Sami jsou postižení, přesto pomáhají druhým - Sociální služby - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Sociální služby

Sami jsou postižení, přesto pomáhají druhým

Tým Free Will

26. března 2014, 23.40 | Tichá (hk)
Sdružení Free Will bylo zaregistrováno v květnu loňského roku a už od počátku pomáhá těm nejpotřebnějším. Snaží se hledat způsoby, jak co nejvíce kompenzovat nelehkou situaci lidem se zdravotním postižením, dětem z dětských domovů, seniorům a osobám těžce nemocným. Vítaná je jakákoliv přínosná spolupráce.

 

 

 

 

„Naše občanské sdružení jsme založili společně s mou kamarádkou Marií a sestrou Irenou. Od mládí cítíme všichni kladný vztah k lidem, zvířatům a životu celkově. Rádi všem pomáháme,“ říká jeden ze zakladatelů sdružení Pavel Badač. „Myslíme si, že máme dobré předpoklady k tomu, aby naše konání bylo efektivní a pro mnohé užitečné. S mou starší sestrou Irenkou máme totiž sami od mládí zdravotní omezení. Žijeme s nervosvalovým onemocněním – svalovou dystrofií pletencového typu. Umíme si tedy poměrně dobře představit každodenní starosti lidí se zdravotním postižením, známe jejich potřeby,“ dodává Pavel.

V současné době sdružení pracuje na několika projektech. Jedním z nich je Free Village. Vize místa, které bude všem zájemcům o bydlení komunitního typu poskytovat pevné zázemí a teplo domova. Plně bezbariérová svobodná vesnička zbudovaná na klidném místě v beskydských horách. Konkrétní podoba celého projektu se ještě vyvíjí, ale jasné je, že půjde o domečky postavené z přírodních materiálů a celý komplex bude hospodařit trvale udržitelným způsobem.

 

Nebe na zemi

Tento projekt by měl být jednoduchým systémem pomoci, který je určen pro široký okruh potřebných, s minimálním počtem prostředníků. Přímá podpora člověka poskytovaná konkrétní osobě, přírodě, životnímu prostředí.

V rámci tohoto unikátního projektu mohou potřební lidé požádat Free Will o podporu např. ve formě přímých finančních darů, hmotných darů, poskytnutí jednorázové či pravidelné služby. Podle územních krajů a podskupin typů žadatelů si pomoc nabízející člověk může snadno vybrat konkrétní osobu, které pomůže. Žádající o pomoc vloží podle jednoduchých pokynů svou žádost o podporu na https://www.freewillos.cz/nebe-na-zemi/.

 

Mobilní bazénový zvedák v Belarii

Plavání je hojně vyhledávanou sportovní aktivitou vozíčkářů, avšak možností si bezpečně zaplavat v bezbariérově upraveném bazénu zase tolik není. Obtížný je především přístup do veřejných bazénů a koupališť. Sdružení Free Will pořídilo mobilní bazénový zvedák do hotelu Belaria v Hradci nad Moravicí. 

Hotel má bezbariérové prostory, rehabilitaci a vnitřní i venkovní bazén. Místo je vhodné k pořádání rekondičních pobytů. 

 

Otevřené mistrovství ČR v šachu tělesně postižených

Sdružení Free Will podpořilo Rehabilitačně sportovní centrum TJ Respekt Frenštát v pořádání otevřeného mistrovství ČR v šachu tělesně postižených mužů a žen s mezinárodní účastí 2013.

Hra šachy je jeden z mála sportů, kterému se mohou věnovat i osoby s velmi těžkým postižením. Tento turnaj by se měl na Belarii konat každý rok, a to opět s mezinárodní účastí. Podrobné informace včetně možností podpory budou na webových stránkách sdružení.

 

Práce pro lidi se zdravotním postižením

Sdružení spolupracuje s terénními pracovníky, chráněnými dílnami i neziskovými organizacemi.

Terénní spolupracovníci se v ulicích českých měst snaží veřejnost blíže seznámit se sdružením a nabízejí možnost podpořit jeho činnost zakoupením výrobků, které pochází většinou z chráněných dílen, nebo je vyrábějí přímo ve svých domovech znevýhodněné skupiny spoluobčanů, na které je prioritně zacílená podpora sdružení.

Terénní spolupracovníci jsou převážně lidé se změněnou pracovní schopnosti, lidé v invalidním důchodu, ve starobním důchodu či pár let před ním, rodiče samoživitelé starající se o nezaopatřené děti, lidé sociálně slabí, kteří díky svému znevýhodnění mají problém získat pracovní uplatnění. Tito lidé spolupracují se sdružením na základě plné moci a dohody o provedení práce.

Kontakt a další informace: Free Will o.s., 742 74 Tichá 349, okr. Nový Jičín, tel.: 775 987 263, 777 683 308, 777 566 321, , www.freewillos.cz.

(hk)


Zdrojový článek v příloze

 

Zdroj: Vozka 1/2014

Přílohy:

Tým Free Will

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Sociální služby  

 

 

Neděle, 26. května 2024

Svátek má Filip

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)