V Ostravě se uskuteční první český „Outdoorový den napříč handicapy“ - Sport bez bariér - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Sport bez bariér

V Ostravě se uskuteční první český „Outdoorový den napříč handicapy“

14. srpna 2014, 13.27 | Ostrava (Tomáš Pchálek, red)
Unikátní akce, která proběhne v sobotu 23. srpna 2014 od 10 hodin v OC Fórum Nová Karolina, vznikla jako testovací projekt v rámci Ostravy Evropského města sportu 2014. Hlavním pořadatelem sportovního dne pro všechny bez rozdílu zdravotního stavu, věku nebo pohlaví je o. s. Cesta za snem, které má na svém kontě řadu mezinárodních sportovních projektů na podporu aktivního života s handicapem.

 

Ostrava je letos Evropským městem sportu. V rámci projektu podpořila pro rok 2014 sportovní aktivity klubů a organizací více než 20 miliony korun. „Podstatou projektu je, aby se do sportování zapojili úplně všichni, děti, dospělí, senioři, zdraví, ale také handicapovaní. Proto jsme z grantů podpořili myšlenku společných akcí lidí zdravých a tělesně postižených. Nebojíme se projektů, které se ještě jinde nekonaly. Jsme potěšeni, že se staneme prvním městem, kde se outdoorový den napříč handicapy bude konat. Věříme, že se k nám postupně přidají i další města,“ řekl náměstek primátora města Ostravy Martin Štěpánek. 

V přípravě organizátoři využívají svých několikaletých zkušeností z předchozích projektů, kontaktů s desítkami organizací, rehabilitačními ústavy, spinálními jednotkami, speciálními centry následné pomoci nebo zájmovými skupinami. „Zásadním principem akce je možnost poměření sil a schopností v rámci nejrůznějších sportovních disciplín. Soutěžit budou vždy dvojice – člověk bez handicapu a s handicapem. Bez rozdílu věku, pohlaví a postižení. Návštěvníci si samozřejmě budou moci jednotlivé disciplíny vyzkoušet i bez nutnosti soutěžit – ale přijdou tak o možnost vyhrát nový Tablet Lenovo A7-50, což by byla škoda,“ říká místopředseda o. s. Cesta za snem Miloslav Doležal. 

Disciplíny jsou postaveny na sportovních aktivitách, které lze provádět i s handicapem. Návštěvníci si vyzkouší například duely na trenažérech bicyklů poháněných rukama, veslování nebo sledge lyžování. Pozornost určitě vzbudí lezení na osmimetrovou stěnu, kdy zdraví budou mít znehybněny nohy. Instruktorem lezení bude nevidomý horolezec Honza Říha. Zápolit se bude také na elektronické střelnici, na překážkové dráze nebo v dovednostních soutěžích. 

K dispozici bude návštěvníkům Kinostan – prostor pro relaxaci a poznání aktivit handicapovaných osob –, kde mohou vidět filmy z „misí“ Heřmana Volfa nebo např. film „Máš jen jednu šanci“ o pěti odvážných ženách postižených nevyléčitelnou chorobou (jedna je na ortopedickém vozíku), když se chystají zdolat nejvyšší horu v srdci černé Afriky – Kilimanjaro. 

Doprovodný program nabídne např. ukázky a testování elektrokol značky APACHE. Jde o zcela nový program zpřístupnění cyklistiky osobám se sníženou pohyblivostí (v prostoru před OC). Svůj um si můžete vyzkoušet ve výtvarných dílnách vedených výtvarnicí a keramičkou Pavlou Novotnou. 

Více informací na:  https://cestazasnem.cz/naprichandicapy/.

 

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Sport bez bariér  

 » Aktuality  » Kultura bez bariér  

 

 

Neděle, 26. května 2024

Svátek má Filip

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)