Kompenzační prostředky
Vozkův tip: Kompenzační prostředky pro ovládání počítače lidmi s těžkým těles. handicapem (zejména kvadruplegiky)
17. října 2014, 13.03 | Ostrava (Jiří Menšík, PETIT; (dz) (pp))
Vozka č. 3/2014 představuje kompenzační prostředky a programy pro ovládání počítače (PC) lidmi s těžkým tělesným postižením, které nabízí olomoucké občanské sdružení PETIT.
Informační a komunikační technologie (ICT) umožňují mnoha lidem s postižením prožít plnohodnotnější život. Základním předpokladem je však jejich zpřístupnění. V tomto článku vám představíme možnosti alternativního ovládání počítačů pomocí speciálních zařízení. Zde popisované pomůcky jsou určeny především pro lidi s těžkým tělesným postižením – s poruchou hybnosti horních končetin a kvadruplegiky. Žádná z uvedených pomůcek není hrazena ze zdravotního pojištění, ale na všechny lze získat až 90% příspěvek od Úřadu práce ČR na základě zákona 329/2011 Sb.
Základní pravidla
Při volbě alternativního zařízení je vhodné navrhovat jen ty nejnutnější úpravy. Raději podporujeme používání standardnějšího zařízení, často i v případě obtížnějšího ovládání. Při zpřístupnění ICT nelze opomíjet i funkce Usnadnění integrované do používaného operačního sytému PC. Pro výběr alternativního zařízení neexistuje žádný univerzální recept, vždy musíme vycházet z individuálních potřeb a schopností konkrétního člověka.
Náhrady za standardní myš
Ovládání počítače pomocí myši způsobuje často potíže i začátečníkovi bez postižení. Proto je náhrada za myš při motorickém postižení velmi častá. Nejjednodušším řešením je ovládání PC pomocí myši zcela vyloučit a ovládat počítač výhradně pomocí klávesnice (napří-klad menu Ovládací panely – Možnosti usnadnění: Myš klávesnicí). Některé typy tělesného postižení však znemožňují i po-užívání standardní klávesnice a je nutné využít virtuální (softwarové) klávesnice v kombinaci s myší, jindy je vyloučení ovládání pomocí myši nežádoucí.
Náhrady za standardní klávesnici
Klávesnice je pro ovládání počítače téměř nezastupitelná. Jediná v současnosti existující možnost, jak zcela nahradit klávesnici pro plnohodnotný přístup k počítači je diktování a ovládání PC pomocí hlasu. Existují však i další možností, jak standardní klávesnici nahradit a umožnit i těžce tělesně postiženým lidem používat počítač.
Další možnosti ovládání PC
V článku uvedené způsoby rozšiřují možnosti přístupu především lidem s velmi těžkým tělesným postižením, kteří nejsou schopni žádného nebo velmi omezeného, pohybu končetinami.
Software pro ovládání PC
V článku uvedené programy se využívají jednak při zjednodušeném ovládání počítače pomocí externích spínačů, jednak jako na jakémkoliv zařízení nezávislé programy.
Celý článek ve zdrojovém článku v příloze
Zdroj: Vozka 3/2014
Přílohy:
Tématické zařazení:

Reklama

Reklama
Krátké zprávy
VOZKA na sítích
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Reklama

Finanční podpora
Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: