Cvičení pro pacienty upoutané na lůžko - Kompenzační prostředky - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Kompenzační prostředky

Cvičení pro pacienty upoutané na lůžko

5. listopadu 2020, 16.50 | Praha (Pavel Székely, DiS.)
Skončíte-li po vážném úrazu v nemocnici upoutaní na lůžku, návrat k pohybu trvá dlouho. Naštěstí existuje způsob, jak se mobilizovat dříve a získat tím samé výhody – inovativní přístroje THERA-Trainer.

 

 

  

 

 

Cvičení pro pacienty upoutané na lůžko

Až 84 % pacientů je nedostatečně mobilizováno v prvních dvou týdnech v nemocnici. Se ztrátou svalů se k problémům přidávají i kardiovaskulární potíže. Terapeuti se s pacienty sice snaží, co jim schopnosti stačí, ale ne vždy jde terapie podle plánu.

 

Mobilizace pro pacienty

Inovativní přístroje THERA-Trainer jsou pro tyto pacienty jako šité na míru. S přístrojem THERA-Trainer Bemo může pacient šlapat na lůžku a s přístrojem THERA-Trainer Tigo se může zaměřit na dolní končetiny či na nohy a ruce.

Pohyb je díky těmto léčebným pohybovým přístrojům zaručen již v časné fázi rehabilitace. Cvičení je možné provádět aktivně nebo s pomocí motoru a podporuje se tak síla, výdrž a pružnost svalů.


Neztrácet čas a uzdravit se

Při vážném postižení pacienta (ARO, JIP, LDN, RHB, plicní oddělení) je třeba jej aktivizovat. Léčebné pohybové přístroje THERA-Trainer jsou k tomu ideální. Přístroj THERA-Trainer Bemo umožňuje hodně opakování v krátkém čase. Zvyšování intenzity tréninku na sebe pak nenechá dlouho čekat.

Podle mezinárodních doporučení by se měli pacienti mobilizovat alespoň dvakrát denně v prvních třech dnech po přijetí na JIP. S léčebnými pohybovými přístroji se z problému stává příjemná záležitost, která prospívá tělu a celkové léčbě pacienta.

 

Pohyb jako léčba

S přístrojem THERA-Trainer Tigo se pak mohou více hýbat i pacienti na vozíku, kteří jinak mají omezenou pohybovou aktivitu. Mohou zapojit jak horní, tak dolní část těla s podporou motoru či bez. Podporují tím svou jemnou mobilitu.

Tento přístroj je navržen pro rehabilitační jízdu na kole a pro procvičení rukou.  Díky tichému a silnému elektromotoru pomáhá pacientům zvládat pravidelný trénink a postupně se zlepšovat.

Přístroj THERA-Trainer Tigo je možné využívat pro domácí cvičení a ve zdravotnických zařízeních. Možností použití, které přístroj nabízí, je několik:

  • aktivní cvičení (rotoped),
  • pasivní cvičení (celková paralýza),
  • cvičení s asistencí (částečná aktivita),
  • symetrické cvičení (možnost sledování aktivity pravé a levé končetiny).

 

S pohybem jde uzdravování zkrátka lépe – prospívá tělu i psýché. Zvýšení výkonu, výdrže a zlepšení pružnosti svalů jsou tělesné užitky. Ty psychické s nimi však jdou ruku v ruce, začíná to třeba úsměvem.

 


 

Autor článku fyzioterapeut Pavel Székely, DiS., působí jako fyzioterapeut v rehabilitačním středisku Dopravního podniku hl. města Prahy již 27 let. Od roku 2003 působí jako stálý člen realizačního týmu a fyzioterapeut reprezentace České republiky v lakrosu.

(Reklama)

 

Zdroj: GetFound s.r.o.

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Kompenzační prostředky  

 

 

Neděle, 26. května 2024

Svátek má Filip

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)