Napsali jste nám: Neuvěřitelný příběh s žádostí o zvláštní pomůcku - Názory - vozíčkář a informace: Magazín Vozka - o životě a pro život na vozíku - časopis

Názory

Napsali jste nám: Neuvěřitelný příběh s žádostí o zvláštní pomůcku

Ilustr. foto: repro http://fcpacompliancereport.com

22. listopadu 2020, 15.48 | Znojmo (Antonín Šnajdar), (red)
Chtěl bych vás seznámit s příběhem, který jsem prožil jako žadatel o příspěvek na zvláštní pomůcku – zvedací systém k elektrickému invalidnímu vozíku.

 

 

 

 

 

Jsem vozíčkář, ZTP/P. Podal jsem na Úřadu práce ve Znojmě žádost o přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku. Byl jsem přesvědčen, že mnou požadovaná zvláštní pomůcka – zvedací systém k elektrickému invalidnímu vozíku, i když není konkrétně vyjmenována v seznamu druhů a typů pomůcek uvedených v příloze č. 1 vyhlášky 388/2011 Sb., splňuje i ustanovení § 9 bodu č. 14, kde si dovolím citovat: „Při rozhodování o poskytnutí příspěvku na zvláštní pomůcku, která není uvedena v seznamu podle odstavce 13, se posuzuje, zda je tato konkrétní pomůcka z hlediska využití srovnatelná s druhy a typy zvláštních pomůcek uvedených v seznamu podle odstavce 13."

A teď začal administrativní tanec. Lékařské posudky, dokládání odborných materiálů k požadované pomůcce, sociální šetření a předvádění konkrétního využití doma i na pracovišti, vysvětlování správnímu orgánu a podobně.

Výsledek? Žádost zamítnuta. Byl jsem přesvědčen o své pravdě a odvolal jsem se. Odvolání bylo rovněž zamítnuto. Obrátil jsem se na soud, který ale rozhodl v můj prospěch a věc vrátil k novému rozhodnutí. Následovalo další kolo správního řízení a opět bylo vydáno rozhodnutí o zamítnutí příspěvku. Odvolání bylo opět neúspěšné. Znovu proběhl soud, který i podruhé rozhodl v můj prospěch. Tentokrát se Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR rozhodlo podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Rozhodnutí soudu vyznělo plně v můj prospěch. Teprve poté bylo vydáno rozhodnutí ÚP Znojmo o uznání požadované pomůcky jako srovnatelné a byl mi vyplacen příspěvek na její zakoupení.

Jak dlouho trvalo vyřízení žádosti, je neuvěřitelné. A nebojím se napsat, že dokonce i ponižující. Je ukázkou odborné nevzdělanosti odpovědných úředníků a jejich naprosté ignorace základních životních potřeb žadatele.

Tento příběh začal 21. 10. 2013 podáním žádosti o přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku a končí bezmála po sedmi letech 15. 7. 2020 rozhodnutím o přiznání příspěvku.

 


A jaké máte vy zkušenosti s žádostí o příspěvek na srovnatelnou zvláštní pomůcku? Napište nám.


  

Originál článku v příloze.

 

Zdroj: VOZKA 3/2020

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Aktuality  » Kompenzační prostředky  

 » Aktuality  » Názory  

 

 

Neděle, 26. května 2024

Svátek má Filip

Reklama

Reklama

JP Servis - Přestavby vozidel
 

Krátké zprávy

 

VOZKA na sítích

 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

 

Reklama

 

Finanční podpora

Realizaci projektu VOZKA podporuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky

 

 

Projekt Vozka je realizován s finanční podporou: 

 

 

 

Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ:

 

 

VÍCE O SPONZORINGU 

 

Partnerské organizace

 UMÚN s.r.o. - Nakladatelství malířů s těles. postiž., malujících ústy a nohama, Liberec

 

 

 

 

 

 

 

 

Fakulta tělesné kultury Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Centrum aplikovaných pohybových aktivit FTK UP v Olomouci

 

   

 

 

  

 

   

 

  

 

Free Will o. s.  

 

  

 

VIVIDUS DYNAMIS             

  

                   

    

  Sportovní klub Ostrava (SK Ostrava)