Opel handy cyklo maraton odstartuje už potřetí - Sociální služby - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Sociální služby

Opel handy cyklo maraton odstartuje už potřetí

20. července 2015, 10.52 | Praha, ČR (red)
V úterý 28. července 2015 v poledne odstartuje z Václavského náměstí v Praze letošní Opel handy cyklo maraton. Na trasu dlouhou 2 222 km okolo České a Slovenské republiky vyjede 232 zdravých a handicapovaných cyklistů ve smíšených týmech.

 

Opel handy cyklo maraton 2015 (OHCM) je postaven jako štafeta osmi, čtyř nebo dvoučlenných týmů. Jednotliví členové se na silnici střídají v jízdě nonstop. Trasa je stanovena na 2 222 km a časový limit pro její ujetí je 111 hodin. Všechny týmy musí projet čtyřiadvacet kontrolních bodů – rehabilitační ústavy, spinální jednotky a speciální centra. Trasu si však každý tým určuje sám, stejně jako taktiku střídání, produkci týmu, zásobování, stravu či odpočinek.

Závod je rozdělen do tří kategorií podle počtu cyklistů v týmu. V každém týmu musí být minimálně jeden člověk s handicapem (držitel karty ZTP, TP nebo ZTP/P). Každý člen týmu musí během závodu absolvovat minimálně 100 km na kole.

Jednotlivé týmy jsou navíc patrony člověka krátce po úrazu nebo nemoci, který se s handicapem teprve učí žít. Ten se stává členem týmu a snaží se do závodu zapojit, jak mu jeho zdravotní stav dovolí. Kromě toho, že týmy svým patronovaným mohou „vyjet“ zajímavé ceny, největší odměnou jim je možnost strávit společně se všemi účastníky maratonu víkend v přírodě s bohatým sportovním a outdoorovýn programem, tzv. Zážitkový víkend v přírodě. Cílem projektu není primárně darovat peníze či hmotné dary, ale darovat zážitky, nové zkušenosti, motivaci a nové kamarády.

 

Novinky v roce 2015

Třetí ročník OHCM přináší opět celou řadu změn a vylepšení. Trasa skrz rehabilitační ústavy, spinální jednotky, speciální centra a nemocnice dozná jen málo změn oproti ročníku 2014, avšak pojede se opačným směrem!

V roce 2015 přitvrdí pravidla, abychom dosáhli co možná nejvyšší míry bezpečnosti:

  • Na trase budou místa s povinným střídáním
  • Na trase budou některé nebezpečné úseky zakázány
  • O zábavu a zpestření závodu se postarají tři speciální prémie

 

Budou jimi časovka jednotlivců (čtyři vybrané úseky pojedou na čas čtyři členové týmu), časovka týmů (vybraný úsek pojedou na čas společně čtyři členové týmu) a vrchařská prémie (tým pojede na čas do extrémního převýšení). Ve všech případech je možné získat časovou výhodu, která se odečte od celkového času v cíli.

Novinkou je také zvýhodnění týmů, které často nasazují své handicapované členy. I když OHCM je více poutí dobré vůle než závodem, rivalita a závodní horečka vedla mnohdy týmy k omezování nasazení převážně třístopých cyklistů. Abychom tomu předešli, budeme týmy motivovat časovým zvýhodněním třístopých kol (handbike, tricykl). Za každý ujetý kilometr na tomto kole nad povinný limit 100 km bude v cíli týmu odečtena jedna minuta.

Intervaly mezi starty jednotlivých týmu se zkrátí z pěti na jednu minutu!

Pravidla OHCM 2015 najdete zde: https://www.111hodin.cz/pravidla-ohcm-2015 .

 

Maraton ještě více online

Již první ročník maratonu byl jedinečný tím, že štafetovým kolíkem v týmech se stal GPS tracker, zařízení informující o své poloze. Na webu www.111hodin.cz pak bylo možné sledovat pohyb týmů téměř v reálném čase z osobního počítače, tabletu či telefonu.

Ve druhém ročníku jsme interakci zvýšili postavením nového webu, který poté spoluvytvářelo více než 200 účastníků závodu. Ti posílali své zprávy, fotografie, videa, komentáře.

V letošním roce hodláme tuto možnost dát také všem průjezdním bodů, které budou moci informovat o tom, jak to u nich právě probíhá. Druhou novinkou jsou web kamery, které ve vybraných průjezdních bodech budou zobrazovat dění obrazem.

Web www.111hodin.cz projde dalšími vylepšeními. Bude rychlejší, získá nové možnosti interakce, např. lajkování, více možností vkládání videa, větší kompatibilitu s chytrými telefony a tablety. Změna bude také v zobrazování týmů na mapě ve prospěch přehlednosti.

Heslem OHCM 2015 od prvního dne je: „Pokud jsme schopni fungovat jako tým v nejdelším cyklistickém závodě v České republice, co brání tomu, abychom jako tým fungovali i v běžném životě?“

Díky všem, kteří do toho jdou s námi!

 Tým OHCM 2015

 

Opel handy cyklo maraton je zásadním sportovním projektem na integraci handicapovaných a nehandicapovaných lidí v jeden fungující tým. Autorem projektu a ředitelem závodu je vozíčkář Heřman Volf, předseda sdružení Cesta za snem. Nadšený handbiker se před třemi roky inspiroval nejtěžším cyklistickým závodem světa – americkým RAAM – a vytvořil evropskou verzi závodu.

První Opel handy cyklo maraton odstartoval v roce 2013 a do dnešní doby ovlivnil myšlení tisíců lidí. Projekt handy maratonu na kolech je otevřen všem, kdo mají chuť zažít něco jedinečného. Účastní se jej hobby cyklisté, amatérští sportovci a nadšenci, party kamarádů, týmy komerčních firem, rehabilitačních ústavů, spinálních jednotek, škol nebo týmy reprezentující města či neziskové organizace.

Více na www.111hodin.cz nebo www.cestazasnem.cz.

 

 

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Sport bez bariér  

 » Aktuality  » Sociální služby  

 

 

Úterý, 28. května 2024

Svátek má Vilém

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)