Handicapovaní studenti se brání vymahačům - Zaměstnávání - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Zaměstnávání

Handicapovaní studenti se brání vymahačům

Ilustr. foto: Microsoft Office

14. prosince 2012, 00.00 | Brno (di)
Před dvěma lety oslovil handicapovaného Jakuba Hamadu (tehdy osmnáctiletého) obchodní zástupce firmy IFP s nabídkou snadného přivýdělku. Jakub během desetiminutového setkání podepsal vše, co mu předložil. „Řekl, že když přivedu další lidi, budu jejich ředitel,“ vzpomíná Jakub.

 

Tímto způsobem se zástupcům firmy podařilo přesvědčit i 14 jeho spolužáků ze Střední školy F. D. Roosevelta pro tělesně postižené v Brně. Až po čase všichni zjistili, že ve skutečnosti se upsali mimo jiné k tomu, že budou měsíčně platit dva tisíce korun na investiční životní pojištění. Pokud ne, musejí proplatit směnku na 48 000 Kč, jinak jim hrozí exekuce. Případ začala řešit Střední škola pro zdravotně postižené v Brně, ale i média.

Petr Konvalinka, zástupce ředitelky, k tomu říká: „Šlo, s prominutím, o sofistikované svinstvo. Vedle té životní pojistky byla ještě smlouva na půjčku krytá bianko směnkou na nevyplněnou částku.“

Nakonec se díky nátlaku školy, společnosti Help i médií podařilo veškeré smlouvy zrušit. Přijel sám šéf firmy pan Tichý a začaly se vracet smlouvy i směnky, které se ve škole komisionálně skartovaly.

„Vypadalo to nadějně – že jsou z toho studenti vyvázaní a že všechno je v pořádku,“ zavzpomínal Petr Konvalinka. 

Pomsta?

Podvedeným studentům se ulevilo a vše se zdálo být vyřešené. Jenže po dvou letech přišla některým z nich výzva, aby vymahačské společnosti Altea Europe zaplatili skoro 20 000 korun za dva roky starou podepsanou směnku, kterou prý společnost odkoupila.

„Vnímám to jako mstu těch lidí, kterým se zabránilo v odporném podnikání a oni si nechali pár směnek od některých žáků,“ říká Petr Konvalinka.

Ve vyjádření společnosti Altea Europe spol. s r. o. stojí: „Naše společnost dala každému z dlužníků možnost věc řešit mimosoudně snížením dlužné částky, popřípadě splátkovým kalendářem. Na dlužníky, kteří své platební povinnosti ignorují, jsme ze zákona povinni podat žalobu a této elementární povinnosti jako inkasní agentura dostojíme.“ 

Nekalé praktiky IFP

Výzva „zaplať, nebo tě dáme k soudu“ přišla i Daniele Hamadové. „Máme zaplatit skoro 20 000 Kč za směnku, která vlastně už nemá existovat. Budeme se bránit.“

Za zmínku stojí, že společnost IFP nemá na finančním trhu zrovna dobrou pověst. Česká národní banka jí uložila šestimilionovou pokutu za používání nekalých obchodních praktik a porušování zákona o pojišťovnictví.

Stovky podvedených sdružuje občanské sdružení Help. Všichni teď spoléhají na společnou, tzv. záporčí žalobu na firmu IFP, která je u Krajského soudu v Brně. Připojila se k ní i Jakubova maminka.

(di)

 

Orignál zdrojového článku v příloze

 

Zdroj: Vozka č. 4/2012

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Zaměstnávání  

 » Aktuality  

 

 

Neděle, 29. listopadu 2020

Svátek má Zina

Reklama

Raeda - produkty pro vozíčkáře

Reklama

CanoCar HANDY

Reklama

Rychlý rozvoz inkontinenčních pomůcek

Reklama

 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Reklama

klikni

Reklama

 

 

Finanční podpora

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou:

 

Ministerstvo zdravotnictví ČR  

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)