Stát neplatí asistenční psy ani dětem - Sociální služby - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Sociální služby

Stát neplatí asistenční psy ani dětem

Pestrá společnost, o. p. s.

22. června 2015, 17.55 | Praha (Jana Augustinová)
Organizace Pestrá společnost, o. p. s., vytvořila petici za rovná práva pro majitele asistenčních a vodicích psů. Rovněž chystá na 25. 6. happening na náměstí Republiky v Praze, kde na toto téma bude upozorňovat širokou veřejnost.

 

 

Na nerovnost v přístupu k asistenčním psům se rozhodli upozornit MPSV ČR představitelé Pestré společnosti peticí. „Nerozumíme tomu, proč jedna skupina lidí s postižením má přístup k asistenčnímu psovi jako kompenzační pomůcce a jiná ne,“ upozorňuje na disharmonii v zákoně Klára Pragerová, manažerka výcviku asistenčních psů. „Asistenční psi pro lidi s jiným druhem postižení přitom procházejí srovnatelným a v mnoha případech i náročnějším profesionálním výcvikem,“ dodává Pragerová. Petici již podepsalo v prvních týdnech po spuštění přes 1 200 lidí.

Happening na náměstí Republiky bude probíhat 25. 6. od 14 do 17 hodin. Lidé zde budou mít možnost kromě podepisování petičních archů vidět na vlastní oči práci asistenční psů a setkat se osobně s lidmi, kterým psi pomáhají. Happeningem bude provázet moderátorka a herečka Veronika Petrová. Hudební doprovod obstarají Michal Turek a Marek Valenta. Připraveno bude i něco k zakousnutí.

Asistenční psi jsou ve světě i u nás běžnou pomůckou, která lidem s postižením pomáhá kompenzovat jejich handicap. Výcvik asistenčního i vodicího psa stojí 200 000 korun. Podporován je však pouze pes vodicí, na kterého stát přispívá člověku s handicapem 90 % částky. Lidé s jiným než zrakovým postižením mají tedy smůlu. Výcvik jejich psů musí být financován z veřejných sbírek, prostředků od nadací či firemních dárců. Je s podivem, že jiné státy (např. Německo a Slovensko) asistenčního psa jako pomůcku uznaly a přispívají na ni.

Asistenční pes přitom je velmi důležitým faktorem při rozvoji dítěte s postižením. Nejenže je velkým pomocníkem pro celou rodinu, pomáhá při rehabilitaci, ale funguje i jako obrovský motivační prvek v logopedii a psychomotorickém vývoji dítěte. Rovněž signální pes je neocenitelnou pomůckou. Signalizuje neslyšícímu člověku zvuky, jež přicházejí z okolí (zvonek u dveří, oslovení jinou osobou, pláč miminka apod.).

 

Statistická data

V ČR se v roce 2014 vycvičilo a předalo 44 vodicích psů (náklady 8,6 mil. Kč) a 32 asistenčních psů (náklady 6,4 mil. Kč). Dle údajů MPSV stát vydal v roce 2014 téměř 800 mil. Kč na pořízení kompenzačních pomůcek. Při zahrnutí asistenčního psa mezi kompenzační pomůcky by tak výdaje státu vzrostly o 6,4 mil. Kč, tedy o 0,75 %.

 

Pestrá společnost, o. p. s., je neziskovou organizací, která se výcviku asistenčních psů věnuje již sedmým rokem. Během té doby předala do rodin téměř tři desítky psů. Velké procento klientů tvoří děti. Organizace poskytuje majitelům asistenčních psů sociální rehabilitaci, na kterou rovněž od státu nedostává žádné prostředky.

Celé znění petice na www.pestraspolecnost.cz/petice.

Kontakt: Bc. Michal Prager, ředitel Pestré společnosti, o. p. s., tel.: 603 875 145, , www.pestraspolecnost.cz.

 

 

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Sociální služby  

 » Aktuality  » Kompenzační prostředky  

 

 

Úterý, 28. května 2024

Svátek má Vilém

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)