Žádáte o dávky? Komunikujte s Úřadem práce ČR z pohodlí domova - Sociální služby - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Sociální služby

Žádáte o dávky? Komunikujte s Úřadem práce ČR z pohodlí domova

Ilustr. foto: https://www.uradprace.cz/

4. prosince 2021, 15.50 | Praha (MPSV a ÚP ČR)
Pokud lidé chtějí žádat o některou z nepojistných sociálních dávek, jako je např. příspěvek či doplatek na bydlení, přídavek na dítě nebo rodičovský příspěvek, nemusí na Úřad práce ČR (dále jen „ÚP ČR“) osobně. Žádosti a další podklady je možné zasílat i jinou cestou a vše tak vyřešit z pohodlí domova.

 

 

Ministerstvo práce a sociálních věcí opět přistoupilo ke zjednodušení administrativy, což umožňuje vyhlášený nouzový stav. Po dobu jeho trvání tak není nutný zaručený elektronický podpis. Postup 29. listopadu 2021 schválila i Vláda ČR. Důvodem této úpravy je omezení osobního kontaktu, a tedy rizika šíření nákazy koronavirem. V neposlední řadě také maximální zjednodušení administrativy a urychlení zpracování podaných žádostí. Stejně jako tomu bylo během loňského roku.

„Potýkáme se s epidemií, která opět nabývá na síle. Počty nakažených výrazně překračují čísla z loňského roku. Zjednodušení papírování je v této složité době naprosto logický krok,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. „Apelujeme tímto na klienty, aby skutečně zvážili, jestli je nutné chodit na Úřad práce ČR osobně. Žádosti a jiné podklady je možné zasílat i jinou cestou. Kromě toho, že ochrání své zdraví, ušetří také čas strávený čekáním ve frontě,“ doplňuje generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.

 

Možnosti 

  • Vyplněné formuláře je možné podávat elektronicky, tedy prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem. Po dobu nouzového stavu není nutný zaručený elektronický podpis. Přílohou takového e-mailu může být sken/fotografie s dokladovanou skutečností (např. sken/fotografie žádosti o dávku s podpisem). Pokud člověk touto cestou požádá o jakoukoli dávku vyplácenou ÚP ČR, je třeba do žádosti uvést také telefonní a emailové spojení. Zaměstnanci ÚP ČR jej tak, v případě nutnosti, mohou kontaktovat a předejít případným nesrovnalostem. 

  • Formuláře, včetně jejich vyplněných vzorů, jsou k dispozici na https://www.mpsv.cz/web/cz/formulare.

  • Další možností podání je pak zaslání žádostí a dalších podkladů poštou (s vlastnoručním podpisem)...

  • ... nebo v době úředních hodin odevzdání tiskopisů na podatelně či do schránek umístěných obvykle při vstupu na příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR, případně na jiném viditelně označeném místě.

 

Rady a návody

  • Aby ÚP ČR lidem ještě více zjednodušil proces vyplňování žádostí, postupně zveřejňuje na svých webových stránkách (https://www.uradprace.cz/web/cz/prakticke-radyinformacni-letaky) (oprava red: https://www.uradprace.cz/web/cz/nepojistne-socialni-davky-videa#Pn%C5%BDa Facebooku návodné videospoty. V jejich rámci lidem radí nejen jak na vyplňování žádostí, ale diváci se také dozví, jaké jsou základní podmínky pro získání nároku na konkrétní dávku nebo kde najdou potřebné informace.

  • Další praktické podrobnosti jsou zájemcům k dispozici na webových stránkách ÚP ČR – www.uradprace.czLidé mohou využít i služeb „virtuálního asistenta“.

  • V případě obecných dotazů se pak zájemci mohou obracet na Call centrum ÚP ČR (tel. 800 779 900 bezplatná linka, e-mail: ).

  • Další zjednodušení se týká přídavku na dítě, kdy v případě dosažení jeho zletilosti není nutné dokládat nezaopatřenost (např. potvrzení o studiu).

  • Změna se týká také žádostí o opakující se dávky hmotné nouze. Ty je v této situaci možné podávat v místě, kde se žadatel zdržuje (nikoli pouze na kontaktním pracovišti ÚP ČR dle trvalého bydliště).

 

Tisková oddělení MPSV a ÚP ČR

Mezititulky, zvýraznění a odrážky (red)

Originál TZ MPSV a ÚP ČRhttps://www.uradprace.cz/documents/37855/1991774/TZ_el_komunikace_listopad_2021.pdf/b485e44d-8aa8-0019-197e-699f5a66da38

 

Žádosti o nepojistné sociální dávky

Lidé, kterým po změně dodavatele energií výrazně vzrostou výdaje a nemají dostatek finančních prostředků na úhradu základních potřeb, mohou požádat Úřad práce ČR o některou z nepojistných sociálních dávek. Konkrétně o příspěvek nebo doplatek na bydlení. Ve vybraných situacích lze poskytnout také dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP). Informace k MOP – vyúčtování jsou k dispozici ZDE

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Sociální služby  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Čtvrtek, 30. května 2024

Svátek má Ferdinand

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)