Náš kraj není „černý“ – prožíváme lidskou solidaritu a souznění s krásnou přírodou - Sociální služby - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Sociální služby

Náš kraj není „černý“ – prožíváme lidskou solidaritu a souznění s krásnou přírodou

Náměstek hejtmana MSK Jiří Navrátil

26. dubna 2017, 09.30 | Ostrava (di)
První letošní číslo VOZKY přineslo rozhovor s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiřím Navrátilem (KDU-ČSL), který se své funkce ujal loni na podzim.

 

 

 

 

Jiří Navrátil začal studovat teologickou fakultu, ale záhy si uvědomil, že by chtěl „dělat něco pro lidi“ jiným způsobem. Nejdřív manuálně pracoval a vyvíjel společenské aktivity. V roce 2010 vstoupil do komunální politiky. Je zároveň místostarostou v obci Mořkov (u Nového Jičína).

 

  • Jste náměstkem pro oblast sociální. Tu jste si vybral, nebo na vás „zbyla“?

Pravdou je, že jsem více pošilhával po oblasti kultury. Ale chopil jsem se toho jako nové výzvy a změny v životě. Nastudoval jsem hromadu věcí a našel se v tom, zejména když sociální oblast souzní s mým osobním heslem, že politika už musí být konečně službou lidem. A dostavily se i první hvězdičky úspěchu: podařilo se nám letos schválení zvýšeného rozpočtu na podporu dofinancování služeb ze 14 milionů u bývalé koalice na 50 milionů korun. Pro úplnost, na základě rozhodnutí ministerstva práce a sociálních věcí kraj obdržel pro letošní rok finanční prostředky ve výši 1,067 miliard korun. K tomu úspěchu se ovšem sluší dodat, že jak hejtman, tak i koalice jsou nakloněni sociálním službám, zejména pro lidi s postižením a seniory.

  • Co konkrétního chcete pro tyto lidi v kraji zlepšit?

Jedním z velkých úkolů je dokončení tzv. transformace. To znamená pořídit pro ně další menší domovy, domácnosti chráněného bydlení pro dvě až tři osoby se společnou kuchyní, kam sociální pracovník dochází – čili pracuje v terénu. Senioři a handicapovaní, kteří tak už bydlí, si tento systém pochvalují. Říkají, že život v ústavu byl pro ně pořád stejný, zatímco „venku“ je sice těžší, ale jiný, je to pestřejší život s větší mírou soukromí. Mimochodem – náš kraj se stal prvním v České republice, který proces transformace uskutečňuje jako systémovou změnu poskytování sociálních služeb.

Dále jsme vyhráli projekt ministerstva práce a sociálních věcí na získání dvou pracovníků, kteří jsou přímo vyčleněni – jeden pro seniory a druhý pro rodiny. V obou oblastech tak dojde k dalšímu zlepšení. Vedle toho se věnujeme a podpoříme řadu dalších projektů, které chceme pro naše seniory rozšířit – Senior pasy, Stárnutí s chutí, Počteníčko s babičkou a Hodinový vnuk, které mají za cíl aktivaci seniorů i sblížení rozdílných generací.

  • Do vaší gesce patří i statistika z tzv. černé kroniky: loni bylo v našem kraji stíháno 8 477 recidivistů, což představuje téměř 60 procent všech stíhaných osob…

Ano, to je mimořádně závažný problém, jejich podíl na spáchané trestné činnosti je stabilně asi o deset procent vyšší, než je průměr v celé republice. Na preventivně zaměřené aktivity vynakládáme finanční prostředky jak z vlastního rozpočtu, tak i z dotačního programu ministerstva vnitra. Jde konkrétně o resocializační program – několikaměsíční projekt –, který kombinuje individuální psychologické konzultace s terapeuttem a doprovod vyškoleného mentora. Loni jím prošlo 27 mužů a tři ženy – každý takto zachráněný život je cenný a všichni účastníci i odborní pracovníci vyhodnotili projekt jako potřebný.

Ostatně je našim prvořadým cílem ve všech oblastech, aby vydané peníze splnily svůj účel a přinesly dobré výsledky. Proto na projekty, jejichž náplní je schůzovní činnost nebo konference „odnikud nikam“ žádné peníze dávat nehodláme. A proto jsme třeba podpořili milionem korun projekt Protidrogový vlak.

  • Můžete k této akci říci něco bližšího?

Protidrogový vlak má šest multimediálních interaktivních vagonů a v nich jsou zkopírována i taková místa, která člověk běžně nenavštíví – třeba drogové doupě, vězení, policejní vyšetřovnu či místo s následky automobilové havárie, kterou zapříčinily drogy. Návštěvníky pak provází filmový příběh, který vznikl na základě skutečné události. Osobně jsem tím vlakem prošel, takže vím, že tam každého čeká jedinečný zážitek, který ruku v ruce se silnými emocemi ukazuje hrozby drogové závislostí a donutí člověka přemýšlet o životě i o zdraví. Tento vlak bude v Moravskoslezském kraji v sedmi městech od března do května a bude součástí dalších projektů prevence. Jsem přesvědčen, že bude mít mnohem větší efekt, než mívají protidrogové přednášky.

  • Jste náměstkem hejtmana za KDU-ČSL, jak jste na tom s vírou v Boha?

Od malička jsem byl vychováván k tomu, že Bůh existuje. A máte řadu lidí, kteří se vyjadřují v tom smyslu, že „nad námi něco je“. Přitom čas od času se každý dostane do tíživé situace – a v takových chvílích jsem rád, že se obracím ne k něčemu, ale k někomu, který je. Nicméně víru (a to i ateistickou víru) považuji za individuální věc každého člověka, která v práci nesmí znamenat překážku. Abych to převedl do koaliční spolupráce, jde nám o společný zájem a ne o zákulisní boje a ideovou nebo stranickou řevnivost. Mimo jiné chceme nejen pomáhat seniorům a lidem s postižením, ale také společně dokázat, že náš kraj není černý, jak se občas říká. Chceme ukázat, že kromě lidské solidarity je v Moravskoslezském kraji i krásná příroda.

(di)

Zdrojový článek v příloze.

 

Zdroj: VOZKA 1/2017

Přílohy:

Náměstek hejtmana MSK Jiří Navrátil

Snímek z protidrogového vlaku

Snímek z protidrogového vlaku

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Sociální služby  

 » Aktuality  » Lidé, vztahy  

 

 

Pátek, 29. března 2024

Svátek má Taťána

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)