iQLANDIA Liberec: Bezbariérová spirála přes všechna patra, a na konci schody… - Volný čas - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Volný čas

iQLANDIA Liberec: Bezbariérová spirála přes všechna patra, a na konci schody…

iQLANDIA; foto: repro www.iqlandia.cz

22. dubna 2019, 13.30 | Nová Paka (Josef Fučík, předseda Život bez bariér, z.ú.)
Architekt liberecké iQLANDIE (zábavní centrum světa vědy a techniky) asi ztratil IQ! Bezbariérová spirála přes všechna patra až nahoru na slunnou terasu za miliony korun a na konci pár schodů. No to mě podrž. Kdo je za tento paskvil zodpovědný?

 

 

Viz stavební vyhláška – bariéra v přístupnosti budov – úniková cesta, inspektor od hasičů, IBP, architekt, investor, kolaudační úředník, zodpovědná osoba v procesu výstavby…

Obecně: V recepci iQlandie dali vozíčkáři stovku slevu. Ale vlastně to žádná sleva nebyla, když se nedostal do ,,sklepa a na půdu“ (terasu a suterén), tedy do prostor, kde mohli ostatní chodící členové naší výpravy. A samozřejmě si kvůli svému těžkému postižení nemohl vyzkoušet valnou část prvků – musel zaplatit i za svůj doprovod. Vozíčkáře tedy vstup stál celkem 320 Kč a parking (podotýkám, že je zcela ochrnutý). Takže měl v iQLANDII nejdražší pobyt!

Mimochodem jinde se v 99 % případů vstupů na akce neplatí parkovné a v 90 % ani doprovod. Tzn. iQLANDIA je kromě své jedinečnosti ve vzdělávání – a za ni opravdu všechny palce nahoru – „výjimečná“ i v přístupnosti pro vozíčkáře.

(Komentář Leoše Fučíka: V Brně udělali před dvěma lety to samé. Za předraženej veleranec zrekonstruovaná budova Tržnice nad Zelným rynkem – centrum starého Brna. Výtah, nahoře krásná terasa a před ní pět blbých schodů! Architekt z Ligy vozíčkářů, kterého jsem pozval, říkal, že z placu vysype pět způsobů (a u prkna dalších deset), jak by to šlo i dodatečně za pár šupů řešit (když už to teda schválili tak blbě). Svoláno jednání – investor a majitel město Brno, stavební odbor a prý zástupce pro bezbariérovost NIPI. A madam z NIPI říká: Ano, dali jsme souhlas. Kde je psáno, že vozíčkáři musí všude? Tak sem prostě nepojedou. A výsledek tahanic po dvou letech? Už jsem unavenej…)

Komentář Josefa Fučíka: Přesně! Průběžně všude v republice je to stále dokola stejný špatný postup. Kolaudační úředník to orazítkuje, i když je to v rozporu se stavební vyhláškou (většinou i pod tlakem investora), a už s tou zcela zbytečně vytvořenou bariérou při provozování nikdo nehne. Prostě neuvěřitelná ,,společenská hloupost“. Kdyby vládou prošel námi navrhovaný Inspektor přístupnosti (budov, nemovitostí atd.), který by jim při pravidelných ročních prohlídkách kvůli tomu prostě nedal revizi, to by byl najednou fofr v odstraňování takovýchto bariér!

 

Originál článku v příloze.

 

Zdroj: VOZKA 1/2019

Přílohy:

Expozice Člověk - laparoskopická operace; foto: repro www.iqlandia.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Názory  

 » Aktuality  » Volný čas  

 » Aktuality  » Vzdělávání  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Anketa

Můj volný čas (... a proč?)

trávím aktivní činností

35.4%

 

trávím pasivní činností

21.1%

 

prolelkuji

20.4%

 

protrpím

23.1%

 

 

Čtvrtek, 20. ledna 2022

Svátek má Ilona

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Finanční podpora

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)