První výcvikový sraz psovodů s handicapem - Volný čas - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Volný čas

První výcvikový sraz psovodů s handicapem

14. prosince 2012, 00.00 | Chlum u Třeboně (Johana Biluseacová, hk)
První výcvikové setkání psovodů s handicapem proběhlo v překrásném prostředí v Chlumu u Třeboně. Všichni si pochvalovali nejen náročný výcvik a samotné soutěžení, ale i přátelskou atomosféru a skvělé zázemí.

 

Na akci se sjelo třináct psovodů s devíti psy. Pejsci se hromadně proběhli ve výcvikovém areálu a i přes chladné říjnové počasí si mohli zaplavat. Po oficiálním uvítání jsme dostali časový harmonogram, nový zkušební řád a dokumentaci na celý víkend. Večer pak proběhla prezentace s videoprojekcí, kde jsme všechny seznámili s cílem našeho projektu – zasvětit zúčastněné do nejrůznějších kynologických disciplín vhodných pro psovody s handicapem, aby zvládali správně komunikaci a spolupráci se psem. Sešla se nás skvělá parta, takže jsme spolu živě diskutovali až do ranních hodin. 

Náročný výcvik

V sobotu jsme se pustili do ostrého výcviku, probdělá noc kupodivu nikomu nevadila. Zkoušeli jsme nové výcvikové metody – někteří se učili používat clicer (klikačka s nastavitelným klikacím tónem využívá podmíněné reflexní reakce psů na známý zvuk, pozn. red.), jiní zase aportování, proběhl nácvik pachových prací a k večeru začalo cvičení volné disciplíny – tunel překážky.

Jelikož nám počasí příliš nepřálo a napadl sníh, výuka probíhala v chatě, kde bylo krásně teploučko. Večer jsme u čaje a kávičky shrnuli zkušenosti z celého dne a věnovali se diskuzi. Na závěr jsme si pustili film a tak jsme zakončili sice náročný, ale překrásný den.

Neděle – závodní den

Některá ranní ptáčata ještě před snídaní vyrazila na procházku s pejsky po krásném okolí. Pár vodomilů se vrhlo do rybníčku a zaměstnali tak své páníčky vytíráním smáčených kožíšků. Po snídani přijel pan rozhodčí a seznámil nás s průběhem závodů. Každý ze soutěžících si vylosoval pořadí, ve kterém půjde do závodu a taky disciplíny, které bude předvádět. Závod probíhal v chatě na velké chodbě. Závodů se zúčastnilo šest psovodů a sedm psů. Ti, kteří zrovna nesoutěžili, se mohli v tichosti dívat na ostatní. Jiní závodníci trénovali venku. V průběhu celého závodu se psi chovali vzorně. Atmosféra byla úžasná, žádná nervozita, pouze slzičky štěstí psovodů, kteří byli spokojeni s výkony svých psích mazlíčků. Výherci získali mnoho darů, medailí a pohárů. Všichni jsme odjížděli domů s úsměvem na tváři a těšili se na další společné setkání. Budou na stejném místě a v termínech, které najdete na našich internetových stránkách www.psi-partaci.cz nebo www.psovodishandicapem.4fan.cz.

Výsledky

První místo v celkovém závodě získaly Zdeňka Koldová s labradorkou Týnou, druhé místo obsadily Bohdana Vondrová s labradorkou Viki a na třetím místě skončili Ladislav Tomm s flat coated retrívřicí VikiV disciplíně Nejlepší poslušnost byly nejlepší Bohdana Vondrová s labradorkou Viki. Nejukázněnějším psem ve frekvenci se stal americký pitbulteriér Rasty s páníčkem Jaromírem Biluseacem. Nejlepší speciální cviky na překážkové dráze předvedly Zdeňka Koldová s labradorkou Týnou.

Soutěžila i postižená fenečka nebo psí seniorka

Každý psovod potvrdí, že práce s pejskem je skvělá příležitost k přirozené rehabilitaci a obohacení života. Nutí člověka čelit novým výzvám i třeba za cenu modřin a krkolomných pozic. Přesto je to velká zábava. Akce se zúčastnili psi pomocníci (asistenční, vodicí, signalizační) i psí mazlíčci bez speciálního druhu výcviku. Pejsci malí i velcí, psi společenští, lovečtí i zástupci bojových plemen. Někteří pejsci byli sami postižení. Jedna fenečka přišla o oko a má trvalé poškození mozku, ze kterého vyplývají její poruchy chování. Cvičila také psí seniorka – jedenáctiletá fenka, která se s nadšením učila nové kousky jako třeba překonávání překážek a probíhání tunelem. Závodit mohou prostě úplně všichni.

Skvělé zázemí a nová přátelství

Všichni byli překvapeni krásou místa, kde se setkání uskutečnilo. Četné rozlehlé rybníky lemovaly krajinu zahalenou v krásném podzimním kabátku. Ty barvy byly úžasné. Spokojeni jsme byli i s ubytováním v rekreačním středisku Lesák v Chlumu u Třeboně. Větší pokoje umožňovaly snadný pohyb na vozíku. Ocenili jsme i dostatek praktických skříněk a poliček na odkládaní nezbytností a hlavně bezbariérové toalety. Obědy připravoval jeden z účastníků (na vozíčku). Zaslouží si obrovskou pochvalu, protože stihl cvičit i skvěle navařit pro třináct osob. V sobotu to byla svíčková s knedlíky a v neděli rajská. Snídaně a večeře byly bohaté.

Díky srazu jsme získali nová přátelství, obohatili se o nové zkušenosti a povzbuzení do života. Příjemně jsme strávili čas s našimi psími parťáky, kteří byli nakonec lehce unavení.

Johana Biluseacová

(hk)

 

Originál zdrojového článku v příloze

 

Zdroj: Vozka č. 4/2012

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Volný čas  

 » Aktuality  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Anketa

Můj volný čas (... a proč?)

trávím aktivní činností

34.7%

 

trávím pasivní činností

21.4%

 

prolelkuji

20.4%

 

protrpím

23.5%

 

 

Pondělí, 24. června 2024

Svátek má Jan

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)