Negativní dozvuky Drábkovy reformy: Nevyhovující přístupnost ÚP pro ostravské vozíčkáře - Sociální služby - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Sociální služby

Negativní dozvuky Drábkovy reformy: Nevyhovující přístupnost ÚP pro ostravské vozíčkáře

Hlavním vchodem se vozíčkář do budovy ÚP nedostane. Musí zadním, jehož stísněné podmínky už leccos signalizují

11. července 2015, 11.01 | Ostrava (di)
Od svých šesti let je Jiří Mikolajek (53) postižen dětskou mozkovou obrnou. Přestože skončil na vozíku, na svět kolem sebe nezahořkl, je společenský, zábavný a agilní. Být slušný na lidi a doufat, že lidé budou slušní také – to je jeho celoživotní krédo.

 

 

V ostravských ulicích je celkem snadno poznatelný podle přílby a praporku, který vlaje na jeho „električáku“ Meyra Optimus 2.

„Je to Mercedes mezi vozíky,“ konstatuje Jiří. „Má sice o něco větší rádius otáčení, ale téměř žádná díra na cestě pro něj není problémem a s patnácti kilometry za hodinu je to vynikající exteriérový vozík. Mám ho už tři roky, na základě standardní žádosti a doplatku 97 000 korun, který mi zasponzorovala firma WinDuo Ostrava – mimochodem, jen zpětné zrcátko stojí dva tisíce.“

 

Štvou ho politické čachry

Jiří Mikolajek pracuje přes dvacet let jako účetní, je dobrovolným dárcem krve, pravidelně cvičí (jak říká, svět je pak přívětivější), má rád sport, humor (třeba Foresta Gumpa) a technické novinky.

„Fascinuje mě, co všechno dokáže člověk vymyslet, jak to funguje a slouží lidem. Například kochleární implantáty do ucha a vlastně veškerá protetika… Akorát to má vadu, že je to drahé a řada lidí si to nemůže dovolit. A vůbec, přestože to vypadá, že se neustále chechtám, je pár věcí, které mě fakt štvou. Především politické čachry, jejichž výsledkem pak je, že nejsou peníze pro ty nejpotřebnější.“

Na nedávnou éru ministra Drábka má Jiří Mikolajek (jako spousta jiných lidí) nepříjemné vzpomínky.

„Pobíral jsem příspěvek na péči ve výši 4 000 korun, a když jsem si dal žádost na jeho zvýšení, zkrouhli to na částku 800 korun. Přitom nikoho jsem nezajímal jako člověk, úředníci se řídili pouze tím, co stálo na papíře. To byla Drábkova sociální reforma v praxi.“

Připomeňme si: v souvislosti s touto reformou od 1. ledna 2012 přešla veškerá dávková agenda z obecních úřadů na úřady práce. A aby změn a zmatků nebylo málo, prosadilo ministerstvo i další změnu – přechod z používaných softwarových programů na výplatu dávek na nové softwary, které vyvíjely firmy z okolí Drábkova ministerstva. Ukázalo se ale, že nefungují. V prohlášeních samotných pracovníků z úřadů práce se pak objevovaly pojmy jako: „Naše agenda je naprosto v troskách“, „Nejsme schopni řádně naplňovat naše zákonné cíle“, nebo „Naplnily se nejhorší scénáře“.

 

Vozíčkáře vyřizují na chodbě

„Každý ostravský vozíčkář se s negativními dozvuky Drábkovy reformy potýká vždy, když se snaží cokoli vyřídit kolem dávek na úřadu práce,“ dodává Jiří Mikolajek. „Dříve bylo pracoviště sociálního odboru v moderní bezbariérové budově – i se sociálním zařízením – na ulici 30. dubna a patřilo pod magistrát. Po přeložení oddělení sociálních služeb, příspěvku na péči a dávek pro osoby se zdravotním postižením pod ÚP na ulici Pivovarskou jsou podmínky pro vozíčkáře naprosto nevyhovující, takže úřednice musí záležitosti s vozíčkáři řešit mimo kancelář. Ano, jsou sice ochotné, ale tohle přece není normální. A přestože magistrát s tím nemá už vůbec nic společného, informoval jsem o tom primátora, který přece musí mít v Ostravě nějaké slovo. Tak jsem zvědav, jak to nakonec dopadne.“

Aktuální fotoreportáž dokládá pravdivost slov Jiřího Mikolajka. O příp. (ne)řešení celé situace budeme čtenáře Vozky informovat.

(di)

 

Zdrojový článek v příloze

 

Zdroj: Vozka 2/2015

Přílohy:

„Mercedes mezi vozíky“ takové překážky v pohodě zvládá, ale pro jiné vozíky to může být problém

Ostatně, ani ty ulice nejsou nic moc

Po obtížné manipulaci s ručně otevíranými dveřmi se vozíčkář dostane k výtahu

Maminka s kočárkem chce vystoupit? Tady půjde o milimetry…

Výtahem se lze do patra dostat – ale z výtahu už ne. Výstup je pootočen o 90 stupňů

A zpátky z budovy jedině vycouvat

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Sociální služby  

 

 

Pátek, 19. dubna 2024

Svátek má Rostislav

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)