabilituje pod dohledem zkušeného personálu. Díky pravidelné rehabilitaci se vertikalizuje, osamostatní a může být propuštěn do domácího ošetření, kde musí dále pokračovat pravidelná a správná rehabilitace.

 

Rehabilitace v domácím ošetření

Po propuštění pacienta domů je velmi nutná pravidelná rehabilitace, správná domácí péče a také pomoc rodiny. K velmi dobrému způsobu, jak se do běžného života vrátit co nejrychleji a jak si opět užívat aktivního pohybu venku na slunci, je rehabilitovat pravidelně a efektivně na motorové dlaze. Motodlaha je přístroj, který rehabilituje za pacienta. Zajistí vhodný pohyb, díky němuž se eliminují komplikace vzniklé s dlouhodobým znehybněním. Pacient zvládne používat motodlahu bez odborného personálu v nemocnici. Používání přístroje je velmi snadné, není nepříjemné, přístroj lze používat několikrát denně.

 

Jak se rehabilituje s motodlahou

Před prvním použitím motodlahy je nutné přístroj správně nastavit tak, aby dobře seděl na vaši nohu. Poté již není nutné motodlahu před každým cvičením speciálně nastavovat. Do přístroje vložíte nemocnou končetinu, na dálkovém ovládání si vyberete typ rehabilitace a zapnete tlačítko start. Pokud byste chtěli se cvičením skončit, zmáčknete jakékoli tlačítko na dálkovém ovládání a přístroj se sám vypne. Motodlahu je možné používat třikrát či čtyřikrát denně po dobu třiceti minut až jedné hodiny na jedno cvičení. Celková doba cvičení za jeden den bude od tří do čtyř hodin. Díky tomuto pasivnímu pohybu se bude vaše noha správně hýbat.

 

Proč rehabilitovat s motodlahou?

  • Díky rehabilitaci s motorovou dlahou se končetina rychleji zotaví.

  • Otoky se dříve vstřebají.

  • Zlepší se lymfatická cirkulace měkkých tkání.

  • Rehabilitujete z pohodlí domova.

  • Pacient se dříve vrátí k aktivitám, na které byl před operací zvyklý.

 

THERA Trainer tigo a TT mobi

Využít k rehabilitaci můžete také speciální rehabilitační přístroj (motomed), který na první pohled připomíná rotoped. THERA Trainer tigo umí vyhodnotit stav vašich svalů a přizpůsobí jejich posilování vaší kondici. Na přístroji lze cvičit aktivně, pasivně, nebo kombinovat aktivní a pasivní pohyb.

 

Jakou si vypůjčit motodlahu?

Po úraze a operaci nohy, TEP kyčle nebo kolene, je vhodná motodlaha na koleno a kyčel Artromot K1 Klasik (nahradila starší model Artromot K2). Jste-li po vážném úraze ramene, můžete si vypůjčit ramenní motodlahu Artromot S3 Komfort nebo Artromot S4, po úraze lokte je vhodná loketní motodlaha Artromot E2 nebo E2 compact. Více informací o jednotlivých motodlahách se dozvíte v článku Přehled motodlah: Vyberte si po operaci končetiny vhodný rehabilitační přístroj.

 

Pronájem motodlahy

Motodlahu si vypůjčíte v půjčovně motodlah. Cena zapůjčení motodlahy na jeden den je i s DPH 250 Kč, od 31. dne zaplatíte 220 Kč i s DPH. Při vypůjčení motodlahy na jeden týden dostanete dopravu a zaškolení po Praze zdarma. Při vypůjčení na dva týdny máte dopravu a zaškolení zdarma také po středních Čechách. Služby půjčovny jsou poskytovány po celé České republice.

Jak si motodlahu vypůjčit? Na webových stránkách půjčovny motodlah vyplňte krátký poptávkový formulář, který najdete u každého modelu motodlahy. Nejvhodnějším způsobem, jak si přístroj zamluvit, je zavolat na telefonní číslo +420 241 403 520 či na mobilní číslo +420 774 728 722. Ve vybraných měsících je o motodlahu velký zájem a pacienti na přístroj musí čekat. Zamluvte si motodlahu ještě dnes.

 

Jedna z motodlah: Kolenní motodlaha Artromot K1 Klasik

Jedna z motodlah: Kolenní motodlaha Artromot K1 Klasik

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Zdravotnictví  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Úterý, 3. prosince 2024

Svátek má Svatoslav

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

 

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 skvp_logo_barva-nahled3.png

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)