NAŠE TIPY: Knihy, CD, DVD, internet - Vzdělávání - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Vzdělávání

NAŠE TIPY: Knihy, CD, DVD, internet

20. listopadu 2016, 13.33 | Ostrava (bf)
VOZKŮV výběr z nabídek vzdělávacích a praktických publikací v klasické i elektronické formě. Uvedené tituly se mohou hodit nejen pro život s tělesným handicapem. Např. MZ ČR vydalo brožuru o prevenci a léčbě dekubitů nebo Grada publikaci o nádherných dárcích ve skle, které se hodí i pod vánoční stromeček...

 

  

 

&  Jak žít co nejdéle ve své domácnosti? 

Diakonie ČCE vydala novou příručku, která obsahuje praktické a srozumitelné informace o tom, jak přizpůsobit domácnost, v níž žije senior.

Publikace má za úkol informovat širokou veřejnost o některých možnostech, jak lze upravit domy a byty tak, aby vyhovovaly specifickým potřebám seniorů nebo osob se sníženou pohyblivostí a soběstačností a mohli tak zůstat ve svém přirozeném prostředí. Příručka přináší praktické rady, jak přizpůsobit bydlení v těch oblastech, které představují pro starší lidi problém, ať se jedná o architektonické nedostatky a bariéry, o zabezpečenost domácnosti nebo o oblast drobných sebeobslužných činností.

Brožuru si můžete zdarma stáhnout na: https://www.dustojnestarnuti.cz/res/archive/010/001236.pdf?seek=1443009834.  

K dispozici je také v tištěné podobě ve střediscích Diakonie ČCE nebo na pražském ústředí (Belgická 22). 

 

&   Prevence a léčba dekubitů 

Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo brožuru věnovanou tématu dekubitů Prevence a léčba dekubitů – příručka k Doporučení pro klinickou praxi.

Je vhodná pro odborníky i laickou veřejnost. Problematikou dekubitů se zabývá portál www.dekubity.eu, kde je možné najít další publikace, případně množství informací. Překlad do českého jazyka z anglicko originálu zajistilo ministerstvo. Brožura je ke stažení ve formátu PDF: https://www.dekubity.eu/wp-content/uploads/2015/01/Czech-dekubity-preklad_uprava_Jan2016.pdf

 

& Průvodce finanční gramotností

V rámci projektu „Neuzavírejte se mezi čtyři stěny“ vznikla publikace Průvodce finanční gramotností pro osoby se zdravotním postižením.

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR ji nabízí zdarma spolkům, které se věnují lidem s handicapem. Brožura se zabývá základními informacemi o úvěrech, kreditních a debetních kartách, úrocích a podobně. Zájemci o ni mohou napsat na

 

&   Stačí jen málo 

52 způsobů, jak rozvíjet klid mysli pomocí neuropsychologie. Rick Hanson, 160 str., 289 Kč, Portál (2016). 

Kniha nabízí jednoduchá cvičení, která mají chránit proti stresu, zlepšovat náladu a budovat větší emoční odolnost. Autor jako neuropsycholog vychází z výzkumy podloženého zjištění, že i malé úkoly, které svému mozku dáme, mohou v dlouhodobé perspektivě vést k velkým změnám. Proto nabízí právě 52 cvičení. Jednou z možností je vyhradit na každé z nich jeden týden a svou mysl cvičit po celý rok. Většinu cviků lze provádět kdykoli, kdekoli a pouze v mysli. Předkládané úkoly souvisejí se schopností zaměřit se na to, co je dobré, odpustit si, přijímat vlastní tělo, všímat si krásy, projevovat vděk a pokoru, usilovat o věci bez ulpívání, smířit se s nedokonalostí, nebrat si věci osobně, mít víru, zaplnit díru v srdci, milovat a s řadou dalších ctností.

 

&   Biokuchařka 

Maso, drůbež, zelenina. Thomas Thielemann, 216 str., 199 Kč, Grada (2010) 

Špičkový šéfkuchař představuje bohatství prosté, přírodní kuchyně na bázi biopotravin. Klade zejména velký důraz na to, aby se pokrmy připravovaly rychle a nebyly příliš nákladné. Jeho recepty jsou srozumitelné, přehledné a doprovázejí je praktické tipy, aby se příprava zaručeně podařila.

 

&  Přírodní psychofarmaka 

Celostní medicína pro duši. Aruna M. Siewertová, 128 str., 279 Kč, NOXI (2016). 

U mnohých lehčích nebo počínajících duševních potíží mohou být léčivé byliny po domluvě s lékařem vhodným doplněním k chemickým psychofarmakům. Na základě jejich celostní účinnosti nám mohou darovat útěchu, uvolnění a jasnost a opět nám vrátit chuť do života. Knížka poskytuje jasné odkazy k tomu, při jakých příznacích je vhodnější vyhledat radu zkušeného terapeuta a kdy je eventuálně nutné nasadit prostředky klasické medicíny. Přírodní léky ale i pak často mohou doprovázet léčbu – příroda nám totiž dává k dispozici pomocné a mírné prostředky.

 

&   Citlivost jako výhoda 

Jak proměnit svou citlivost v sílu. Kathrin Sohst, 256 str., 349 Kč, Grada (2016). 

Svými smysly – zrakem, čichem, chutí, sluchem a hmatem – neustále přijímáme spoustu informací. Téměř čtvrtina lidí vnímá vnější i vnitřní podněty intenzivněji, jsou nadprůměrně citliví. Co s tím dělat a jak lze citlivost vnímat jako silnou stránku? O tom empaticky a se znalostí věci píše autorka této knihy, plné inspirujících příkladů a autentických příběhů. Poskytne vám praktické rady, které vám dodají sílu a naučí vás zacházet s vysokou citlivostí ve všech oblastech života. 

 

&    Originální dárky ve skle

Namixuj skvělou směs – recepty nejen na muffiny, koláčky, sušenky a chleba. Anna Selbach, 72 str., 169 Kč, Grada (2016).

Může to být dárek k narozeninám, Vánocům nebo milá pozornost – domácí směsi ve skleničce. Takhle vypadá dokonalý polotovar: krásně naaranžované vrstvy kvalitních surovin. Inspirujte se touto povedenou knihou, která obsahuje „recepty pro skleničky“. Najdete tu recepty na muffiny, sušenky, koláčky, chleba, ale i těstoviny nebo rizoto. S knihou získáte i přístup k odkazům, kde si můžete stáhnout stylové etikety na sklenice a recepty, jak z darovaného polotovaru vyrobit finální jídlo, které vytisknete a k dárku přiložíte. 

(bf)

Po publikacích v klasické formě se můžete ptát i v nejbližší bezbariérové knihovně.

 

Zdrojový článek v příloze

 

Zdroj: VOZKA 3/2016

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Vzdělávání  

 

 

Sobota, 22. ledna 2022

Svátek má Slavomír

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Finanční podpora

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)