Z redakční pošty - Názory - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Názory

Z redakční pošty

23. února 2018, 14.55 | Ostrava (red)
Čtenářské připomínky, stížnosti, kritika, pochvaly, zkušenosti a nápady na téma ze života a pro život na vozíku.

 

 

 

   

 

 

Oprava chybné formulace

V minulém čísle (VOZKA č. 3/2017 – pozn. red) jsme v redakční části Poradny pro život s postižením Ligy vozíčkářů s názvem Zásadní změny zákonů týkající se OZP (str. 54) uvedli: V případě, že žadatel o příspěvek na kompenzační pomůcku nebude žádat odpuštění 10 % spoluúčasti, nebudou zjišťovány příjmy společně posuzovaných osob ani žadatele o příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku.

Paní Lenka Zlámalová z Úřadu práce ČR (Krajská pobočka Ostrava) nám k tomu napsala: K těm změnám zákona o zvláštních pomůckách bych chtěla učinit jen malou opravu k textu, který rozšiřoval Mgr. Krása, kdy uvádí, že je možné žádat o „odpuštění“ 10 % spoluúčasti – to není správná formulace, neboť není a nebude možné žádat o odpuštění spoluúčasti, kdy tato je zachována v minimální výši 1 000 Kč. Když Mgr. Krása tyto změny v Brně přednášel, osobně jsem ho na tuto chybu upozornila, ale vesele se dále rozšiřuje v médiích. Na internetu koluje dokonce i znění novely v neschváleném stavu, jedná se o chybu v textu pojednávajícím o zvýšení příspěvku na mobilitu, kdy tam je uvedeno nesprávně 600 Kč, což byla jedna z původních variant, která nebyla schválena. Takže pozorný čtenář ať nevěří všemu, co čte…

Ano, paní Zlámalová má pravdu a Mgr. Václav Krása už tento omyl dávno nerozšiřuje. Jak známo, média mají vždy určité zpoždění, než se „chytnou za pomyslnou hlavu“… Tímto se i my omlouváme za chybnou formulaci.

Redakce

 

Řehtání úředního šimla

Vážená redakce, vážení čtenáři,

při nutnosti opustit svůj byt jsem odkázán na elektrický ortopedický vozík. Bez něho nemůžu navštívit lékaře, nakupovat a ani vyřizovat běžné záležitosti. Mám pravostrannou parézu a moje manželka, vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, mne nemůže tlačit na mechanickém vozíku. Trakční baterie, přesněji akumulátory pro elektrický vozík, mají ze zákona dvouletou záruční dobu. Já – jako uživatel bezobslužných akumulátorů – nemohu ovlivnit jejich životnost žádným způsobem, a to ani v kladném či záporném smyslu.

Ovšem úředník pojišťovny (VZP) je jiného názoru a ustanovil životnost akumulátorů na roky tři. A vzhledem k tomu, že úředník u nás má vždycky pravdu, budu muset být „uvězněn“ půl roku doma. Akumulátory mám od února 2015 a tak budu, podle úředníka, „odsouzen“ na pět měsíců. Tohle zdravý rozum (alespoň ten můj) opravdu nebere.

Nové akumulátory stojí od 12 000 do 15 000 Kč plus doprava. Budu tedy nucen sáhnout do úspor a zaplatit. Chápu to jako takovou kauci, abych mohl být propuštěn z „výkonu trestu“.

Ing. Rudolf Stuchlík, Most

 

Úprava sprchového koutu: praskající sedátko

Vážená redakce a čtenáři,

když jsem zůstal po klíšťové encefalitidě pravostranně částečně ochrnutý, musel jsem nechat předělat vanu na sprchový kout. K jeho vybavení patřily uchytová madla a sedátko. Zvolil jsem sklopnou sedačku typu A bez výřezu, a to od firmy Patron Bohemia s.r.o z Mělníka. Už po čtyřech měsících došlo k prasknutí plastové části sedátka.

 

Celkový pohled na sedátko s prasklinou

 

Detail praskliny

 

Rám, na kterém je uloženo plastové sedátko

Napsal jsem tedy na tuto firmu, co se mi stalo, a oni mi ochotně poslali sedátko nové. Zaplatil jsem skoro tři sta korun. Nové sedátko vydrželo půl roku a opět prasklo. Vážím 80 kg a firma uvádí nosnost 100 kg. Proto jsem se tento výrobek rozhodl reklamovat. Objednával jsem ho přes lékárnu Max v Mostě. Firma reklamaci neuznala, obvinila mně ze špatného používání sedátka – prý na něj vystupuji nohama a klekám. Vzhledem k mému zdravotnímu stavu bych ale ani při nejlepší vůli nic takového nedokázal.

Ale opět projevili dobrou vůli a poslali nové sedátko. Poděkoval jsem a navrhl jim, aby buď plastové sedátko zesílili, nebo umístnili do držadla sedátka středovou příčku. Na další můj návrh, aby si odvezli celé sedátko a za něj mi dali jejich pevné sedátko, které bylo levnější, už ani nereagovali.

Vše ale vyřešil jeden můj dobrý kamarád, který nastříhal z antikorového plechu o síle jeden milimetr pásky, kterými sedátko podložil, a bylo po problémech. Sedátko drží již několik let. Vše je patrné z přiložených fotografií.

 

Pohled zdola na nové sedátko vylepšené proti prasknutí čtyřmi příčnými pásky antikorového (nerez) plechu

Ing. Rudolf Stuchlík, Most

Foto: autor

 

A jakou vychytávku pro život na vozíku máte doma vy? Napište nám o tom. Do vašeho VOZKY! Redakce: Pavel Plohák, tel. 595 545 083, 737 238 933, e-mail: .

 

Zdroj: VOZKA 4/2017

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Názory  

 » Aktuality  » Kompenzační prostředky  

 » Aktuality  » Poradna  

 

 

Pátek, 29. března 2024

Svátek má Taťána

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)