Co je nového ve statistikách? - Sociální služby - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Sociální služby

Co je nového ve statistikách?

6. března 2015, 10.30 | Ostrava (red)
Souvislosti se zrušenými poplatky ve zdravotnictví • Počet OZP v ČR mírně vzrostl.

 

 

 

 

 

 

 

 

Souvislosti se zrušenými poplatky ve zdravotnictví

Výdaje občanů na zdraví (tzv. soukromé výdaje), kam patří i poplatky u lékaře, nákup volně prodejných léků či doplatky na receptové léky, stouply od roku 1990 téměř čtyřicetkrát: z 1,2 miliardy korun na loňské 44,4 miliardy korun.

Nejvyšší hodnoty dosáhly soukromé výdaje v ČR v roce 2009 (ve druhém roce zavedení regulačních poplatků), a to 48 miliard. Pravicová vládní koalice plánovala zvýšit spoluúčast na 22 procent, ale současná vláda většinu poplatků ruší. Od ledna 2015 lidé platí jen 90 korun na pohotovosti plus doplatky za léky a platby za volně prodejné léky.

Zrušení regulačních poplatků, kromě platby za pohotovost, má koaliční vláda v programovém prohlášení. Pravicová opozice naopak byla pro jejich zachování.

Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od letošního ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.

Výpadek příjmů ambulancí a lékáren bude činit podle propočtů z loňska asi 3,27 miliardy korun. Lékaři mají dostat kompenzace prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše vybraných poplatků za loňský rok. V případě farmaceutů chce ministerstvo zavést zvláštní výkon vydání léčebného přípravku na recept, který by byl hrazen z pojištění.

 

Počet OZP v ČR mírně vzrostl

V současné době žije v ČR celkem 1 077 673 osob se zdravotním postižením, jejichž podíl na celkové populaci ČR je 10,2 % (muži 9,9 % a ženy 10,6 % – s vysokým podílem žen nad 75 let.).

Pokud jde o bydlení těchto osob, převažuje standardní byt (80 %). Bydlení v zařízeních sociální péče je relativně málo (6,4 %) a jsou obvykle v zařízeních s lůžkovou kapacitou 51–100 míst, přičemž jejich zřizovatelem je kraj a následně obec.

Nejčastější příčinou zdravotního postižení jsou nemoci (64,7 %). Vrozená postižení se podílejí 13,7 % (nejvyšší počty zdravotně postižených osob jsou v nižších věkových skupinách) a převažují u mužů. Podíl získaných postižení činí 86,3 %.

Převažující mírou zdravotního postižení je středně těžké postižení (41,4 %), následované těžkým postižením (28 %), lehkým postižením (19,7 %) a velmi těžkým postižením (5,8 %). Všechny čtyři míry postižení mají nejvyšší zastoupení u vnitřního typu postižení.

Z devíti sledovaných typů omezení převládá omezení mobility (23,5 %), při vedení domácnosti (18,1 %) a sebeobsluhy (16 %).

Osoby pobírající alespoň jednu z dávek sociálního zabezpečení mají značnou převahu (73,6 %), přičemž osob, které nepobírají žádnou z dávek, je jen 14 % a těch, u kterých není stav znám, je 12,4 %.

Z pohledu pohlaví je u osob pobírajících dávky sociálního zabezpečení převaha u žen (55,1 %). Rozhodující podíl ze všech dávek sociálního zabezpečení je u skupiny „jiný důchod z důchodového pojištění“ (starobní, vdovský resp. vdovecký a sirotčí): 38,2 %.

Podíl počtu zdravotně postižených osob na celkové populaci ČR se oproti předchozímu šetření zvýšil o 0,3 procentního bodu (z 9,9 na 10,2 %), významněji pak u žen (o 0,6 procentního bodu) než u mužů (o 0,1 procentního bodu).

Celkový průměr let života se zdravotním postižením se snížil o 1,2 roků.

 

 

Zdroj: Vozka 4/2014

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Zdravotnictví  

 » Aktuality  » Sociální služby  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

Neděle, 23. června 2024

Svátek má Zdeňka

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)